Sanepid zbada wodę w Sobótce! Jest podejrzenie, że gmina ukrywa nadmiar niklu w studni numer 5!

Apelujemy do wszystkich mieszkańców gminy Sobótka. Nie pijcie wody z kranu, prawdopodobnie jest ona skażona. Nasze dziennikarskie śledztwo, które przeprowadziliśmy, wskazuje na to, że gmina Sobótka oszukuje sanepid i na czas badania wyłącza studnie numer 5, w której jest nadmiar niklu.

fot. zdjęcie ilustracyjne, facebook

Apelujemy do wszystkich mieszkańców gminy Sobótka. Nie pijcie wody z kranu, prawdopodobnie jest ona skażona. Nasze dziennikarskie śledztwo, które przeprowadziliśmy, wskazuje na to, że gmina Sobótka oszukuje sanepid i na czas badania wyłącza studnie numer 5, w której jest nadmiar niklu.

Od dłuższego czasu mieszkańcy Sobótki informowali naszą redakcję o złej jakości wody w kranach.  Mieszkańcy skarżą się na problemy z żołądkiem i podejrzewają, że może to być efekt spożywania lokalnej kranówki.

– Zauważyłem, że bardzo dużo ludzi tak jak ja choruje na zapalenie układu pokarmowego. Dodatkowo ta woda z rana tak śmierdzi, że aż człowieka odrzuca. Nie wspomnę o kamieniu, który najlepiej widoczny jest w naszych czajnikach – grzmi pan Dawid, mieszkaniec Sobótki – Sprawdźcie to, bo wytrują połowę Sobótki – ostrzega pan Dawid.

kilkutygodniowe dziennikarskie śledztwo, przyniosło efekt. Udało nam się dotrzeć do pracownika wodociągów, który opowiedział nam o wstrząsającym precedensie.

– Wygląda to tak, że sanepid kilka dni przed kontrolą informuje nasz zakład, że będzie prowadził badania. Wtedy dostajemy informację by wyłączyć studnie numer 5, która znajduje się między Świątnikami a Nasławicami – opowiada pracownik, który chce pozostać anonimowy – W tej studni jest nadmiar niklu i już kiedyś sanepid zwrócił na to uwagę, by zakład nie używał tej studni lub poprawił w niej jakość wody. W tej kwestii nic nie zrobiono, tylko wyłącza się ją na czas kontroli, tak by przeszła badania – dodaje pracownik.

Postanowiliśmy skontaktować się w tej sprawie z dyrektorem Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, który potwierdza nadmiar niklu i zapowiada niezależne badanie.

– Nie jest tak źle. Są tam niewielkie przekroczenia, bo studnia jest stara. Mieli ją chyba wyłączać, ale muszę się zorientować, jak tam teraz aktualnie wygląda sytuacja – powiedział Paweł Wróblewski, dyrektor dolnośląskiego sanepidu – Opieramy się na badaniach wykonanych przez akredytowane laboratorium, ale i nasze badania też zrobimy. Nie możemy udać się tam bez zapowiedzi bo ustawa zobowiązuje nas do wcześniejszego zawiadomienia – informuje dyrektor Paweł Wróblewski.

Nikiel jest silnym uczulaczem, który może wywołać objawy alergii zarówno podczas kontaktu skórnego, jak i przenikając przez drogi oddechowe lub przez przewód pokarmowy. Zawartość metali w wodzie jest szczególnie istotna dla alergików. U osób uwrażliwionych kontakt z wodą może powodować nawrót zmian alergicznych lub nasilać wcześniej istniejące objawy, czasami dochodzi do gwałtownych zaostrzeń wyprysku.

O opinie poprosiliśmy doktora Marka Korola z Ośrodka Medycyny Rodzinnej w Sobótce, który nie ma wątpliwości co do szkodliwego działania niklu.

 – Nikiel jako metal jest bardzo mocnym alergenem, gdzie 15% populacji ma alergie na ten metal.W środowisku występuję jako metal wytrzymały na korozje i łatwy w obróbce. W śladowych ilościach jest niezbędny dla organizmu jako katalizator enzymów, bierze udział w dostarczaniu tlenu i w procesach przemiany materii. Należy do grupy najmocniejszych alergenów. Jest to typ alergii kontaktowej. Objawia sie wsypką ,swądem skóry, zaczerwienieniem i łuszczeniem skóry. Kontaktowe zapalenie skóry rozpoczyna się po 12 godzinach od kontaktu i utrzymuje się do kilku tygodni. Ratunkiem jest przerwanie kontaktu z alergenem. – mówi doktor Marek Korol – Alergia pokarmowa to kichanie, kaszel, wymioty, biegunka, obrzęk gardła a nawet wstrząs anafilaktyczny – dodaje lekarz.

Prosimy wszystkich mieszkańców o powstrzymanie się i niespożywanie wody do momentu przeprowadzenia badania. Sprawie będziemy się przyglądać i informować na bieżąco.

Posts Grid

Zespół „Piersi” gwiazdą dożynek w Sobótce? Manager zespołu: Wszystko na to wskazuje.

Fot. Zespół Piersi Dożynki gminne w Sobótce mają odbyć się w sobotę 3 września. Do tej pory władze miasta nie poinformowały, jaki będzie program tegorocznego...

Mieszkańcy gminy Sobótka będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni.

Fot. Judo Sobótka Pięciu zawodników z terenu Gminy Sobótka będzie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni. To kolejny sukces podopiecznych Bartłomieja Zamęckiego,...

Uczył w Gimnazjum w Sobótce. Dziś jest gwiazdą kabaretu Neo-Nówka i rozprawia się z jego zaprzyjaźnioną partią!

Fot. Youtube.com Nie milkną echa wokół najnowszego skeczu kabaretu Neo-Nówka, w którym aktorzy przedstawili gorzką refleksję o bieżącej sytuacji politycznej w Polsce. Lider grupy kabaretowej...

Gdzie żyje się najdrożej? Sobótka liderem tego niechlubnego rankingu!

Fot. W Sobótce zapłacisz najdrożej za wodę i śmieci. W 2022 roku burmistrz Sobótki Mirosław Jarosz dostał bardzo wysoką podwyżkę i teraz włodarz miasta zarabia...

W niedzielę święto kolorów w Borzygniewie. Szykuje się wielka frajda dla najmłodszych.

Fot. Organizator Tylu kolorów Borzygniew jeszcze nie widział, piszą organizatorzy na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.  Już w niedzielę od 14:00 do 18:00 na  plaży...

Senator Bogdan Zdrojewski i poseł Michał Jaros spotkają się z mieszkańcami Sobótki. W sobotę otwarte spotkanie odbędzie się w hotelu MIŚ w Sobótce.

Fot. Na zdjęciu od lewej poseł Michał Jaros i senator Bogdan Zdrojewski W sobotę 16 lipca parlamentarzyści Bogdan Zdrojewski i Michał Jaros wezmą udział w...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.