Rozmowy o niebezpiecznych substancjach w powietrzu i niskich pensjach nauczycieli

Na sesji ostra dyskusja między radnym a dyrektorem szkoły o wynagradzanie nauczycieli. Jeden z mieszkańców pytał, co dalej z przekroczonymi normami benzopirenu, który ma być obecny w powietrzu.

Październikowa sesja rady gminy. Najwięcej czasu radni poświęcili uchwale odnoszącej się do wynagradzania nauczycieli

Na sesji ostra dyskusja między radnym a dyrektorem szkoły o wynagradzanie nauczycieli. Jeden z mieszkańców pytał, co dalej z przekroczonymi normami benzopirenu, który ma być obecny w powietrzu.

Na zebraniu poruszono wiele ważnych kwestii dotyczących edukacji i ekologii. Radni pytali o szczegóły spotkania wójta w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w sprawie przebiegu trasy szybkiego ruchu w okolicach Jordanowa Śląskiego.

– Na spotkanie zaproszono wszystkie gminy, które opiniowały studium techniczno-środowiskowe. Rekomendowany jest korytarz E2, ale nie jest to jeszcze ostateczna decyzja. Poinformowano też, że na drogę ekspresową zabezpieczono jeden miliard złotych na rok 2020 – mówił Zbigniew Fabisch, inspektor do spraw gospodarki nieruchomościami w Urzędzie Gminy Jordanów Śląski.

W dalszej części zebrania rozgorzał spór w sprawie ustalenia regulaminu wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w podstawówce. Radny Zbigniew Zagórski mówił o problemach, jakie spowodował strajk nauczycieli.

– Po pieniądze każdy przychodzi, ale nikt z nauczycieli nie rozmawiał z nami przed strajkiem i nie wyjaśnił, jak nadrobimy ten stracony czas. Przez 3 tygodnie dzieci nie chodziły do szkoły, to w jaki sposób mamy uczciwie podejść do tego. Dlatego chciałem państwa przekonać, abyśmy odrzucili zwiększenie dodatku motywacyjnego – przekonywał Zbigniew Zagórski.

Pensje zbyt niskie. Czy zabraknie nauczycieli?

Wypowiedź radnego oburzyła Artura Antmana, dyrektora szkoły podstawowej, który sprostował informacje dotyczące czasu strajku nauczycieli. Według dyrektora protest trwał tylko 8 dni a materiał dydaktyczny został w całości zrealizowany. Artur Antman poinformował, że w przyszłym roku w placówce może zabraknąć pedagogów.

– Funkcjonujący w szkole regulamin wynagradzania pochodzi z 2009 roku. Dlatego niezbędne jest uchwalenie nowego regulaminu, ponieważ zapisy obecnego nie pasują do prawa oświatowego. Znajdźcie państwo chętnych na prowadzenie wychowawstwa za sześćdziesiąt złotych brutto – uzasadniał dyrektor.

Artur Antman tłumaczył, że jeśli dyrektor nie będzie miał żadnej możliwości motywowania pedagogów, to kadra będzie odchodzić.

– Nieprzyjęcie przez radnych regulaminu spowoduje absurdalne sytuacje w szkole – podsumował dyrektor.

Do dyskusji włączyli się inni radni. W obronie nauczycieli stanęła Helena Gaweł, która tłumaczyła, że szkolna kadra poświęca sporo czasu na wychowanie i naukę dzieci.

– Mimo strajku, wszystkie egzaminy w naszej szkole przebiegały w miłej atmosferze. Nie mam żadnych zastrzeżeń. Nauczyciele mają prawo walczyć o swoje. Dlatego proszę radnych o przyjęcie regulaminu – przekonywała radna.

Ostatecznie uchwała została przyjęta.

Gmina zainstaluje czujniki powietrza

Na koniec jeden z mieszkańców poinformował, że na terenie gminy są przekroczone normy benzopirenu. To związek chemiczny, który szkodzi zdrowiu. Mieszkaniec pytał wójta, co ma zamiar z tym fantem zrobić? Kolejne pytanie dotyczyło zakładu produkującego pellet. Czy teren po pożarze słomy będzie rekultywowany?

– Jeśli chodzi o zanieczyszczenie środowiska, to planujemy zainstalowanie czujników czystości powietrza, aby stwierdzić, jaka jest skala przekroczeń. Na pewno odniesiemy się do tej sytuacji – zaznaczył Paweł Filipczak, wójt Jordanowa Śląskiego.

Odnośnie drugiego pytania włodarz poinformował, że właściciel zakładu nie składał wniosku o przeprowadzenie rekultywacji. Wójt obiecał, że zbada sprawę.

Posts Grid

Zespół „Piersi” gwiazdą dożynek w Sobótce? Manager zespołu: Wszystko na to wskazuje.

Fot. Zespół Piersi Dożynki gminne w Sobótce mają odbyć się w sobotę 3 września. Do tej pory władze miasta nie poinformowały, jaki będzie program tegorocznego...

Mieszkańcy gminy Sobótka będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni.

Fot. Judo Sobótka Pięciu zawodników z terenu Gminy Sobótka będzie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni. To kolejny sukces podopiecznych Bartłomieja Zamęckiego,...

Uczył w Gimnazjum w Sobótce. Dziś jest gwiazdą kabaretu Neo-Nówka i rozprawia się z jego zaprzyjaźnioną partią!

Fot. Youtube.com Nie milkną echa wokół najnowszego skeczu kabaretu Neo-Nówka, w którym aktorzy przedstawili gorzką refleksję o bieżącej sytuacji politycznej w Polsce. Lider grupy kabaretowej...

Gdzie żyje się najdrożej? Sobótka liderem tego niechlubnego rankingu!

Fot. W Sobótce zapłacisz najdrożej za wodę i śmieci. W 2022 roku burmistrz Sobótki Mirosław Jarosz dostał bardzo wysoką podwyżkę i teraz włodarz miasta zarabia...

W niedzielę święto kolorów w Borzygniewie. Szykuje się wielka frajda dla najmłodszych.

Fot. Organizator Tylu kolorów Borzygniew jeszcze nie widział, piszą organizatorzy na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.  Już w niedzielę od 14:00 do 18:00 na  plaży...

Senator Bogdan Zdrojewski i poseł Michał Jaros spotkają się z mieszkańcami Sobótki. W sobotę otwarte spotkanie odbędzie się w hotelu MIŚ w Sobótce.

Fot. Na zdjęciu od lewej poseł Michał Jaros i senator Bogdan Zdrojewski W sobotę 16 lipca parlamentarzyści Bogdan Zdrojewski i Michał Jaros wezmą udział w...