Targowiska nie otworzą. Brakuje ludzi i środków

W piątek czynne było targowisko w Strzelinie. Sprzedawano wędliny i warzywa. Co z Sobótką? Gmina informuje, że nie ma pracowników, którzy nadzorowaliby handel.

Po apelu ministra rolnictwa wiele samorządów w Polsce uruchomiło targowiska (zdjęcie ilustracyjne, RŻ)

W piątek czynne było targowisko w Strzelinie. Sprzedawano wędliny i warzywa. Co z Sobótką? Gmina informuje, że nie ma pracowników, którzy nadzorowaliby handel.

Dwa tygodnie temu minister rolnictwa Jan Ardanowski zaapelował do samorządów, aby otworzyły place targowe. Chodzi m.in. o utrzymanie miejsc pracy tysięcy ludzi.

Bazary to miejsca, na które docierają produkty od rolników. Dziś mają oni ograniczony zbyt z powodu zamknięcia barów, restauracji i stołówek. Place utrzymują również kupców.

– Apeluję do samorządów, aby otworzyły targowiska. Jeśli nie da się całego terenu, to wydzielmy część. Chodzi przecież o żywność. Trzeba zadać sobie pytanie, czy większe niebezpieczeństwo zarażenia nie występuje w zamkniętych sklepach, niż na targowisku, które jest na świeżym powietrzu – przekonywał minister Ardanowski w Radiu Gdańsk.

Obecnie sporo handlowców z Sobótki pozostało bez pracy. Plac pozwalał przeżyć wielu rodzinom. Dziś część kupców na Facebooku reklamuje swoje towary podając numer telefonu z dopiskiem „dowóz”.

– Pozostało nam tylko czekać. Posiadam pieniądze na przeżycie, ale wielu handlowców jest w dramatycznej sytuacji. Zobaczymy, jak sytuacja rozwinie się po świętach – mówi Piotr Litwinkiewicz, jeden z kupców.

Sporo mieszkańców pyta, czy w związku z apelem ministra rolnictwa zostanie otwarte (tymczasowe) targowisko w Sobótce? Czy urzędnicy rozważają taką możliwość?

Urząd Miasta i Gminy w Sobótce:

Pomimo próby i chęci uruchomienia placu targowego w Sobótce, musimy wziąć pod uwagę kryteria, które w czasie epidemii koronawirusa musi spełniać targowisko. Aktualne wymogi bezpieczeństwa sanitarnego powodują, że administrator musi wprowadzić strefy ograniczonego dostępu i dodatkowych pracowników nadzoru w celu przestrzegania obostrzeń.

Dziś gmina nie jest w stanie ogrodzić terenu placu oraz zapewnić monitorowania osób handlujących, czy miejsc dezynfekcji rąk. Nie jesteśmy w stanie zabezpieczyć dodatkowych pracowników, którzy mieliby sprawować nadzór nad funkcjonowaniem placu w obecnych warunkach.

Jest to proces, który wymaga nakładu kolejnych środków finansowych, rzeczowych i osobowych. Koniecznym jest wytyczenie stref bezpieczeństwa, zapewnienie odpowiednich środków ochrony osobistej zarówno dla pracowników Zarządu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, jak i osób kupujących.

Od 1 kwietnia rząd wprowadził kolejne ograniczenia w handlu. Nie wykluczone, że w najbliższych dniach pojawią się kolejne wytyczne ministra zdrowia, sanepidu bądź wojewody, które samorząd ma obowiązek przestrzegać.

 

Posts Grid

Aż nie chce się wierzyć! Jeszcze kilka lat temu był wikarym w Sobótce!

Fot. Red. Wstrząsające informacje dotarły do nas z Prusic (Powiat Trzebnicki). Prokuratura zatrzymała ks Artura L, który jeszcze kilka lat temu pełnił posługę duszpasterską w...

Zespół „Piersi” gwiazdą dożynek w Sobótce? Manager zespołu: Wszystko na to wskazuje.

Fot. Zespół Piersi Dożynki gminne w Sobótce mają odbyć się w sobotę 3 września. Do tej pory władze miasta nie poinformowały, jaki będzie program tegorocznego...

Mieszkańcy gminy Sobótka będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni.

Fot. Judo Sobótka Pięciu zawodników z terenu Gminy Sobótka będzie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni. To kolejny sukces podopiecznych Bartłomieja Zamęckiego,...

Uczył w Gimnazjum w Sobótce. Dziś jest gwiazdą kabaretu Neo-Nówka i rozprawia się z jego zaprzyjaźnioną partią!

Fot. Youtube.com Nie milkną echa wokół najnowszego skeczu kabaretu Neo-Nówka, w którym aktorzy przedstawili gorzką refleksję o bieżącej sytuacji politycznej w Polsce. Lider grupy kabaretowej...

Gdzie żyje się najdrożej? Sobótka liderem tego niechlubnego rankingu!

Fot. W Sobótce zapłacisz najdrożej za wodę i śmieci. W 2022 roku burmistrz Sobótki Mirosław Jarosz dostał bardzo wysoką podwyżkę i teraz włodarz miasta zarabia...

W niedzielę święto kolorów w Borzygniewie. Szykuje się wielka frajda dla najmłodszych.

Fot. Organizator Tylu kolorów Borzygniew jeszcze nie widział, piszą organizatorzy na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.  Już w niedzielę od 14:00 do 18:00 na  plaży...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.