Stoły zastawione potrawami wielkanocnymi – GALERIA

Koła gospodyń wiejskich, radni i seniorzy wzięli udział w Mietkowskim Stole Wielkanocnym. W trakcie odbył się konkurs na najładniejsze stoisko i koncert kapeli Listek Koniczyny.

fot. Około 100 osób wzięło udział w imprezie, którą zorganizowano w Gminnym Ośrodku Kultury w Mietkowie

Koła gospodyń wiejskich, radni i seniorzy wzięli udział w Mietkowskim Stole Wielkanocnym. W trakcie odbył się konkurs na najładniejsze stoisko i koncert kapeli Listek Koniczyny.

Była to już jedenasta edycja imprezy. Uczestnicy zastawiają stoły daniami serwowanymi podczas Świąt Wielkanocnych. W trakcie odbywa się też kiermasz ozdób świątecznych. Organizowane są konkursy na najpiękniejszą babę wielkanocną i stół.

– Komisja ocenia estetykę stołów, różnorodność oraz elementy tradycyjne. W trakcie odbywa się degustacja, podczas której oceniane są walory smakowe potraw. Ważna jest też dekoracja ciast i zgodność z tradycją – mówi Elżbieta Modrzejewska z komisji oceniającej.

Do udziału zaproszono Koło Gospodyń Wiejskich z Maniowa Małego i sołectwa m.in. z Domanic i Wawrzeńczyc. Wspólny stół przygotowali radni i sołtysi. Swoje dania zaprezentował też mietkowski klub seniora i kapela Listek Koniczyny.

– To nie jest impreza handlowa. Produktów spożywczych nie sprzedajemy, ale chętnie wszystkich częstujemy. Dlaczego? Bo chodzi o podtrzymanie tradycji a nie o handel. Wiele gospodyń dzieli się też tradycyjnymi przepisami – podkreśla Mirosław Stawski, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Mietkowie i współorganizator.

Wszyscy uczestnicy szanują tradycje i chcą się nią dzielić. Chcą też, aby zwyczaje poznała młodzież. Co roku w imprezie bierze też udział Świetlica Postaw Twórczych (ŚPT) z Borzygniewu.

– Dziś dzieci nauczone są „klikania”, ale na mietkowskie stoły przygotowują ozdoby świąteczne. Lubią uczestniczyć w zajęciach. To integracja międzypokoleniowa. Pytają też, jak przyrządza się potrawy – mówi Barbara Olszewska ze ŚPT.

Komisja oceniająca stoły przyznała siedem pierwszych miejsc (po 150 zł za każdy stół). Najładniejsza była baba wielkanocna Zofii Dróżdż z Proszkowic (100 zł). Pozostałe jedenaście bab wyróżniono (po 50 zł). Najwięcej ozdób wielkanocnych sprzedało przedszkole. Na koniec odbyła się wielka biesiada.

 

Posts Grid

Aż nie chce się wierzyć! Jeszcze kilka lat temu był wikarym w Sobótce!

Fot. Red. Wstrząsające informacje dotarły do nas z Prusic (Powiat Trzebnicki). Prokuratura zatrzymała ks Artura L, który jeszcze kilka lat temu pełnił posługę duszpasterską w...

Zespół „Piersi” gwiazdą dożynek w Sobótce? Manager zespołu: Wszystko na to wskazuje.

Fot. Zespół Piersi Dożynki gminne w Sobótce mają odbyć się w sobotę 3 września. Do tej pory władze miasta nie poinformowały, jaki będzie program tegorocznego...

Mieszkańcy gminy Sobótka będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni.

Fot. Judo Sobótka Pięciu zawodników z terenu Gminy Sobótka będzie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni. To kolejny sukces podopiecznych Bartłomieja Zamęckiego,...

Uczył w Gimnazjum w Sobótce. Dziś jest gwiazdą kabaretu Neo-Nówka i rozprawia się z jego zaprzyjaźnioną partią!

Fot. Youtube.com Nie milkną echa wokół najnowszego skeczu kabaretu Neo-Nówka, w którym aktorzy przedstawili gorzką refleksję o bieżącej sytuacji politycznej w Polsce. Lider grupy kabaretowej...

Gdzie żyje się najdrożej? Sobótka liderem tego niechlubnego rankingu!

Fot. W Sobótce zapłacisz najdrożej za wodę i śmieci. W 2022 roku burmistrz Sobótki Mirosław Jarosz dostał bardzo wysoką podwyżkę i teraz włodarz miasta zarabia...

W niedzielę święto kolorów w Borzygniewie. Szykuje się wielka frajda dla najmłodszych.

Fot. Organizator Tylu kolorów Borzygniew jeszcze nie widział, piszą organizatorzy na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.  Już w niedzielę od 14:00 do 18:00 na  plaży...