Targowiska nie otworzą. Brakuje ludzi i środków

W piątek czynne było targowisko w Strzelinie. Sprzedawano wędliny i warzywa. Co z Sobótką? Gmina informuje, że nie ma pracowników, którzy nadzorowaliby handel.

Po apelu ministra rolnictwa wiele samorządów w Polsce uruchomiło targowiska (zdjęcie ilustracyjne, RŻ)

W piątek czynne było targowisko w Strzelinie. Sprzedawano wędliny i warzywa. Co z Sobótką? Gmina informuje, że nie ma pracowników, którzy nadzorowaliby handel.

Dwa tygodnie temu minister rolnictwa Jan Ardanowski zaapelował do samorządów, aby otworzyły place targowe. Chodzi m.in. o utrzymanie miejsc pracy tysięcy ludzi.

Bazary to miejsca, na które docierają produkty od rolników. Dziś mają oni ograniczony zbyt z powodu zamknięcia barów, restauracji i stołówek. Place utrzymują również kupców.

– Apeluję do samorządów, aby otworzyły targowiska. Jeśli nie da się całego terenu, to wydzielmy część. Chodzi przecież o żywność. Trzeba zadać sobie pytanie, czy większe niebezpieczeństwo zarażenia nie występuje w zamkniętych sklepach, niż na targowisku, które jest na świeżym powietrzu – przekonywał minister Ardanowski w Radiu Gdańsk.

Obecnie sporo handlowców z Sobótki pozostało bez pracy. Plac pozwalał przeżyć wielu rodzinom. Dziś część kupców na Facebooku reklamuje swoje towary podając numer telefonu z dopiskiem „dowóz”.

– Pozostało nam tylko czekać. Posiadam pieniądze na przeżycie, ale wielu handlowców jest w dramatycznej sytuacji. Zobaczymy, jak sytuacja rozwinie się po świętach – mówi Piotr Litwinkiewicz, jeden z kupców.

Sporo mieszkańców pyta, czy w związku z apelem ministra rolnictwa zostanie otwarte (tymczasowe) targowisko w Sobótce? Czy urzędnicy rozważają taką możliwość?

Urząd Miasta i Gminy w Sobótce:

Pomimo próby i chęci uruchomienia placu targowego w Sobótce, musimy wziąć pod uwagę kryteria, które w czasie epidemii koronawirusa musi spełniać targowisko. Aktualne wymogi bezpieczeństwa sanitarnego powodują, że administrator musi wprowadzić strefy ograniczonego dostępu i dodatkowych pracowników nadzoru w celu przestrzegania obostrzeń.

Dziś gmina nie jest w stanie ogrodzić terenu placu oraz zapewnić monitorowania osób handlujących, czy miejsc dezynfekcji rąk. Nie jesteśmy w stanie zabezpieczyć dodatkowych pracowników, którzy mieliby sprawować nadzór nad funkcjonowaniem placu w obecnych warunkach.

Jest to proces, który wymaga nakładu kolejnych środków finansowych, rzeczowych i osobowych. Koniecznym jest wytyczenie stref bezpieczeństwa, zapewnienie odpowiednich środków ochrony osobistej zarówno dla pracowników Zarządu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, jak i osób kupujących.

Od 1 kwietnia rząd wprowadził kolejne ograniczenia w handlu. Nie wykluczone, że w najbliższych dniach pojawią się kolejne wytyczne ministra zdrowia, sanepidu bądź wojewody, które samorząd ma obowiązek przestrzegać.

 

Posts Grid

Poseł Jaros interweniuje w Sobótce. Chodzi o rekordowe podwyżki podatków! [FILM]

Fot. GW Poseł Michał Jaros wraz ze swoim asystentem Grzegorzem Waksmundzkim złożyli dziś interwencję poselską w Urzędzie Miasta i Gminy w Sobótce. Interwencja dotyczy podwyższenia...

Starosta Roman Potocki: Przejście dla pieszych przy cmentarzu zostanie doposażone w punktowe elementy odblaskowe.

fot. RK Przejście dla pieszych przy al Św Anny w Sobótce znają wszyscy mieszkańcy gminy. Korzystają z niego dzieci, idąc do przedszkola i szkoły oraz...

Turniej piłki nożnej! Namów kolegów z pracy i zgłoś drużynę!

Przed nami Międzyzakładowy Halowy Turniej Piłki Nożnej Trwają zgłoszenia do kolejnej edycji zakładowego turnieju halowej piłki nożnej. Już po raz drugi turniej rozegrany zostanie w...

Zdalne – darmowe KTG dla kobiet w ciąży z terenu powiatu wrocławskiego. Zgłoś się ilość miejsc ograniczona!

fot. Powiat Wrocławski Powiat Wrocławski startuje z pilotażowym projektem „Powiat Wrocławski promuje e-zdrowie” Jeśli jesteś kobietą po 34 - tygodniu ciąży i mieszkasz na terenie...

Boks w Sobótce! W poniedziałek dzień otwarty w hotelu Sobotel.

fot/org Interesujesz się boksem i chciałbyś zacząć trenować? Teraz możesz spełnić swoje marzenia i rozpocząć treningi w Sobótce. Już w poniedziałek dzień otwarty dla wszystkich...

W tym roku 70-lecie powstania Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Sobótce [ZDJĘCIA]

POWSTANIE MŁODZIEŻOWEGO OŚRODKA WYCHOWAWCZEGO W SOBÓTCE W styczniu 1952 roku, w Zakładzie w Skoroszowicach zostaje przeprowadzona wizytacja przez wizytatora Ministerstwa Oświaty oraz kierownika Samodzielnego Referatu...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *