Stoły zastawione potrawami wielkanocnymi – GALERIA
Koła gospodyń wiejskich, radni i seniorzy wzięli udział w Mietkowskim Stole Wielkanocnym. W trakcie odbył się konkurs na najładniejsze stoisko i koncert kapeli Listek Koniczyny.
fot. Około 100 osób wzięło udział w imprezie, którą zorganizowano w Gminnym Ośrodku Kultury w Mietkowie
Koła gospodyń wiejskich, radni i seniorzy wzięli udział w Mietkowskim Stole Wielkanocnym. W trakcie odbył się konkurs na najładniejsze stoisko i koncert kapeli Listek Koniczyny.
Była to już jedenasta edycja imprezy. Uczestnicy zastawiają stoły daniami serwowanymi podczas Świąt Wielkanocnych. W trakcie odbywa się też kiermasz ozdób świątecznych. Organizowane są konkursy na najpiękniejszą babę wielkanocną i stół.
– Komisja ocenia estetykę stołów, różnorodność oraz elementy tradycyjne. W trakcie odbywa się degustacja, podczas której oceniane są walory smakowe potraw. Ważna jest też dekoracja ciast i zgodność z tradycją – mówi Elżbieta Modrzejewska z komisji oceniającej.
Do udziału zaproszono Koło Gospodyń Wiejskich z Maniowa Małego i sołectwa m.in. z Domanic i Wawrzeńczyc. Wspólny stół przygotowali radni i sołtysi. Swoje dania zaprezentował też mietkowski klub seniora i kapela Listek Koniczyny.
– To nie jest impreza handlowa. Produktów spożywczych nie sprzedajemy, ale chętnie wszystkich częstujemy. Dlaczego? Bo chodzi o podtrzymanie tradycji a nie o handel. Wiele gospodyń dzieli się też tradycyjnymi przepisami – podkreśla Mirosław Stawski, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Mietkowie i współorganizator.
Wszyscy uczestnicy szanują tradycje i chcą się nią dzielić. Chcą też, aby zwyczaje poznała młodzież. Co roku w imprezie bierze też udział Świetlica Postaw Twórczych (ŚPT) z Borzygniewu.
– Dziś dzieci nauczone są „klikania”, ale na mietkowskie stoły przygotowują ozdoby świąteczne. Lubią uczestniczyć w zajęciach. To integracja międzypokoleniowa. Pytają też, jak przyrządza się potrawy – mówi Barbara Olszewska ze ŚPT.
Komisja oceniająca stoły przyznała siedem pierwszych miejsc (po 150 zł za każdy stół). Najładniejsza była baba wielkanocna Zofii Dróżdż z Proszkowic (100 zł). Pozostałe jedenaście bab wyróżniono (po 50 zł). Najwięcej ozdób wielkanocnych sprzedało przedszkole. Na koniec odbyła się wielka biesiada.