Uważaj podczas burzy! Kolczyki i łańcuszki ściągają pioruny

Jeśli biwakujesz i słyszysz, że grzmi, to lepiej schowaj metalowe ozdoby. Wyłącz też komórkę, bo może zostać zniszczona. Co dzieje się z człowiekiem, w którego uderzy błyskawica?

Błyskawica ma najwyżej kilka milimetrów szerokości. Czas przeskoku wynosi jedną milionową sekundy (fot. zdjęcie ilustracyjne, pg-h)

Jeśli biwakujesz i słyszysz, że grzmi, to lepiej schowaj metalowe ozdoby. Wyłącz też komórkę, bo może zostać zniszczona. Co dzieje się z człowiekiem, w którego uderzy błyskawica?

Podczas urlopów w Polsce z powodu uderzeń pioruna ginie 4-7 osób. Jednak prawdopodobieństwo, że stracimy życie z tego powodu jest mniejsze niż wygrana na loterii. Więcej przypadków dotyczy zniszczenia sprzętu elektronicznego lub pożarów zabudowań gospodarczych.

– Porażenia ludzi zdarzają się rzadko. Przeważnie wyładowania biją w metalowe części, kable i przewody. Palą sprzęt, przez który przebiega potężne napięcie – mówi Krzysztof Gielsa z Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu.

Człowiek bezpośrednio rażony gromem o natężeniu tysięcy amperów i milionów woltów nie ma szans na przeżycie. Błyskawica ma najwyżej kilka milimetrów szerokości. Czas przeskoku wynosi jedną milionową sekundy.

– Obrażenia na ciele mogą być bardzo różne. Wiele zależy od ilości dawki przepływu ładunku elektrycznego. Zdarzają się spalenia włosów na głowie, zwęglenia kończyn i nawet obrażenia wyglądem przypominające wloty pocisków – opowiada dr Jerzy Kawecki, biegły z Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Burzy nie należy się bać. Ludzie w strachu działają irracjonalnie, na przykład pocą się. Wydzielający się płyn z chlorkiem sodu powoduje zawilgocenie skóry, co bardziej naraża na porażenie piorunem w wyniku przebicia.

Piorun lubi kolczyki

Wybitny medyk sądowy z Krakowa prof. Leon Wachholz opisał przypadek, kiedy u rolnika trafionego piorunem znaleziono na stopie otworki przypominające rany postrzałowe śrutem. Na szyi miał charakterystyczne „figury piorunowe” – to czerwone smugi o wyglądzie drzewiastych rozgałęzień. Bledną lub całkowicie znikają po 3 dniach od chwili zgonu.

Przedmioty metalowe np. klucze lub sprzączki od pasków ulegają stopieniu. Podczas oględzin miejsca śmierci w pobliżu często znajduje się nadpalone drzewo, w które najpierw uderzył piorun.

– Wyładowanie elektryczne ulega rozgałęzieniu i jednocześnie uderza w kilka sąsiadujących ze sobą przedmiotów – tłumaczy Piotr Morawski z wydziału fizyki stosowanej Politechniki Krakowskiej.

Przykucnij i odrzuć klucze

Jak postępować w przypadkach, kiedy w szczerym polu zastanie nas burza. Co należy robić? Zdaniem specjalistów należy pozbyć się metalowych przedmiotów. Zdjąć łańcuszki, kolczyki i pierścionki. Najlepiej przykucnąć lub stać w jak najmniejszym rozkroku. Jest to bardziej bezpieczne niż chodzenie. Nie wolno kłaść się na ziemi, ponieważ prąd piorunowy przepłynie przez tułów i serce.

– Na wszelki wypadek można wyłączyć telefon komórkowy. Nie dlatego, że przyciągnie on wyładowanie. Pod wpływem silnego impulsu magnetycznego zniszczeniu ulegnie cała elektronika – zaznacza dr Ryszard Chybowski ze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie.

Jego zdaniem bezpieczna odległość od miejsca wyładowania wynosi 100 metrów.

Wiedza na temat błyskawic nie jest do końca poznana i naukowcy ostrożnie wypowiadają się na jej temat. Niektórzy twierdzą, że przed burzą chronią drzewa, inni przekonują, że to właśnie drzewa są niebezpieczne.

– Znane są przypadki, kiedy drzewo eksplodowało pod wpływem uderzenia pioruna. Para wodna z włókien wytworzyła ciśnienie między korą i nastąpił wybuch. W wyniku tego zginał człowiek, który stał obok. Badania dowiodły, że nie został on porażony prądem – dodaje dr Kawecki.

Zdarzają się też przypadki, gdy piorun jedynie osmalił człowieka. Zazwyczaj osoby, które przeżyły cierpią później na różne dolegliwości np. głuchotę, zaburzenia neurologiczne i kłopoty z sercem.

 

Posts Grid

Zespół „Piersi” gwiazdą dożynek w Sobótce? Manager zespołu: Wszystko na to wskazuje.

Fot. Zespół Piersi Dożynki gminne w Sobótce mają odbyć się w sobotę 3 września. Do tej pory władze miasta nie poinformowały, jaki będzie program tegorocznego...

Mieszkańcy gminy Sobótka będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni.

Fot. Judo Sobótka Pięciu zawodników z terenu Gminy Sobótka będzie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni. To kolejny sukces podopiecznych Bartłomieja Zamęckiego,...

Uczył w Gimnazjum w Sobótce. Dziś jest gwiazdą kabaretu Neo-Nówka i rozprawia się z jego zaprzyjaźnioną partią!

Fot. Youtube.com Nie milkną echa wokół najnowszego skeczu kabaretu Neo-Nówka, w którym aktorzy przedstawili gorzką refleksję o bieżącej sytuacji politycznej w Polsce. Lider grupy kabaretowej...

Gdzie żyje się najdrożej? Sobótka liderem tego niechlubnego rankingu!

Fot. W Sobótce zapłacisz najdrożej za wodę i śmieci. W 2022 roku burmistrz Sobótki Mirosław Jarosz dostał bardzo wysoką podwyżkę i teraz włodarz miasta zarabia...

W niedzielę święto kolorów w Borzygniewie. Szykuje się wielka frajda dla najmłodszych.

Fot. Organizator Tylu kolorów Borzygniew jeszcze nie widział, piszą organizatorzy na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.  Już w niedzielę od 14:00 do 18:00 na  plaży...

Senator Bogdan Zdrojewski i poseł Michał Jaros spotkają się z mieszkańcami Sobótki. W sobotę otwarte spotkanie odbędzie się w hotelu MIŚ w Sobótce.

Fot. Na zdjęciu od lewej poseł Michał Jaros i senator Bogdan Zdrojewski W sobotę 16 lipca parlamentarzyści Bogdan Zdrojewski i Michał Jaros wezmą udział w...