Są pieniądze na remonty zabytków w Sobótce

Odnowione mają zostać detale kaplicy w zamku w Górce. Na ten cel przeznaczono dotację w kwocie 30 tys. zł. Pieniądze na konserwację otrzymało też Muzeum Ślężańskie w Sobótce.

fot. Kaplica (obecnie sala rycerska) w zamku w Sobótce Górce

Odnowione mają zostać detale kaplicy w zamku w Górce. Na ten cel przeznaczono dotację w kwocie 30 tys. zł. Pieniądze na konserwację otrzymało też Muzeum Ślężańskie w Sobótce.

Co roku samorząd województwa przeznacza 5 milionów zł na ochronę zabytków. W tym roku pieniądze te pozwolą przeprowadzić prace konserwatorskie w 146 obiektach na Dolnym Śląsku.

– To pierwsza informacja o przyznanej dotacji. Czekamy na potwierdzenie od ministra i wojewódzkiego konserwatora zabytków. Kaplica znajduje się w zamku. To obecnie sala rycerska. Zakres prac będzie obejmował m.in. zdjęcie tynków przy sklepieniu, aż do warstwy polichromii – informuje Hanna Piwowarska, przewodnicząca rady gminy.

Część ścian sali rycerskiej została już odrestaurowana. Na konserwacje czekają fragmenty ściany północnej i przy łuku nad prezbiterium. Prace mają ruszyć jeszcze w tym roku. Kolejną dotację w kwocie 20 tysięcy złotych otrzymało Muzeum Ślężańskie im. Stanisława Dunajewskiego w Sobótce.

– W placówce robiony będzie dalszy etap kamieniarki, czyli elementów kamiennych. Chodzi o konserwację portali, opasek okiennych i innych detali kamiennych wmurowanych. Wszystko będzie odświeżone – zapowiada Wojciech Fabisiak, dyrektor muzeum.

O dofinansowanie starały się 292 obiekty. Z całej puli wniosków – 267 spełniło wymagania formalne i zostało przekazane do komisji konkursowej. Ostatecznie wybrano 146 placówek, które zostaną dofinansowane kwotą pięciu mln zł.

– Liczba zgłoszeń pokazuje, jak duża jest skala potrzeb. Nie zapominajmy, że Dolny Śląsk jest w czołówce polskich regionów pod względem ilości zabytków, a wiele z nich to unikaty na skalę kraju czy Europy. Właśnie dlatego samorząd województwa co roku przeznacza pieniądze na ratowanie najważniejszych i najbardziej zagrożonych obiektów – mówi marszałek Cezary Przybylski.

Przy przyznawaniu dotacji uwzględniono stopień przygotowania realizacji zadań, rzetelność kosztorysu inwestycji i efekt końcowy wpływający na funkcję zabytku w przestrzeni publicznej.

 

 

Posts Grid

Starosta Roman Potocki: Przejście dla pieszych przy cmentarzu zostanie doposażone w punktowe elementy odblaskowe.

fot. RK Przejście dla pieszych przy al Św Anny w Sobótce znają wszyscy mieszkańcy gminy. Korzystają z niego dzieci, idąc do przedszkola i szkoły oraz...

Turniej piłki nożnej! Namów kolegów z pracy i zgłoś drużynę!

Przed nami Międzyzakładowy Halowy Turniej Piłki Nożnej Trwają zgłoszenia do kolejnej edycji zakładowego turnieju halowej piłki nożnej. Już po raz drugi turniej rozegrany zostanie w...

Zdalne – darmowe KTG dla kobiet w ciąży z terenu powiatu wrocławskiego. Zgłoś się ilość miejsc ograniczona!

fot. Powiat Wrocławski Powiat Wrocławski startuje z pilotażowym projektem „Powiat Wrocławski promuje e-zdrowie” Jeśli jesteś kobietą po 34 - tygodniu ciąży i mieszkasz na terenie...

Boks w Sobótce! W poniedziałek dzień otwarty w hotelu Sobotel.

fot/org Interesujesz się boksem i chciałbyś zacząć trenować? Teraz możesz spełnić swoje marzenia i rozpocząć treningi w Sobótce. Już w poniedziałek dzień otwarty dla wszystkich...

W tym roku 70-lecie powstania Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Sobótce [ZDJĘCIA]

POWSTANIE MŁODZIEŻOWEGO OŚRODKA WYCHOWAWCZEGO W SOBÓTCE W styczniu 1952 roku, w Zakładzie w Skoroszowicach zostaje przeprowadzona wizytacja przez wizytatora Ministerstwa Oświaty oraz kierownika Samodzielnego Referatu...

W Borzygniewie odbyły się Wojewódzkie Zawody Sportowo-Pożarnicze

Fot. Arkadiusz Małecki Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP, odbiera specjalne podziękowanie z rąk Tomasza Stanowskiego Prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP. W...