Rzadki niewybuch na polu w okolicach Mietkowa

Rolnik wykopał niemiecką rakietę z czasów II wojny światowej. Głowica zawierała około 6 kg materiału wybuchowego (trotylu).

Niemiecka wyrzutnia raketen sprenggranate. Rakieta miała 8 cm średnicy i była napędzana nitroglicerynowym prochem bezdymnym (kordytem). Jej kształt był zbliżony do radzieckiej katiuszy (fot. zdjęcie ilustracyjne, archiwum P. Parol, HJ, bom)

Rolnik wykopał niemiecką rakietę z czasów II wojny światowej. Głowica zawierała około 6 kg materiału wybuchowego (trotylu).

Saperzy nie ujawniają miejsca, gdzie dokładnie znaleziono tzw. raketen sprenggranate. Wiadomo, że na polu uprawnym między Mietkowem, a Kątami Wrocławskimi. Produkcję tego rodzaju broni uruchomiono w 1944 roku.

Wielu historyków uważa, że niemiecka rakieta była kopią radzieckiej katiuszy. Miała niszczyć zarówno cele naziemne, jak i samoloty.

– Niewybuchy leżą na polach w miejscach, gdzie dawniej przechodziła ofensywa. Zazwyczaj się to moździerze artyleryjskie. Zdarza się jednak broń rzadka np. raketen sprenggranate. To pocisk artyleryjski z napędem rakietowym – mówi Przemysław Parol, dowódca patrolu rozminowania.

W powiecie wrocławskim najwięcej niewybuchów leży na polach w okolicach Jordanowa Śląskiego, Kątów Wrocławskich, Wojnarowic, Mirosławic i Sobótki. Mniej niebezpiecznych przedmiotów znajdywanych jest podczas remontów ulic. Rok temu przy nieczynnej mleczarni w Jordanowie Śląskim znaleziono niewybuch.

– Była to niewielka bomba lotnicza. Ktoś pewnie ją znalazł na polu i podrzucił na tory kolejowe. Bomba była mocno skorodowana. W środku był materiał wybuchowy – mówi pan Andrzej, jeden z mieszkańców.

Po kilku godzinach bombę zabrano i zdetonowano na poligonie pod Wrocławiem. Parę lat wcześniej saperzy interweniowali w Pożarzycach. W wykopie pod kanalizacją znaleziono 2 pociski i ręczny granat przeciwpancerny. Amunicja była produkcji radzieckiej.

Pewien rolnik z Jordanowa Śląskiego znalazł na polu karabin mauser i rusznicę przeciwpancerną. Wykopał też kilka pocisków przeciwlotniczych.

Inni mieszkańcy opowiadają o czaszkach znalezionych w starym wąwozie w pobliżu nieczynnego szlaku kolejowego z Kobierzyc do Niemczy. Świadkowie opowiadają, że zbombardowany został tam pociąg, który niemieckich żołnierzy wiózł na front.

Posts Grid

Poseł Jaros interweniuje w Sobótce. Chodzi o rekordowe podwyżki podatków! [FILM]

Fot. GW Poseł Michał Jaros wraz ze swoim asystentem Grzegorzem Waksmundzkim złożyli dziś interwencję poselską w Urzędzie Miasta i Gminy w Sobótce. Interwencja dotyczy podwyższenia...

Starosta Roman Potocki: Przejście dla pieszych przy cmentarzu zostanie doposażone w punktowe elementy odblaskowe.

fot. RK Przejście dla pieszych przy al Św Anny w Sobótce znają wszyscy mieszkańcy gminy. Korzystają z niego dzieci, idąc do przedszkola i szkoły oraz...

Turniej piłki nożnej! Namów kolegów z pracy i zgłoś drużynę!

Przed nami Międzyzakładowy Halowy Turniej Piłki Nożnej Trwają zgłoszenia do kolejnej edycji zakładowego turnieju halowej piłki nożnej. Już po raz drugi turniej rozegrany zostanie w...

Zdalne – darmowe KTG dla kobiet w ciąży z terenu powiatu wrocławskiego. Zgłoś się ilość miejsc ograniczona!

fot. Powiat Wrocławski Powiat Wrocławski startuje z pilotażowym projektem „Powiat Wrocławski promuje e-zdrowie” Jeśli jesteś kobietą po 34 - tygodniu ciąży i mieszkasz na terenie...

Boks w Sobótce! W poniedziałek dzień otwarty w hotelu Sobotel.

fot/org Interesujesz się boksem i chciałbyś zacząć trenować? Teraz możesz spełnić swoje marzenia i rozpocząć treningi w Sobótce. Już w poniedziałek dzień otwarty dla wszystkich...

W tym roku 70-lecie powstania Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Sobótce [ZDJĘCIA]

POWSTANIE MŁODZIEŻOWEGO OŚRODKA WYCHOWAWCZEGO W SOBÓTCE W styczniu 1952 roku, w Zakładzie w Skoroszowicach zostaje przeprowadzona wizytacja przez wizytatora Ministerstwa Oświaty oraz kierownika Samodzielnego Referatu...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *