Sanepid zbada wodę w Sobótce! Jest podejrzenie, że gmina ukrywa nadmiar niklu w studni numer 5!

Apelujemy do wszystkich mieszkańców gminy Sobótka. Nie pijcie wody z kranu, prawdopodobnie jest ona skażona. Nasze dziennikarskie śledztwo, które przeprowadziliśmy, wskazuje na to, że gmina Sobótka oszukuje sanepid i na czas badania wyłącza studnie numer 5, w której jest nadmiar niklu.

fot. zdjęcie ilustracyjne, facebook

Apelujemy do wszystkich mieszkańców gminy Sobótka. Nie pijcie wody z kranu, prawdopodobnie jest ona skażona. Nasze dziennikarskie śledztwo, które przeprowadziliśmy, wskazuje na to, że gmina Sobótka oszukuje sanepid i na czas badania wyłącza studnie numer 5, w której jest nadmiar niklu.

Od dłuższego czasu mieszkańcy Sobótki informowali naszą redakcję o złej jakości wody w kranach.  Mieszkańcy skarżą się na problemy z żołądkiem i podejrzewają, że może to być efekt spożywania lokalnej kranówki.

– Zauważyłem, że bardzo dużo ludzi tak jak ja choruje na zapalenie układu pokarmowego. Dodatkowo ta woda z rana tak śmierdzi, że aż człowieka odrzuca. Nie wspomnę o kamieniu, który najlepiej widoczny jest w naszych czajnikach – grzmi pan Dawid, mieszkaniec Sobótki – Sprawdźcie to, bo wytrują połowę Sobótki – ostrzega pan Dawid.

kilkutygodniowe dziennikarskie śledztwo, przyniosło efekt. Udało nam się dotrzeć do pracownika wodociągów, który opowiedział nam o wstrząsającym precedensie.

– Wygląda to tak, że sanepid kilka dni przed kontrolą informuje nasz zakład, że będzie prowadził badania. Wtedy dostajemy informację by wyłączyć studnie numer 5, która znajduje się między Świątnikami a Nasławicami – opowiada pracownik, który chce pozostać anonimowy – W tej studni jest nadmiar niklu i już kiedyś sanepid zwrócił na to uwagę, by zakład nie używał tej studni lub poprawił w niej jakość wody. W tej kwestii nic nie zrobiono, tylko wyłącza się ją na czas kontroli, tak by przeszła badania – dodaje pracownik.

Postanowiliśmy skontaktować się w tej sprawie z dyrektorem Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, który potwierdza nadmiar niklu i zapowiada niezależne badanie.

– Nie jest tak źle. Są tam niewielkie przekroczenia, bo studnia jest stara. Mieli ją chyba wyłączać, ale muszę się zorientować, jak tam teraz aktualnie wygląda sytuacja – powiedział Paweł Wróblewski, dyrektor dolnośląskiego sanepidu – Opieramy się na badaniach wykonanych przez akredytowane laboratorium, ale i nasze badania też zrobimy. Nie możemy udać się tam bez zapowiedzi bo ustawa zobowiązuje nas do wcześniejszego zawiadomienia – informuje dyrektor Paweł Wróblewski.

Nikiel jest silnym uczulaczem, który może wywołać objawy alergii zarówno podczas kontaktu skórnego, jak i przenikając przez drogi oddechowe lub przez przewód pokarmowy. Zawartość metali w wodzie jest szczególnie istotna dla alergików. U osób uwrażliwionych kontakt z wodą może powodować nawrót zmian alergicznych lub nasilać wcześniej istniejące objawy, czasami dochodzi do gwałtownych zaostrzeń wyprysku.

O opinie poprosiliśmy doktora Marka Korola z Ośrodka Medycyny Rodzinnej w Sobótce, który nie ma wątpliwości co do szkodliwego działania niklu.

 – Nikiel jako metal jest bardzo mocnym alergenem, gdzie 15% populacji ma alergie na ten metal.W środowisku występuję jako metal wytrzymały na korozje i łatwy w obróbce. W śladowych ilościach jest niezbędny dla organizmu jako katalizator enzymów, bierze udział w dostarczaniu tlenu i w procesach przemiany materii. Należy do grupy najmocniejszych alergenów. Jest to typ alergii kontaktowej. Objawia sie wsypką ,swądem skóry, zaczerwienieniem i łuszczeniem skóry. Kontaktowe zapalenie skóry rozpoczyna się po 12 godzinach od kontaktu i utrzymuje się do kilku tygodni. Ratunkiem jest przerwanie kontaktu z alergenem. – mówi doktor Marek Korol – Alergia pokarmowa to kichanie, kaszel, wymioty, biegunka, obrzęk gardła a nawet wstrząs anafilaktyczny – dodaje lekarz.

Prosimy wszystkich mieszkańców o powstrzymanie się i niespożywanie wody do momentu przeprowadzenia badania. Sprawie będziemy się przyglądać i informować na bieżąco.

Posts Grid

Starosta Roman Potocki: Przejście dla pieszych przy cmentarzu zostanie doposażone w punktowe elementy odblaskowe.

fot. RK Przejście dla pieszych przy al Św Anny w Sobótce znają wszyscy mieszkańcy gminy. Korzystają z niego dzieci, idąc do przedszkola i szkoły oraz...

Turniej piłki nożnej! Namów kolegów z pracy i zgłoś drużynę!

Przed nami Międzyzakładowy Halowy Turniej Piłki Nożnej Trwają zgłoszenia do kolejnej edycji zakładowego turnieju halowej piłki nożnej. Już po raz drugi turniej rozegrany zostanie w...

Zdalne – darmowe KTG dla kobiet w ciąży z terenu powiatu wrocławskiego. Zgłoś się ilość miejsc ograniczona!

fot. Powiat Wrocławski Powiat Wrocławski startuje z pilotażowym projektem „Powiat Wrocławski promuje e-zdrowie” Jeśli jesteś kobietą po 34 - tygodniu ciąży i mieszkasz na terenie...

Boks w Sobótce! W poniedziałek dzień otwarty w hotelu Sobotel.

fot/org Interesujesz się boksem i chciałbyś zacząć trenować? Teraz możesz spełnić swoje marzenia i rozpocząć treningi w Sobótce. Już w poniedziałek dzień otwarty dla wszystkich...

W tym roku 70-lecie powstania Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Sobótce [ZDJĘCIA]

POWSTANIE MŁODZIEŻOWEGO OŚRODKA WYCHOWAWCZEGO W SOBÓTCE W styczniu 1952 roku, w Zakładzie w Skoroszowicach zostaje przeprowadzona wizytacja przez wizytatora Ministerstwa Oświaty oraz kierownika Samodzielnego Referatu...

W Borzygniewie odbyły się Wojewódzkie Zawody Sportowo-Pożarnicze

Fot. Arkadiusz Małecki Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP, odbiera specjalne podziękowanie z rąk Tomasza Stanowskiego Prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP. W...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *