Stoły zastawione potrawami wielkanocnymi – GALERIA

Koła gospodyń wiejskich, radni i seniorzy wzięli udział w Mietkowskim Stole Wielkanocnym. W trakcie odbył się konkurs na najładniejsze stoisko i koncert kapeli Listek Koniczyny.

fot. Około 100 osób wzięło udział w imprezie, którą zorganizowano w Gminnym Ośrodku Kultury w Mietkowie

Koła gospodyń wiejskich, radni i seniorzy wzięli udział w Mietkowskim Stole Wielkanocnym. W trakcie odbył się konkurs na najładniejsze stoisko i koncert kapeli Listek Koniczyny.

Była to już jedenasta edycja imprezy. Uczestnicy zastawiają stoły daniami serwowanymi podczas Świąt Wielkanocnych. W trakcie odbywa się też kiermasz ozdób świątecznych. Organizowane są konkursy na najpiękniejszą babę wielkanocną i stół.

– Komisja ocenia estetykę stołów, różnorodność oraz elementy tradycyjne. W trakcie odbywa się degustacja, podczas której oceniane są walory smakowe potraw. Ważna jest też dekoracja ciast i zgodność z tradycją – mówi Elżbieta Modrzejewska z komisji oceniającej.

Do udziału zaproszono Koło Gospodyń Wiejskich z Maniowa Małego i sołectwa m.in. z Domanic i Wawrzeńczyc. Wspólny stół przygotowali radni i sołtysi. Swoje dania zaprezentował też mietkowski klub seniora i kapela Listek Koniczyny.

– To nie jest impreza handlowa. Produktów spożywczych nie sprzedajemy, ale chętnie wszystkich częstujemy. Dlaczego? Bo chodzi o podtrzymanie tradycji a nie o handel. Wiele gospodyń dzieli się też tradycyjnymi przepisami – podkreśla Mirosław Stawski, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Mietkowie i współorganizator.

Wszyscy uczestnicy szanują tradycje i chcą się nią dzielić. Chcą też, aby zwyczaje poznała młodzież. Co roku w imprezie bierze też udział Świetlica Postaw Twórczych (ŚPT) z Borzygniewu.

– Dziś dzieci nauczone są „klikania”, ale na mietkowskie stoły przygotowują ozdoby świąteczne. Lubią uczestniczyć w zajęciach. To integracja międzypokoleniowa. Pytają też, jak przyrządza się potrawy – mówi Barbara Olszewska ze ŚPT.

Komisja oceniająca stoły przyznała siedem pierwszych miejsc (po 150 zł za każdy stół). Najładniejsza była baba wielkanocna Zofii Dróżdż z Proszkowic (100 zł). Pozostałe jedenaście bab wyróżniono (po 50 zł). Najwięcej ozdób wielkanocnych sprzedało przedszkole. Na koniec odbyła się wielka biesiada.

 

Posts Grid

Zdalne – darmowe KTG dla kobiet w ciąży z terenu powiatu wrocławskiego. Zgłoś się ilość miejsc ograniczona!

fot. Powiat Wrocławski Powiat Wrocławski startuje z pilotażowym projektem „Powiat Wrocławski promuje e-zdrowie” Jeśli jesteś kobietą po 34 - tygodniu ciąży i mieszkasz na terenie...

Boks w Sobótce! W poniedziałek dzień otwarty w hotelu Sobotel.

fot/org Interesujesz się boksem i chciałbyś zacząć trenować? Teraz możesz spełnić swoje marzenia i rozpocząć treningi w Sobótce. Już w poniedziałek dzień otwarty dla wszystkich...

W tym roku 70-lecie powstania Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Sobótce [ZDJĘCIA]

POWSTANIE MŁODZIEŻOWEGO OŚRODKA WYCHOWAWCZEGO W SOBÓTCE W styczniu 1952 roku, w Zakładzie w Skoroszowicach zostaje przeprowadzona wizytacja przez wizytatora Ministerstwa Oświaty oraz kierownika Samodzielnego Referatu...

W Borzygniewie odbyły się Wojewódzkie Zawody Sportowo-Pożarnicze

Fot. Arkadiusz Małecki Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP, odbiera specjalne podziękowanie z rąk Tomasza Stanowskiego Prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP. W...

W niedzielę w Jordanowie Śląskim darmowe badania lekarskie. Powiat Wrocławski zaprasza na Białą Niedzielę

Fot. Powiat Wrocławski Zbadaj się, to nie boli, czyli bezpłatne badania i konsultacje medyczne! Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, Zarząd Powiatu Wrocławskiego zaprasza na kolejną edycję...

Mocne wrażenie niczym z przygodowego filmu. Runmageddon Rolantowice już w ten weekend!

Letnia edycja Runmageddonu zaskoczy uczestników nowościami oraz umożliwi im bieg po pełnej przygód trasie usłanej przeszkodami i kopalnianymi utrudnieniami. Postapokaliptyczny klimat wydarzenie zaczaruje uczestników, którzy...