Strach przez zakażeniem podczas komunii? Zachowano wszelkie zasady bezpieczeństwa

Po naszym artykule pt. „Zaniepokojeni rodzice pytają o bezpieczeństwo w kościele” rozgorzała burza w sieci. Okazało się, że strach przed koronawirusem był bezpodstawny.

Nasz artykuł w formie listu od grupy „zatroskanych rodziców” wzbudził sporo kontrowersji. Jednak podczas uroczystości komunijnych zasady bezpieczeństwa zostały zachowane (zdjęcie ilustracyjne)

Po naszym artykule pt. „Zaniepokojeni rodzice pytają o bezpieczeństwo w kościele” rozgorzała burza w sieci. Okazało się, że strach przed koronawirusem był bezpodstawny.

Przypomnijmy. W czerwcu do naszej redakcji przyszedł list podpisany „zatroskani rodzice”, w którym anonimowe osoby wyrażają swoje obawy przed uroczystościami komunijnymi podczas epidemii.

– W jaki sposób proboszcz parafii św. Jakuba w Sobótce zapewni bezpieczeństwo uczestnikom uroczystości? Czy zachowane zostaną wymagane odległości? Czy wszyscy będą mieli maseczki? – pytali „zatroskani rodzice”.

W liście zapytali, czy to prawda, że proboszcz wyraził zgodę na uczestnictwo w komunii dziecku, które wcześniej nie chodziło na religię z innymi dziećmi?

– Czy proboszcz wziął pod uwagę obawy innych rodziców przed uczestnictwem dziecka na co dzień mieszkającego w Anglii? Czy w tak szczególnych okolicznościach opinia innych uczestników uroczystości nie powinna zostać wzięta pod uwagę?

Na Facebooku rozgorzała gorąca dyskusja. Cześć rodziców była zdziwiona treścią listu, bo wcześniej z proboszczem Edwardem Jurkiem wszystko zostało dograne na ostatni guzik. Zapytaliśmy rodziców, jak przebiegły uroczystości?

– Odbyły się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Ksiądz dezynfekował ręce po każdym dziecku. W świątyni zamknięto nawy boczne, tym samym zmniejszono ilość ludzi. Maluchy siedziały w odstępach, rodzice mieli wyznaczone miejsca – wylicza jedna z mam, która pragnie pozostać anonimowa.

Wiernym szczególnie spodobało się kazania księdza Jurka. Maluchy były też świetnie przygotowane przez katechetkę Annę Majdzik, a świątynia pięknie wystrojona przez Eryka Gądka.

Nie zdarzyło się nic, co mogłoby narazić uczestników na zarażenie się Covid-19. Co na to wszystko Kuria Metropolitalna we Wrocławiu?

Ks. Rafał Kowalski – Rzecznik Archidiecezji Wrocławskiej:

Proboszczowie zostali zobowiązani do przestrzegania wszelkich przepisów państwowych i kościelnych oraz wskazań służb sanitarnych. Zatem ich obowiązkiem jest dbanie o zachowanie norm bezpieczeństwa. Należą do nich m.in. częste dezynfekowanie pomieszczeń sakralnych oraz udostępnienie płynu dezynfekującego uczestnikom uroczystości religijnych.
Przepisy o ochronie danych osobowych nie pozwalają mi na udzielenie odpowiedzi na pytanie dotyczące osób, które zostały dopuszczone do danego sakramentu w konkretnej parafii. Prawo kościelne w tym zakresie mówi, że za przygotowanie do przyjęcia sakramentu odpowiada Ksiądz Proboszcz.
Może ono odbywać się także poza lekcją religii w szkole. Zatem jeśli ktoś prosi o dany sakrament i jest przygotowany do jego przyjęcia oraz zostały spełnione wszelkie wymagania prawa kanonicznego w tym zakresie, nie można odmówić mu jego udzielenia.
Pozdrawiam i pozostaję do dyspozycji

 

 

 

Posts Grid

Starosta Roman Potocki: Przejście dla pieszych przy cmentarzu zostanie doposażone w punktowe elementy odblaskowe.

fot. RK Przejście dla pieszych przy al Św Anny w Sobótce znają wszyscy mieszkańcy gminy. Korzystają z niego dzieci, idąc do przedszkola i szkoły oraz...

Turniej piłki nożnej! Namów kolegów z pracy i zgłoś drużynę!

Przed nami Międzyzakładowy Halowy Turniej Piłki Nożnej Trwają zgłoszenia do kolejnej edycji zakładowego turnieju halowej piłki nożnej. Już po raz drugi turniej rozegrany zostanie w...

Zdalne – darmowe KTG dla kobiet w ciąży z terenu powiatu wrocławskiego. Zgłoś się ilość miejsc ograniczona!

fot. Powiat Wrocławski Powiat Wrocławski startuje z pilotażowym projektem „Powiat Wrocławski promuje e-zdrowie” Jeśli jesteś kobietą po 34 - tygodniu ciąży i mieszkasz na terenie...

Boks w Sobótce! W poniedziałek dzień otwarty w hotelu Sobotel.

fot/org Interesujesz się boksem i chciałbyś zacząć trenować? Teraz możesz spełnić swoje marzenia i rozpocząć treningi w Sobótce. Już w poniedziałek dzień otwarty dla wszystkich...

W tym roku 70-lecie powstania Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Sobótce [ZDJĘCIA]

POWSTANIE MŁODZIEŻOWEGO OŚRODKA WYCHOWAWCZEGO W SOBÓTCE W styczniu 1952 roku, w Zakładzie w Skoroszowicach zostaje przeprowadzona wizytacja przez wizytatora Ministerstwa Oświaty oraz kierownika Samodzielnego Referatu...

W Borzygniewie odbyły się Wojewódzkie Zawody Sportowo-Pożarnicze

Fot. Arkadiusz Małecki Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP, odbiera specjalne podziękowanie z rąk Tomasza Stanowskiego Prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP. W...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *