Rozmowy o niebezpiecznych substancjach w powietrzu i niskich pensjach nauczycieli

Na sesji ostra dyskusja między radnym a dyrektorem szkoły o wynagradzanie nauczycieli. Jeden z mieszkańców pytał, co dalej z przekroczonymi normami benzopirenu, który ma być obecny w powietrzu.

Październikowa sesja rady gminy. Najwięcej czasu radni poświęcili uchwale odnoszącej się do wynagradzania nauczycieli

Na sesji ostra dyskusja między radnym a dyrektorem szkoły o wynagradzanie nauczycieli. Jeden z mieszkańców pytał, co dalej z przekroczonymi normami benzopirenu, który ma być obecny w powietrzu.

Na zebraniu poruszono wiele ważnych kwestii dotyczących edukacji i ekologii. Radni pytali o szczegóły spotkania wójta w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w sprawie przebiegu trasy szybkiego ruchu w okolicach Jordanowa Śląskiego.

– Na spotkanie zaproszono wszystkie gminy, które opiniowały studium techniczno-środowiskowe. Rekomendowany jest korytarz E2, ale nie jest to jeszcze ostateczna decyzja. Poinformowano też, że na drogę ekspresową zabezpieczono jeden miliard złotych na rok 2020 – mówił Zbigniew Fabisch, inspektor do spraw gospodarki nieruchomościami w Urzędzie Gminy Jordanów Śląski.

W dalszej części zebrania rozgorzał spór w sprawie ustalenia regulaminu wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w podstawówce. Radny Zbigniew Zagórski mówił o problemach, jakie spowodował strajk nauczycieli.

– Po pieniądze każdy przychodzi, ale nikt z nauczycieli nie rozmawiał z nami przed strajkiem i nie wyjaśnił, jak nadrobimy ten stracony czas. Przez 3 tygodnie dzieci nie chodziły do szkoły, to w jaki sposób mamy uczciwie podejść do tego. Dlatego chciałem państwa przekonać, abyśmy odrzucili zwiększenie dodatku motywacyjnego – przekonywał Zbigniew Zagórski.

Pensje zbyt niskie. Czy zabraknie nauczycieli?

Wypowiedź radnego oburzyła Artura Antmana, dyrektora szkoły podstawowej, który sprostował informacje dotyczące czasu strajku nauczycieli. Według dyrektora protest trwał tylko 8 dni a materiał dydaktyczny został w całości zrealizowany. Artur Antman poinformował, że w przyszłym roku w placówce może zabraknąć pedagogów.

– Funkcjonujący w szkole regulamin wynagradzania pochodzi z 2009 roku. Dlatego niezbędne jest uchwalenie nowego regulaminu, ponieważ zapisy obecnego nie pasują do prawa oświatowego. Znajdźcie państwo chętnych na prowadzenie wychowawstwa za sześćdziesiąt złotych brutto – uzasadniał dyrektor.

Artur Antman tłumaczył, że jeśli dyrektor nie będzie miał żadnej możliwości motywowania pedagogów, to kadra będzie odchodzić.

– Nieprzyjęcie przez radnych regulaminu spowoduje absurdalne sytuacje w szkole – podsumował dyrektor.

Do dyskusji włączyli się inni radni. W obronie nauczycieli stanęła Helena Gaweł, która tłumaczyła, że szkolna kadra poświęca sporo czasu na wychowanie i naukę dzieci.

– Mimo strajku, wszystkie egzaminy w naszej szkole przebiegały w miłej atmosferze. Nie mam żadnych zastrzeżeń. Nauczyciele mają prawo walczyć o swoje. Dlatego proszę radnych o przyjęcie regulaminu – przekonywała radna.

Ostatecznie uchwała została przyjęta.

Gmina zainstaluje czujniki powietrza

Na koniec jeden z mieszkańców poinformował, że na terenie gminy są przekroczone normy benzopirenu. To związek chemiczny, który szkodzi zdrowiu. Mieszkaniec pytał wójta, co ma zamiar z tym fantem zrobić? Kolejne pytanie dotyczyło zakładu produkującego pellet. Czy teren po pożarze słomy będzie rekultywowany?

– Jeśli chodzi o zanieczyszczenie środowiska, to planujemy zainstalowanie czujników czystości powietrza, aby stwierdzić, jaka jest skala przekroczeń. Na pewno odniesiemy się do tej sytuacji – zaznaczył Paweł Filipczak, wójt Jordanowa Śląskiego.

Odnośnie drugiego pytania włodarz poinformował, że właściciel zakładu nie składał wniosku o przeprowadzenie rekultywacji. Wójt obiecał, że zbada sprawę.

Posts Grid

Starosta Roman Potocki: Przejście dla pieszych przy cmentarzu zostanie doposażone w punktowe elementy odblaskowe.

fot. RK Przejście dla pieszych przy al Św Anny w Sobótce znają wszyscy mieszkańcy gminy. Korzystają z niego dzieci, idąc do przedszkola i szkoły oraz...

Turniej piłki nożnej! Namów kolegów z pracy i zgłoś drużynę!

Przed nami Międzyzakładowy Halowy Turniej Piłki Nożnej Trwają zgłoszenia do kolejnej edycji zakładowego turnieju halowej piłki nożnej. Już po raz drugi turniej rozegrany zostanie w...

Zdalne – darmowe KTG dla kobiet w ciąży z terenu powiatu wrocławskiego. Zgłoś się ilość miejsc ograniczona!

fot. Powiat Wrocławski Powiat Wrocławski startuje z pilotażowym projektem „Powiat Wrocławski promuje e-zdrowie” Jeśli jesteś kobietą po 34 - tygodniu ciąży i mieszkasz na terenie...

Boks w Sobótce! W poniedziałek dzień otwarty w hotelu Sobotel.

fot/org Interesujesz się boksem i chciałbyś zacząć trenować? Teraz możesz spełnić swoje marzenia i rozpocząć treningi w Sobótce. Już w poniedziałek dzień otwarty dla wszystkich...

W tym roku 70-lecie powstania Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Sobótce [ZDJĘCIA]

POWSTANIE MŁODZIEŻOWEGO OŚRODKA WYCHOWAWCZEGO W SOBÓTCE W styczniu 1952 roku, w Zakładzie w Skoroszowicach zostaje przeprowadzona wizytacja przez wizytatora Ministerstwa Oświaty oraz kierownika Samodzielnego Referatu...

W Borzygniewie odbyły się Wojewódzkie Zawody Sportowo-Pożarnicze

Fot. Arkadiusz Małecki Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP, odbiera specjalne podziękowanie z rąk Tomasza Stanowskiego Prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP. W...