Ruszyły konsultacje społeczne w sprawie targowiska

17 lutego ruszyły konsultacje z mieszkańcami w sprawie lokalizacji bazaru w Sobótce. Ankiety do wypełnienia udostępniają sołtysi i radni. Do rozdawania druków zobowiązali się też kupcy.

Kupcy chcą lokalizacji placu przy ulicy Strażackiej. Od poniedziałku trwają konsultacje społeczne (fot. bom, archiwum)

17 lutego ruszyły konsultacje z mieszkańcami w sprawie lokalizacji bazaru w Sobótce. Ankiety do wypełnienia udostępniają sołtysi i radni. Do rozdawania druków zobowiązali się też kupcy.

Ankiety można pobrać ze strony Biuletynu Informacji Publicznej (BIP) Urzędu Miasta i Gminy w Sobótce. Jest ona jednak trudna w obsłudze dla mieszkańców. Po naszej interwencji gmina ma uruchomić zakładkę na swojej stronie www.sobotka.pl i na Facebooku.

– Konsultacje ruszyły w poniedziałek. Na razie zainteresowanie jest niewielkie. Ankiety do pobrania dostępne są na BIP-ie w zakładce „konsultacje społeczne”. Jeśli to sprawia trudność uruchomimy również zakładkę na naszej stronie – zapowiada Violetta Gaworczyk, sekretarz gminy.

Na stronie BIP oprócz ankiety (w wersji pdf) dostępna jest też uchwała rady gminy i inne zarządzenia odnośnie lokalizacji targu. W ankiecie musimy podać imię, nazwisko i adres zamieszkania.

Zaznaczyć należy kratkę jednej z trzech przyszłych lokalizacji targowiska: za remizą OSP ulica Strażacka, aleja św. Anny (obok stadionu) i przy Chopina (między Turystyczną a ul. Osiedle Górnicze).

Mieszkańcy, którzy nie mają dostępu do internetu mogą pobrać i wypełnić druk w urzędzie.

– Na razie o konsultacjach mało kto wie. Poinformowałem radnych, że ankiety będziemy rozdawać klientom na targu. Każdy będzie mógł zostawić druk na stoisku albo samemu odnieść do urzędu. Ankiety mają być dokładnie weryfikowane – mówi Piotr Litwinkiewicz, jeden z kupców.

Wypełnione ankiety należy składać w sekretariacie Urzędu Miasta i Gminy w Sobótce lub bezpośrednio w pokoju nr 17.

Konsultacje potrwają do 20 marca.

Niedawno poseł Michał Jaros spotkał się z burmistrz Mirosławem Jaroszem. Tematem spotkania było targowisko.

– Poruszaliśmy ważne kwestie zarówno dla kupców, jak i mieszkańców. Bez opinii dwóch stron nie ma możliwości, aby plac działał. Burmistrz potwierdził, że zależy mu na funkcjonowaniu targu i ludziach, którzy się tam zaopatrują – informuje poseł.

Polityk przekazał burmistrzowi Jaroszowi petycję z podpisami mieszkańców (blisko 900), którzy są za lokalizacją bazaru przy ul. Strażackiej (za remizą). Michał Jaros zachęcał też do udziału w konsultacjach.

Treść petycji:

Wobec zatwierdzenia przez Radę Miasta i Gminy Sobótka konsultacji społecznych, my handlowcy z placu targowego w Sobótce wnosimy o uznanie list poparcia dla lokalizacji placu targowego za budynkiem remizy OSP w Sobótce przy ulicy Strażackiej.
Informujemy, że mieszkańcy podpisywali się bardzo chętnie i spontanicznie z rozmów z klientami wynika, że w zdecydowanej większości wykluczają oni inną niż proponowana przez nas lokalizacja.
Za lokalizacją przy ulicy Strażackiej wysuwali następujące argumenty:
  • Teren jest własnością Gminy Sobótka o wystarczającej powierzchni i w pobliżu dotychczasowego targowiska.
  • W posiadaniu Gminy jest koncepcja projektowa, której sporządzenie zlecił poprzedni Burmistrz, z przewidzianymi 80-cioma miejscami handlowymi dla obecnego już terenu z przeznaczeniem na usługi.
  • Wraz z obecnym dyskontem Biedronka oraz tym, który ma powstać Polo Market, targowisko stworzy centrum handlowe gdzie mieszkańcy stawiając samochód w jednym miejscu zrobią wszystkie zakupy.
  • Osoby starsze i mniej zamożne (a takich jest większość) nie będą miały trudności z dotarciem na targowisko.
  • Informowali, że na targowisko z powodu jego lokalizacji blisko centrum i Dyskontu, bardzo często idą przy okazji, co nie będzie możliwe w przypadku lokalizacji za miastem.
  • Mają możliwości zakupu zdrowej żywności bezpośrednio od miejscowych rolników i wytwórców.
  • Wyrażali swoją dezaprobatę na bezczynność Władz Miasta przez ponad rok kadencji w kierunku wyznaczenia i przystosowania miejsca pod plac targowy.
  • Podkreślają, że nie akceptują innej lokalizacji niż ta przez nas proponowana, a bezsensem jest realizować jakiś projekt, którego nikt nie chce.
My ze swojej strony informujemy, że nie oczekujemy od władz miasta standardu na najwyższym poziomie. Pod działalnością handlową wystarczy utwardzony teren, zaplecze sanitarne i minimalne oświetlenie.
Plac targowy we wszystkie dni nie targowe będzie służył za parking miejski również w środy i soboty po godzinie 14. Lokalizacja parkingu w pobliżu centrum jest idealna i dociąży w tym zakresie rynek miasta.
Uważamy mając ogromne doświadczenie w tej branży (w przeciwieństwie do obecnych władz miasta i pracowników urzędu), że lokalizacja targowiska jest najważniejsza, aby uzyskać zamierzony efekt. Inna lokalizacja niż ta, którą proponujemy to wyrzucanie pieniędzy i powolna likwidacja placu w Sobótce. Przykładem jest miasto Łagiewniki, gdzie targowisko wybudowane za ogromne pieniądze, lecz w miejscu nietrafionym świeci pustkami.
Ruch samochodowy w tym miejscu, po przeniesieniu targowiska wcale się nie zwiększy, gdyż ogólna ilość sprzedawców nie ulegnie zwiększeniu. Lokalizacja przy ulicy Strażackiej zlikwiduje handel przy ulicy Warszawskiej co zwiększy bezpieczeństwo przemieszczających się chodnikiem ludzi.
Wobec powyższego uważamy, że nawet pomijając fakt obietnic przedwyborczych zarówno obecnego Burmistrza jak i Radnych wybranych przez mieszkańców naszej gminy dyskusja na ten temat w ogóle nie powinna dotyczyć lokalizacji targowiska, ale jednoczyć wszystkich w staraniach, aby targowisko było w miejscu, które wszyscy mieszkańcy i handlowcy akceptują. Bez względu na trudności, które nie są aż tak duże żeby ich nie pokonać oczywiście przy dobrych chęciach ze strony władz miasta.
Targowisko w Sobótce istniało od zawsze nazwa miasta pochodzi od tradycji odbywania tu Sobotnich targów.
Piotr Litwinkiewicz
Grażyna Kmiecik

Posts Grid

Starosta Roman Potocki: Przejście dla pieszych przy cmentarzu zostanie doposażone w punktowe elementy odblaskowe.

fot. RK Przejście dla pieszych przy al Św Anny w Sobótce znają wszyscy mieszkańcy gminy. Korzystają z niego dzieci, idąc do przedszkola i szkoły oraz...

Turniej piłki nożnej! Namów kolegów z pracy i zgłoś drużynę!

Przed nami Międzyzakładowy Halowy Turniej Piłki Nożnej Trwają zgłoszenia do kolejnej edycji zakładowego turnieju halowej piłki nożnej. Już po raz drugi turniej rozegrany zostanie w...

Zdalne – darmowe KTG dla kobiet w ciąży z terenu powiatu wrocławskiego. Zgłoś się ilość miejsc ograniczona!

fot. Powiat Wrocławski Powiat Wrocławski startuje z pilotażowym projektem „Powiat Wrocławski promuje e-zdrowie” Jeśli jesteś kobietą po 34 - tygodniu ciąży i mieszkasz na terenie...

Boks w Sobótce! W poniedziałek dzień otwarty w hotelu Sobotel.

fot/org Interesujesz się boksem i chciałbyś zacząć trenować? Teraz możesz spełnić swoje marzenia i rozpocząć treningi w Sobótce. Już w poniedziałek dzień otwarty dla wszystkich...

W tym roku 70-lecie powstania Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Sobótce [ZDJĘCIA]

POWSTANIE MŁODZIEŻOWEGO OŚRODKA WYCHOWAWCZEGO W SOBÓTCE W styczniu 1952 roku, w Zakładzie w Skoroszowicach zostaje przeprowadzona wizytacja przez wizytatora Ministerstwa Oświaty oraz kierownika Samodzielnego Referatu...

W Borzygniewie odbyły się Wojewódzkie Zawody Sportowo-Pożarnicze

Fot. Arkadiusz Małecki Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP, odbiera specjalne podziękowanie z rąk Tomasza Stanowskiego Prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP. W...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *