Rzadki niewybuch na polu w okolicach Mietkowa

Rolnik wykopał niemiecką rakietę z czasów II wojny światowej. Głowica zawierała około 6 kg materiału wybuchowego (trotylu).

Niemiecka wyrzutnia raketen sprenggranate. Rakieta miała 8 cm średnicy i była napędzana nitroglicerynowym prochem bezdymnym (kordytem). Jej kształt był zbliżony do radzieckiej katiuszy (fot. zdjęcie ilustracyjne, archiwum P. Parol, HJ, bom)

Rolnik wykopał niemiecką rakietę z czasów II wojny światowej. Głowica zawierała około 6 kg materiału wybuchowego (trotylu).

Saperzy nie ujawniają miejsca, gdzie dokładnie znaleziono tzw. raketen sprenggranate. Wiadomo, że na polu uprawnym między Mietkowem, a Kątami Wrocławskimi. Produkcję tego rodzaju broni uruchomiono w 1944 roku.

Wielu historyków uważa, że niemiecka rakieta była kopią radzieckiej katiuszy. Miała niszczyć zarówno cele naziemne, jak i samoloty.

– Niewybuchy leżą na polach w miejscach, gdzie dawniej przechodziła ofensywa. Zazwyczaj się to moździerze artyleryjskie. Zdarza się jednak broń rzadka np. raketen sprenggranate. To pocisk artyleryjski z napędem rakietowym – mówi Przemysław Parol, dowódca patrolu rozminowania.

W powiecie wrocławskim najwięcej niewybuchów leży na polach w okolicach Jordanowa Śląskiego, Kątów Wrocławskich, Wojnarowic, Mirosławic i Sobótki. Mniej niebezpiecznych przedmiotów znajdywanych jest podczas remontów ulic. Rok temu przy nieczynnej mleczarni w Jordanowie Śląskim znaleziono niewybuch.

– Była to niewielka bomba lotnicza. Ktoś pewnie ją znalazł na polu i podrzucił na tory kolejowe. Bomba była mocno skorodowana. W środku był materiał wybuchowy – mówi pan Andrzej, jeden z mieszkańców.

Po kilku godzinach bombę zabrano i zdetonowano na poligonie pod Wrocławiem. Parę lat wcześniej saperzy interweniowali w Pożarzycach. W wykopie pod kanalizacją znaleziono 2 pociski i ręczny granat przeciwpancerny. Amunicja była produkcji radzieckiej.

Pewien rolnik z Jordanowa Śląskiego znalazł na polu karabin mauser i rusznicę przeciwpancerną. Wykopał też kilka pocisków przeciwlotniczych.

Inni mieszkańcy opowiadają o czaszkach znalezionych w starym wąwozie w pobliżu nieczynnego szlaku kolejowego z Kobierzyc do Niemczy. Świadkowie opowiadają, że zbombardowany został tam pociąg, który niemieckich żołnierzy wiózł na front.

Posts Grid

Aż nie chce się wierzyć! Jeszcze kilka lat temu był wikarym w Sobótce!

Fot. Red. Wstrząsające informacje dotarły do nas z Prusic (Powiat Trzebnicki). Prokuratura zatrzymała ks Artura L, który jeszcze kilka lat temu pełnił posługę duszpasterską w...

Zespół „Piersi” gwiazdą dożynek w Sobótce? Manager zespołu: Wszystko na to wskazuje.

Fot. Zespół Piersi Dożynki gminne w Sobótce mają odbyć się w sobotę 3 września. Do tej pory władze miasta nie poinformowały, jaki będzie program tegorocznego...

Mieszkańcy gminy Sobótka będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni.

Fot. Judo Sobótka Pięciu zawodników z terenu Gminy Sobótka będzie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni. To kolejny sukces podopiecznych Bartłomieja Zamęckiego,...

Uczył w Gimnazjum w Sobótce. Dziś jest gwiazdą kabaretu Neo-Nówka i rozprawia się z jego zaprzyjaźnioną partią!

Fot. Youtube.com Nie milkną echa wokół najnowszego skeczu kabaretu Neo-Nówka, w którym aktorzy przedstawili gorzką refleksję o bieżącej sytuacji politycznej w Polsce. Lider grupy kabaretowej...

Gdzie żyje się najdrożej? Sobótka liderem tego niechlubnego rankingu!

Fot. W Sobótce zapłacisz najdrożej za wodę i śmieci. W 2022 roku burmistrz Sobótki Mirosław Jarosz dostał bardzo wysoką podwyżkę i teraz włodarz miasta zarabia...

W niedzielę święto kolorów w Borzygniewie. Szykuje się wielka frajda dla najmłodszych.

Fot. Organizator Tylu kolorów Borzygniew jeszcze nie widział, piszą organizatorzy na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.  Już w niedzielę od 14:00 do 18:00 na  plaży...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.