Robotnicy na wieży kościoła. Co robili? (zdjęcia)

W internecie pojawiły się informacje, że na wieży kościoła św. Jakuba w Sobótce zamontowano urządzenia do przesyłu sieci 5G. – Robotnicy konserwowali stację bazową – wyjaśnia proboszcz.

Prace na wieży kościoła św. Jakuba (fot. czytelnicy, RK)

W internecie pojawiły się informacje, że na wieży kościoła św. Jakuba w Sobótce zamontowano urządzenia do przesyłu sieci 5G. – Robotnicy konserwowali stację bazową – wyjaśnia proboszcz.

Wczoraj pod świątynią pojawił się potężny dźwig. Na wieży widać było robotników pracujących na wysięgniku. Pod kościołem ludzie zaczęli robić zdjęcia i pytać pracowników, co robią?

– Nie byli rozmowni. Kiedy zapytałem o szczegóły odpowiedzieli, że naprawiają drzwiczki od wieży. Inny pracownik tłumaczył, że chodzi o wymianę kratek w oknach – opowiada pan Zygmunt, lokator z ulicy św. Jakuba.

Na facebookowych forach pojawiły się informacje, że chodzi o instalację sieci 5G. Zdania na jej temat są podzielone. Wiele osób uważa, że promieniowanie negatywnie wpływa na człowieka.

W sieci krążą filmy dokumentalne o tym, jak 5G działa na organizm ludzki m.in. powoduje stany depresyjne, silne bóle głowy i fatalne samopoczucie. Bardziej radykalni naukowcy twierdzą, że sieć nowej generacji powoduje choroby nowotworowe. Inni są ostrożniejsi w wypowiedziach.

– Nie ma aktualnie powodów, aby twierdzić, że promieniowanie wykorzystywane w sieciach 5G może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. Równocześnie nie można stwierdzić, że jest absolutnie bezpieczne, bo nie przeprowadzono jeszcze wystarczająco wyczerpujących badań – mówi prof. Marek Zmyślony, kierownik Zakładu Ochrony Radiologicznej w Łodzi.

Ludzi niepokoi fakt, że 5G związane jest z promieniowaniem mikrofalowym – czyli takim z mikrofalówek. Prof. Zmyślony tłumaczy, że wszystkie generacje telefonii komórkowej, z których korzystamy począwszy od 1G – pracują w systemie mikrofalowym.

Zwraca jednak uwagę, że w mikrofalówkach intensywność fal jest tak ogromna, że potrafi szybko ugotować wodę. Intensywność fal z telefonii komórkowej jest nieporównywalnie niższa.

Na forach, niektórzy mieszkańcy Sobótki przekonywali, że wizyta robotników miała właśnie związek z montażem takich urządzeń. Co na to ks. Edward Jurek, proboszcz parafii pw. św. Jakuba Apostoła?

– Wiele lat temu na wieży zamontowano przekaźnik stacji bazowej telefonii komórkowej. Pracownicy zapytali, czy mogą wejść na górę, bo muszą przeprowadzić konserwację. Na czym dokładnie prace miały polegać, tego nie wiem – przyznaje duchowny.

Proboszcz Jurek tłumaczy, że podobne stacje bazowe zlokalizowane są w wielu miejscach na terenie gminy.

Jednak jego największe obawy budzi 136 – metrowy maszt stacji nadawczej na Ślęży. Emisja promieniowania obejmuje całe województwo dolnośląskie.

Posts Grid

Zdalne – darmowe KTG dla kobiet w ciąży z terenu powiatu wrocławskiego. Zgłoś się ilość miejsc ograniczona!

fot. Powiat Wrocławski Powiat Wrocławski startuje z pilotażowym projektem „Powiat Wrocławski promuje e-zdrowie” Jeśli jesteś kobietą po 34 - tygodniu ciąży i mieszkasz na terenie...

Boks w Sobótce! W poniedziałek dzień otwarty w hotelu Sobotel.

fot/org Interesujesz się boksem i chciałbyś zacząć trenować? Teraz możesz spełnić swoje marzenia i rozpocząć treningi w Sobótce. Już w poniedziałek dzień otwarty dla wszystkich...

W tym roku 70-lecie powstania Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Sobótce [ZDJĘCIA]

POWSTANIE MŁODZIEŻOWEGO OŚRODKA WYCHOWAWCZEGO W SOBÓTCE W styczniu 1952 roku, w Zakładzie w Skoroszowicach zostaje przeprowadzona wizytacja przez wizytatora Ministerstwa Oświaty oraz kierownika Samodzielnego Referatu...

W Borzygniewie odbyły się Wojewódzkie Zawody Sportowo-Pożarnicze

Fot. Arkadiusz Małecki Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP, odbiera specjalne podziękowanie z rąk Tomasza Stanowskiego Prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP. W...

W niedzielę w Jordanowie Śląskim darmowe badania lekarskie. Powiat Wrocławski zaprasza na Białą Niedzielę

Fot. Powiat Wrocławski Zbadaj się, to nie boli, czyli bezpłatne badania i konsultacje medyczne! Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, Zarząd Powiatu Wrocławskiego zaprasza na kolejną edycję...

Mocne wrażenie niczym z przygodowego filmu. Runmageddon Rolantowice już w ten weekend!

Letnia edycja Runmageddonu zaskoczy uczestników nowościami oraz umożliwi im bieg po pełnej przygód trasie usłanej przeszkodami i kopalnianymi utrudnieniami. Postapokaliptyczny klimat wydarzenie zaczaruje uczestników, którzy...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *