Są pieniądze na remonty zabytków w Sobótce

Odnowione mają zostać detale kaplicy w zamku w Górce. Na ten cel przeznaczono dotację w kwocie 30 tys. zł. Pieniądze na konserwację otrzymało też Muzeum Ślężańskie w Sobótce.

fot. Kaplica (obecnie sala rycerska) w zamku w Sobótce Górce

Odnowione mają zostać detale kaplicy w zamku w Górce. Na ten cel przeznaczono dotację w kwocie 30 tys. zł. Pieniądze na konserwację otrzymało też Muzeum Ślężańskie w Sobótce.

Co roku samorząd województwa przeznacza 5 milionów zł na ochronę zabytków. W tym roku pieniądze te pozwolą przeprowadzić prace konserwatorskie w 146 obiektach na Dolnym Śląsku.

– To pierwsza informacja o przyznanej dotacji. Czekamy na potwierdzenie od ministra i wojewódzkiego konserwatora zabytków. Kaplica znajduje się w zamku. To obecnie sala rycerska. Zakres prac będzie obejmował m.in. zdjęcie tynków przy sklepieniu, aż do warstwy polichromii – informuje Hanna Piwowarska, przewodnicząca rady gminy.

Część ścian sali rycerskiej została już odrestaurowana. Na konserwacje czekają fragmenty ściany północnej i przy łuku nad prezbiterium. Prace mają ruszyć jeszcze w tym roku. Kolejną dotację w kwocie 20 tysięcy złotych otrzymało Muzeum Ślężańskie im. Stanisława Dunajewskiego w Sobótce.

– W placówce robiony będzie dalszy etap kamieniarki, czyli elementów kamiennych. Chodzi o konserwację portali, opasek okiennych i innych detali kamiennych wmurowanych. Wszystko będzie odświeżone – zapowiada Wojciech Fabisiak, dyrektor muzeum.

O dofinansowanie starały się 292 obiekty. Z całej puli wniosków – 267 spełniło wymagania formalne i zostało przekazane do komisji konkursowej. Ostatecznie wybrano 146 placówek, które zostaną dofinansowane kwotą pięciu mln zł.

– Liczba zgłoszeń pokazuje, jak duża jest skala potrzeb. Nie zapominajmy, że Dolny Śląsk jest w czołówce polskich regionów pod względem ilości zabytków, a wiele z nich to unikaty na skalę kraju czy Europy. Właśnie dlatego samorząd województwa co roku przeznacza pieniądze na ratowanie najważniejszych i najbardziej zagrożonych obiektów – mówi marszałek Cezary Przybylski.

Przy przyznawaniu dotacji uwzględniono stopień przygotowania realizacji zadań, rzetelność kosztorysu inwestycji i efekt końcowy wpływający na funkcję zabytku w przestrzeni publicznej.

 

 

Posts Grid

Aż nie chce się wierzyć! Jeszcze kilka lat temu był wikarym w Sobótce!

Fot. Red. Wstrząsające informacje dotarły do nas z Prusic (Powiat Trzebnicki). Prokuratura zatrzymała ks Artura L, który jeszcze kilka lat temu pełnił posługę duszpasterską w...

Zespół „Piersi” gwiazdą dożynek w Sobótce? Manager zespołu: Wszystko na to wskazuje.

Fot. Zespół Piersi Dożynki gminne w Sobótce mają odbyć się w sobotę 3 września. Do tej pory władze miasta nie poinformowały, jaki będzie program tegorocznego...

Mieszkańcy gminy Sobótka będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni.

Fot. Judo Sobótka Pięciu zawodników z terenu Gminy Sobótka będzie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni. To kolejny sukces podopiecznych Bartłomieja Zamęckiego,...

Uczył w Gimnazjum w Sobótce. Dziś jest gwiazdą kabaretu Neo-Nówka i rozprawia się z jego zaprzyjaźnioną partią!

Fot. Youtube.com Nie milkną echa wokół najnowszego skeczu kabaretu Neo-Nówka, w którym aktorzy przedstawili gorzką refleksję o bieżącej sytuacji politycznej w Polsce. Lider grupy kabaretowej...

Gdzie żyje się najdrożej? Sobótka liderem tego niechlubnego rankingu!

Fot. W Sobótce zapłacisz najdrożej za wodę i śmieci. W 2022 roku burmistrz Sobótki Mirosław Jarosz dostał bardzo wysoką podwyżkę i teraz włodarz miasta zarabia...

W niedzielę święto kolorów w Borzygniewie. Szykuje się wielka frajda dla najmłodszych.

Fot. Organizator Tylu kolorów Borzygniew jeszcze nie widział, piszą organizatorzy na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.  Już w niedzielę od 14:00 do 18:00 na  plaży...