Udostępnią zabytkową wieżę turystom?

Gmina Łagiewniki chce przejąć od Nadleśnictwa Miękinia teren, na którym znajduje się zabytkowa wieża Bismarcka. Pomysłem utworzenia atrakcji turystycznej zainteresowany jest również Urząd Gminy Jordanów Śląski.

fot. Niedawno na szczycie Jańskiej Góry zorganizowano spotkanie, na którym rozmawiano o przyszłości budowli (UG Jordanów Śląski)

Gmina Łagiewniki chce przejąć od Nadleśnictwa Miękinia teren, na którym znajduje się zabytkowa wieża Bismarcka. Pomysłem utworzenia atrakcji turystycznej zainteresowany jest również Urząd Gminy Jordanów Śląski.

Budowla na szczycie Jańskiej Góry (ponad 6 km od Jordanowa Śląskiego) ma równo 150 lat. Z góry widać malowniczy krajobraz okolicy. Obiekt ma dwadzieścia pięć metrów wysokości. Zbudowano go z miejscowego granitu, piaskowca i cegły. Na górze znajdował się punkt obserwacyjny. Najwięcej turystów odwiedziło wieżę w latach siedemdziesiątych.

– Dziwnie to zabrzmi, ale podczas głębokiej komuny kwitła turystyka. Ludzie podróżowali po Polsce, czym się dało. Powstawały kluby autostopowicza. Na Jańskiej Górze, niedaleko Jordanowa, organizowano biwaki. Na tle wieży tysiące ludzi robiło sobie zdjęcia – opowiada Halina Groniuk z wrocławskiego oddziału PTTK.

Do dramatycznej sytuacji doszło podczas wojny. W budowlę trafiły dwa pociski artyleryjskie, które mocno uszkodziły jej ściany. Od 2003 roku wieża jest pod ochroną konserwatora zabytków. Niedawno na Jańskiej Górze zorganizowano spotkanie, na którym rozmawiano o przyszłości budowli. Do udziału zaproszono m.in. Pawła Filipczaka – wójta Jordanowa Śląskiego, Jarosława Tyńca – wójta Łagiewnik oraz przedstawicieli Dolnośląskiego Towarzystwa Historycznego. Włodarze przy wsparciu organizacji społecznych chcą przywrócić czasy świetności wieży.

– Głównym zarządcą jest gmina Łagiewniki. Możemy ich wspierać wyznaczając np. rowerowy szlak turystyczny. Niedawne spotkanie to początek drogi zmierzającej do odrestaurowania obiektu, które przyniesie korzyści obu naszym gminom. Obecnie wieża ogrodzona jest siatką i ze względów bezpieczeństwa nie wolno jej zwiedzać – mówi Paweł Filipczak.

Obiekt ochroną konserwatorką podlega pod gminę Łagiewniki, a Jańska Góra pod Nadleśnictwo Miękinia. W najbliższym czasie władze Łagiewnik chcą spotkać się z kierownictwem Nadleśnictwa, aby wynegocjować warunki przejęcia terenu.

– Zanim wystąpimy z oficjalnym pismem do Nadleśnictwa będziemy organizować spotkania, aby rozmawiać o szczegółach. Docelowo chcemy przywrócić na tym terenie ruch turystyczny. Spotkanie z włodarzami pod wieżą było pierwszym krokiem tych działań – informuje Waldemar Kuli, szef stowarzyszenia „Miłośnicy Ziemi Łagiewnickiej”.

Wieża podzielona jest na sześć kondygnacji. Dolna część składająca się z piwnicy i parteru posiada oddzielne wejście. Na świecie społeczności niemieckie wybudowały ok. 250 podobnych punktów ku czci Bismarcka. W Polsce jest ich ok. siedemnaście.

 

 

 

Posts Grid

Poseł Jaros interweniuje w Sobótce. Chodzi o rekordowe podwyżki podatków! [FILM]

Fot. GW Poseł Michał Jaros wraz ze swoim asystentem Grzegorzem Waksmundzkim złożyli dziś interwencję poselską w Urzędzie Miasta i Gminy w Sobótce. Interwencja dotyczy podwyższenia...

Starosta Roman Potocki: Przejście dla pieszych przy cmentarzu zostanie doposażone w punktowe elementy odblaskowe.

fot. RK Przejście dla pieszych przy al Św Anny w Sobótce znają wszyscy mieszkańcy gminy. Korzystają z niego dzieci, idąc do przedszkola i szkoły oraz...

Turniej piłki nożnej! Namów kolegów z pracy i zgłoś drużynę!

Przed nami Międzyzakładowy Halowy Turniej Piłki Nożnej Trwają zgłoszenia do kolejnej edycji zakładowego turnieju halowej piłki nożnej. Już po raz drugi turniej rozegrany zostanie w...

Zdalne – darmowe KTG dla kobiet w ciąży z terenu powiatu wrocławskiego. Zgłoś się ilość miejsc ograniczona!

fot. Powiat Wrocławski Powiat Wrocławski startuje z pilotażowym projektem „Powiat Wrocławski promuje e-zdrowie” Jeśli jesteś kobietą po 34 - tygodniu ciąży i mieszkasz na terenie...

Boks w Sobótce! W poniedziałek dzień otwarty w hotelu Sobotel.

fot/org Interesujesz się boksem i chciałbyś zacząć trenować? Teraz możesz spełnić swoje marzenia i rozpocząć treningi w Sobótce. Już w poniedziałek dzień otwarty dla wszystkich...

W tym roku 70-lecie powstania Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Sobótce [ZDJĘCIA]

POWSTANIE MŁODZIEŻOWEGO OŚRODKA WYCHOWAWCZEGO W SOBÓTCE W styczniu 1952 roku, w Zakładzie w Skoroszowicach zostaje przeprowadzona wizytacja przez wizytatora Ministerstwa Oświaty oraz kierownika Samodzielnego Referatu...