Seniorzy pływają łodziami, ratują ludzi i zdobywają Ślężę

Danuta Rusinek-Przybylska ma 73 lata. Mimo swojego podeszłego wieku w sylwestra weszła na Ślężę. W mietkowskim klubie seniora jest więcej podobnych ludzi.

Szefowa Klubu Seniora w Mietkowie – Kamila Czmiel (z lewej) i Danuta Rusinek-Przybylska (fot. bom)

Danuta Rusinek-Przybylska ma 73 lata. Mimo swojego podeszłego wieku w sylwestra weszła na Ślężę. W mietkowskim klubie seniora jest więcej oryginalnych ludzi.

Dawniej pani Danuta pracowała jako księgowa w Państwowym Ośrodku Maszynowym w Kątach Wrocławskich. Przedsiębiorstwo istniało do lat 90. Później seniorka przeszła na emeryturę. Życie jej odmieniło się po pielgrzymce w Portugalii, gdzie odwiedziła m.in. Fatimę. Kobieta od dziesięciu lat należy do Klubu Seniora w Mietkowie.

– Nie oszczędzam się. Na co dzień uprawiam przydomowy ogródek skalny. Lepsze samopoczucie daje mi praca fizyczna. Nowy Rok ze znajomymi przywitałam na Ślęży. Wchodziliśmy szlakiem od strony Tąpadła. Wejście zajęło mi półtorej godziny – opowiada Danuta Rusinek-Przybylska.

Starsza pani interesuje się Ślężą. Jej zdaniem to wyjątkowa góra, która ma w sobie mnóstwo pozytywnej energii. Seniorka uprawia nordic walking. Za rok w sylwestra chce powtórzyć wyczyn.

Pan Franciszek uratował kolegę

Do Klubu Seniora w Mietkowie należy około 50 osób. Większość pasjonuje się podróżami, teatrem i różnymi zainteresowaniami. W klubie organizowane są spotkania ze znanymi ludźmi i różne kursy. Wiedza o udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej przydała się panu Franciszkowi, który ma 68 lat.

Podczas jednego ze spotkań uratował życie swojemu o dwadzieścia lat młodszemu koledze z Chwałowa.

– Do zdarzenia doszło na boisku w Mietkowie. Jeden z uczestników stracił przytomność. Franciszek posiadał wiedzę z udzielania pierwszej pomocy. Do chwili przyjazdu karetki reanimował go wykonując masaż serca – opowiada Kamila Czmiel, szefowa mietkowskiego klubu.

Na szczęście wszystko dobrze się skończyło. Okazało się, że poszkodowany mężczyzna od dłuższego czasu miał kłopoty z sercem. Miał też wszczepiony kardiowerter.

Rejs z Malczyc nad Bałtyk

Seniorem z pasją jest pan Grzegorz z Milina. 73-latek aktywnie spędza czas nie tylko na lądzie, ale i na wodzie. Od wielu lat w lipcu razem ze swoim sąsiadem wyruszają w rejs po Odrze.

Kilkudniowa podróż jachtem kabinowym rozpoczyna się w porcie w Malczycach a kończy, gdzieś w nadmorskich miejscowościach. Po drodze panowie zaliczają Zalew Szczeciński, Kołobrzeg i inne miejscowości.

Posts Grid

Aż nie chce się wierzyć! Jeszcze kilka lat temu był wikarym w Sobótce!

Fot. Red. Wstrząsające informacje dotarły do nas z Prusic (Powiat Trzebnicki). Prokuratura zatrzymała ks Artura L, który jeszcze kilka lat temu pełnił posługę duszpasterską w...

Zespół „Piersi” gwiazdą dożynek w Sobótce? Manager zespołu: Wszystko na to wskazuje.

Fot. Zespół Piersi Dożynki gminne w Sobótce mają odbyć się w sobotę 3 września. Do tej pory władze miasta nie poinformowały, jaki będzie program tegorocznego...

Mieszkańcy gminy Sobótka będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni.

Fot. Judo Sobótka Pięciu zawodników z terenu Gminy Sobótka będzie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni. To kolejny sukces podopiecznych Bartłomieja Zamęckiego,...

Uczył w Gimnazjum w Sobótce. Dziś jest gwiazdą kabaretu Neo-Nówka i rozprawia się z jego zaprzyjaźnioną partią!

Fot. Youtube.com Nie milkną echa wokół najnowszego skeczu kabaretu Neo-Nówka, w którym aktorzy przedstawili gorzką refleksję o bieżącej sytuacji politycznej w Polsce. Lider grupy kabaretowej...

Gdzie żyje się najdrożej? Sobótka liderem tego niechlubnego rankingu!

Fot. W Sobótce zapłacisz najdrożej za wodę i śmieci. W 2022 roku burmistrz Sobótki Mirosław Jarosz dostał bardzo wysoką podwyżkę i teraz włodarz miasta zarabia...

W niedzielę święto kolorów w Borzygniewie. Szykuje się wielka frajda dla najmłodszych.

Fot. Organizator Tylu kolorów Borzygniew jeszcze nie widział, piszą organizatorzy na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.  Już w niedzielę od 14:00 do 18:00 na  plaży...