Udostępnią zabytkową wieżę turystom?

Gmina Łagiewniki chce przejąć od Nadleśnictwa Miękinia teren, na którym znajduje się zabytkowa wieża Bismarcka. Pomysłem utworzenia atrakcji turystycznej zainteresowany jest również Urząd Gminy Jordanów Śląski.

fot. Niedawno na szczycie Jańskiej Góry zorganizowano spotkanie, na którym rozmawiano o przyszłości budowli (UG Jordanów Śląski)

Gmina Łagiewniki chce przejąć od Nadleśnictwa Miękinia teren, na którym znajduje się zabytkowa wieża Bismarcka. Pomysłem utworzenia atrakcji turystycznej zainteresowany jest również Urząd Gminy Jordanów Śląski.

Budowla na szczycie Jańskiej Góry (ponad 6 km od Jordanowa Śląskiego) ma równo 150 lat. Z góry widać malowniczy krajobraz okolicy. Obiekt ma dwadzieścia pięć metrów wysokości. Zbudowano go z miejscowego granitu, piaskowca i cegły. Na górze znajdował się punkt obserwacyjny. Najwięcej turystów odwiedziło wieżę w latach siedemdziesiątych.

– Dziwnie to zabrzmi, ale podczas głębokiej komuny kwitła turystyka. Ludzie podróżowali po Polsce, czym się dało. Powstawały kluby autostopowicza. Na Jańskiej Górze, niedaleko Jordanowa, organizowano biwaki. Na tle wieży tysiące ludzi robiło sobie zdjęcia – opowiada Halina Groniuk z wrocławskiego oddziału PTTK.

Do dramatycznej sytuacji doszło podczas wojny. W budowlę trafiły dwa pociski artyleryjskie, które mocno uszkodziły jej ściany. Od 2003 roku wieża jest pod ochroną konserwatora zabytków. Niedawno na Jańskiej Górze zorganizowano spotkanie, na którym rozmawiano o przyszłości budowli. Do udziału zaproszono m.in. Pawła Filipczaka – wójta Jordanowa Śląskiego, Jarosława Tyńca – wójta Łagiewnik oraz przedstawicieli Dolnośląskiego Towarzystwa Historycznego. Włodarze przy wsparciu organizacji społecznych chcą przywrócić czasy świetności wieży.

– Głównym zarządcą jest gmina Łagiewniki. Możemy ich wspierać wyznaczając np. rowerowy szlak turystyczny. Niedawne spotkanie to początek drogi zmierzającej do odrestaurowania obiektu, które przyniesie korzyści obu naszym gminom. Obecnie wieża ogrodzona jest siatką i ze względów bezpieczeństwa nie wolno jej zwiedzać – mówi Paweł Filipczak.

Obiekt ochroną konserwatorką podlega pod gminę Łagiewniki, a Jańska Góra pod Nadleśnictwo Miękinia. W najbliższym czasie władze Łagiewnik chcą spotkać się z kierownictwem Nadleśnictwa, aby wynegocjować warunki przejęcia terenu.

– Zanim wystąpimy z oficjalnym pismem do Nadleśnictwa będziemy organizować spotkania, aby rozmawiać o szczegółach. Docelowo chcemy przywrócić na tym terenie ruch turystyczny. Spotkanie z włodarzami pod wieżą było pierwszym krokiem tych działań – informuje Waldemar Kuli, szef stowarzyszenia „Miłośnicy Ziemi Łagiewnickiej”.

Wieża podzielona jest na sześć kondygnacji. Dolna część składająca się z piwnicy i parteru posiada oddzielne wejście. Na świecie społeczności niemieckie wybudowały ok. 250 podobnych punktów ku czci Bismarcka. W Polsce jest ich ok. siedemnaście.

 

 

 

Posts Grid

Aż nie chce się wierzyć! Jeszcze kilka lat temu był wikarym w Sobótce!

Fot. Red. Wstrząsające informacje dotarły do nas z Prusic (Powiat Trzebnicki). Prokuratura zatrzymała ks Artura L, który jeszcze kilka lat temu pełnił posługę duszpasterską w...

Zespół „Piersi” gwiazdą dożynek w Sobótce? Manager zespołu: Wszystko na to wskazuje.

Fot. Zespół Piersi Dożynki gminne w Sobótce mają odbyć się w sobotę 3 września. Do tej pory władze miasta nie poinformowały, jaki będzie program tegorocznego...

Mieszkańcy gminy Sobótka będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni.

Fot. Judo Sobótka Pięciu zawodników z terenu Gminy Sobótka będzie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni. To kolejny sukces podopiecznych Bartłomieja Zamęckiego,...

Uczył w Gimnazjum w Sobótce. Dziś jest gwiazdą kabaretu Neo-Nówka i rozprawia się z jego zaprzyjaźnioną partią!

Fot. Youtube.com Nie milkną echa wokół najnowszego skeczu kabaretu Neo-Nówka, w którym aktorzy przedstawili gorzką refleksję o bieżącej sytuacji politycznej w Polsce. Lider grupy kabaretowej...

Gdzie żyje się najdrożej? Sobótka liderem tego niechlubnego rankingu!

Fot. W Sobótce zapłacisz najdrożej za wodę i śmieci. W 2022 roku burmistrz Sobótki Mirosław Jarosz dostał bardzo wysoką podwyżkę i teraz włodarz miasta zarabia...

W niedzielę święto kolorów w Borzygniewie. Szykuje się wielka frajda dla najmłodszych.

Fot. Organizator Tylu kolorów Borzygniew jeszcze nie widział, piszą organizatorzy na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.  Już w niedzielę od 14:00 do 18:00 na  plaży...