Strach przez zakażeniem podczas komunii? Zachowano wszelkie zasady bezpieczeństwa

Po naszym artykule pt. „Zaniepokojeni rodzice pytają o bezpieczeństwo w kościele” rozgorzała burza w sieci. Okazało się, że strach przed koronawirusem był bezpodstawny.

Nasz artykuł w formie listu od grupy „zatroskanych rodziców” wzbudził sporo kontrowersji. Jednak podczas uroczystości komunijnych zasady bezpieczeństwa zostały zachowane (zdjęcie ilustracyjne)

Po naszym artykule pt. „Zaniepokojeni rodzice pytają o bezpieczeństwo w kościele” rozgorzała burza w sieci. Okazało się, że strach przed koronawirusem był bezpodstawny.

Przypomnijmy. W czerwcu do naszej redakcji przyszedł list podpisany „zatroskani rodzice”, w którym anonimowe osoby wyrażają swoje obawy przed uroczystościami komunijnymi podczas epidemii.

– W jaki sposób proboszcz parafii św. Jakuba w Sobótce zapewni bezpieczeństwo uczestnikom uroczystości? Czy zachowane zostaną wymagane odległości? Czy wszyscy będą mieli maseczki? – pytali „zatroskani rodzice”.

W liście zapytali, czy to prawda, że proboszcz wyraził zgodę na uczestnictwo w komunii dziecku, które wcześniej nie chodziło na religię z innymi dziećmi?

– Czy proboszcz wziął pod uwagę obawy innych rodziców przed uczestnictwem dziecka na co dzień mieszkającego w Anglii? Czy w tak szczególnych okolicznościach opinia innych uczestników uroczystości nie powinna zostać wzięta pod uwagę?

Na Facebooku rozgorzała gorąca dyskusja. Cześć rodziców była zdziwiona treścią listu, bo wcześniej z proboszczem Edwardem Jurkiem wszystko zostało dograne na ostatni guzik. Zapytaliśmy rodziców, jak przebiegły uroczystości?

– Odbyły się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Ksiądz dezynfekował ręce po każdym dziecku. W świątyni zamknięto nawy boczne, tym samym zmniejszono ilość ludzi. Maluchy siedziały w odstępach, rodzice mieli wyznaczone miejsca – wylicza jedna z mam, która pragnie pozostać anonimowa.

Wiernym szczególnie spodobało się kazania księdza Jurka. Maluchy były też świetnie przygotowane przez katechetkę Annę Majdzik, a świątynia pięknie wystrojona przez Eryka Gądka.

Nie zdarzyło się nic, co mogłoby narazić uczestników na zarażenie się Covid-19. Co na to wszystko Kuria Metropolitalna we Wrocławiu?

Ks. Rafał Kowalski – Rzecznik Archidiecezji Wrocławskiej:

Proboszczowie zostali zobowiązani do przestrzegania wszelkich przepisów państwowych i kościelnych oraz wskazań służb sanitarnych. Zatem ich obowiązkiem jest dbanie o zachowanie norm bezpieczeństwa. Należą do nich m.in. częste dezynfekowanie pomieszczeń sakralnych oraz udostępnienie płynu dezynfekującego uczestnikom uroczystości religijnych.
Przepisy o ochronie danych osobowych nie pozwalają mi na udzielenie odpowiedzi na pytanie dotyczące osób, które zostały dopuszczone do danego sakramentu w konkretnej parafii. Prawo kościelne w tym zakresie mówi, że za przygotowanie do przyjęcia sakramentu odpowiada Ksiądz Proboszcz.
Może ono odbywać się także poza lekcją religii w szkole. Zatem jeśli ktoś prosi o dany sakrament i jest przygotowany do jego przyjęcia oraz zostały spełnione wszelkie wymagania prawa kanonicznego w tym zakresie, nie można odmówić mu jego udzielenia.
Pozdrawiam i pozostaję do dyspozycji

 

 

 

Posts Grid

Zespół „Piersi” gwiazdą dożynek w Sobótce? Manager zespołu: Wszystko na to wskazuje.

Fot. Zespół Piersi Dożynki gminne w Sobótce mają odbyć się w sobotę 3 września. Do tej pory władze miasta nie poinformowały, jaki będzie program tegorocznego...

Mieszkańcy gminy Sobótka będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni.

Fot. Judo Sobótka Pięciu zawodników z terenu Gminy Sobótka będzie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni. To kolejny sukces podopiecznych Bartłomieja Zamęckiego,...

Uczył w Gimnazjum w Sobótce. Dziś jest gwiazdą kabaretu Neo-Nówka i rozprawia się z jego zaprzyjaźnioną partią!

Fot. Youtube.com Nie milkną echa wokół najnowszego skeczu kabaretu Neo-Nówka, w którym aktorzy przedstawili gorzką refleksję o bieżącej sytuacji politycznej w Polsce. Lider grupy kabaretowej...

Gdzie żyje się najdrożej? Sobótka liderem tego niechlubnego rankingu!

Fot. W Sobótce zapłacisz najdrożej za wodę i śmieci. W 2022 roku burmistrz Sobótki Mirosław Jarosz dostał bardzo wysoką podwyżkę i teraz włodarz miasta zarabia...

W niedzielę święto kolorów w Borzygniewie. Szykuje się wielka frajda dla najmłodszych.

Fot. Organizator Tylu kolorów Borzygniew jeszcze nie widział, piszą organizatorzy na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.  Już w niedzielę od 14:00 do 18:00 na  plaży...

Senator Bogdan Zdrojewski i poseł Michał Jaros spotkają się z mieszkańcami Sobótki. W sobotę otwarte spotkanie odbędzie się w hotelu MIŚ w Sobótce.

Fot. Na zdjęciu od lewej poseł Michał Jaros i senator Bogdan Zdrojewski W sobotę 16 lipca parlamentarzyści Bogdan Zdrojewski i Michał Jaros wezmą udział w...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.