Robotnicy na wieży kościoła. Co robili? (zdjęcia)

W internecie pojawiły się informacje, że na wieży kościoła św. Jakuba w Sobótce zamontowano urządzenia do przesyłu sieci 5G. – Robotnicy konserwowali stację bazową – wyjaśnia proboszcz.

Prace na wieży kościoła św. Jakuba (fot. czytelnicy, RK)

W internecie pojawiły się informacje, że na wieży kościoła św. Jakuba w Sobótce zamontowano urządzenia do przesyłu sieci 5G. – Robotnicy konserwowali stację bazową – wyjaśnia proboszcz.

Wczoraj pod świątynią pojawił się potężny dźwig. Na wieży widać było robotników pracujących na wysięgniku. Pod kościołem ludzie zaczęli robić zdjęcia i pytać pracowników, co robią?

– Nie byli rozmowni. Kiedy zapytałem o szczegóły odpowiedzieli, że naprawiają drzwiczki od wieży. Inny pracownik tłumaczył, że chodzi o wymianę kratek w oknach – opowiada pan Zygmunt, lokator z ulicy św. Jakuba.

Na facebookowych forach pojawiły się informacje, że chodzi o instalację sieci 5G. Zdania na jej temat są podzielone. Wiele osób uważa, że promieniowanie negatywnie wpływa na człowieka.

W sieci krążą filmy dokumentalne o tym, jak 5G działa na organizm ludzki m.in. powoduje stany depresyjne, silne bóle głowy i fatalne samopoczucie. Bardziej radykalni naukowcy twierdzą, że sieć nowej generacji powoduje choroby nowotworowe. Inni są ostrożniejsi w wypowiedziach.

– Nie ma aktualnie powodów, aby twierdzić, że promieniowanie wykorzystywane w sieciach 5G może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. Równocześnie nie można stwierdzić, że jest absolutnie bezpieczne, bo nie przeprowadzono jeszcze wystarczająco wyczerpujących badań – mówi prof. Marek Zmyślony, kierownik Zakładu Ochrony Radiologicznej w Łodzi.

Ludzi niepokoi fakt, że 5G związane jest z promieniowaniem mikrofalowym – czyli takim z mikrofalówek. Prof. Zmyślony tłumaczy, że wszystkie generacje telefonii komórkowej, z których korzystamy począwszy od 1G – pracują w systemie mikrofalowym.

Zwraca jednak uwagę, że w mikrofalówkach intensywność fal jest tak ogromna, że potrafi szybko ugotować wodę. Intensywność fal z telefonii komórkowej jest nieporównywalnie niższa.

Na forach, niektórzy mieszkańcy Sobótki przekonywali, że wizyta robotników miała właśnie związek z montażem takich urządzeń. Co na to ks. Edward Jurek, proboszcz parafii pw. św. Jakuba Apostoła?

– Wiele lat temu na wieży zamontowano przekaźnik stacji bazowej telefonii komórkowej. Pracownicy zapytali, czy mogą wejść na górę, bo muszą przeprowadzić konserwację. Na czym dokładnie prace miały polegać, tego nie wiem – przyznaje duchowny.

Proboszcz Jurek tłumaczy, że podobne stacje bazowe zlokalizowane są w wielu miejscach na terenie gminy.

Jednak jego największe obawy budzi 136 – metrowy maszt stacji nadawczej na Ślęży. Emisja promieniowania obejmuje całe województwo dolnośląskie.

Posts Grid

Aż nie chce się wierzyć! Jeszcze kilka lat temu był wikarym w Sobótce!

Fot. Red. Wstrząsające informacje dotarły do nas z Prusic (Powiat Trzebnicki). Prokuratura zatrzymała ks Artura L, który jeszcze kilka lat temu pełnił posługę duszpasterską w...

Zespół „Piersi” gwiazdą dożynek w Sobótce? Manager zespołu: Wszystko na to wskazuje.

Fot. Zespół Piersi Dożynki gminne w Sobótce mają odbyć się w sobotę 3 września. Do tej pory władze miasta nie poinformowały, jaki będzie program tegorocznego...

Mieszkańcy gminy Sobótka będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni.

Fot. Judo Sobótka Pięciu zawodników z terenu Gminy Sobótka będzie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni. To kolejny sukces podopiecznych Bartłomieja Zamęckiego,...

Uczył w Gimnazjum w Sobótce. Dziś jest gwiazdą kabaretu Neo-Nówka i rozprawia się z jego zaprzyjaźnioną partią!

Fot. Youtube.com Nie milkną echa wokół najnowszego skeczu kabaretu Neo-Nówka, w którym aktorzy przedstawili gorzką refleksję o bieżącej sytuacji politycznej w Polsce. Lider grupy kabaretowej...

Gdzie żyje się najdrożej? Sobótka liderem tego niechlubnego rankingu!

Fot. W Sobótce zapłacisz najdrożej za wodę i śmieci. W 2022 roku burmistrz Sobótki Mirosław Jarosz dostał bardzo wysoką podwyżkę i teraz włodarz miasta zarabia...

W niedzielę święto kolorów w Borzygniewie. Szykuje się wielka frajda dla najmłodszych.

Fot. Organizator Tylu kolorów Borzygniew jeszcze nie widział, piszą organizatorzy na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.  Już w niedzielę od 14:00 do 18:00 na  plaży...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.