W 2022 roku ruszy remont skrzyżowań

Przedstawiciele Starostwa Powiatowego we Wrocławiu zaprezentowali projekt przebudowy skrzyżowań przy placu Wolności w Sobótce. W planach jest budowa dwóch rond.

fot. Przy placu Wolności projektant zaproponował ruch okrężny. Duże rondo ma mieć 42 metrów średnicy, mniejsze – 28 m.

Przedstawiciele Starostwa Powiatowego we Wrocławiu zaprezentowali projekt przebudowy skrzyżowań przy placu Wolności w Sobótce. W planach jest budowa dwóch rond.

Skrzyżowania przy Wolności łączą ruch siedmiu wlotów ulic. Istniały trzy warianty technicznych rozwiązań. Ostatecznie mają tam powstać dwa ronda, które spowolnią ruch samochodów jadących od strony Strzegomian, Będkowic i Sulistrowic.

– Projektant zaproponował ruch okrężny. Duże rondo ma średnicę 42 metrów, mniejsze – 28 metrów. W projekcie przedstawiono rozwiązanie geometryczne, aby poprawić przejezdność i wprowadzić bezpieczne korytarze dla samochodów, pieszych i rowerzystów – omawiała projekt Joanna Kryszczak – dyrektor wydziału dróg i transportu wrocławskiego starostwa.

W ramach przebudowy ma powstać nowe oświetlenie skrzyżowań. Projektanci skupili się na bezpieczeństwie przejazdu i rowerzystach, których w okolicach Sobótki jest bardzo dużo. Przy dużym rondzie powstaną dwa pasy ruchu po pięć metrów każde. W obrębie skrzyżowań powstaną też ciągi pieszo-rowerowe i bezpieczne przejazdy dla cyklistów.

– W obecnych warunkach terenowych rozwiązanie koncepcyjne tego projektu jest najbardziej optymalne, możliwe do wdrożenia z jednoczesnym zapewnieniem wszystkich aspektów bezpieczeństwa – dodała Joanna Kryszczak.

Projekt jest tylko koncepcją. W trakcie opracowywania planów mają odbywać się spotkania z mieszkańcami, których posesje bezpośrednio przylegają do skrzyżowania.

– Szacujemy, że koszt tego przedsięwzięcia będzie oscylował w granicach siedmiu milionów złotych. Będziemy ubiegać się u wojewody, aby dofinansował zadanie – dodał Andrzej Szawan, wicestarosta powiatu.

Budowa skrzyżowania ma się rozpocząć w 2022 roku.

Za współpracę podziękowano sołtysowi

Podczas zebrania przedstawiciele starostwa omówili też zakres prac drogowych, które przeprowadzono już w gminie Sobótka. Pokazano slajdy wyremontowanych odcinków dróg powiatowych m.in. w Rękowie, Sulistrowicach, Strzegomianach, Garncarsku i Będkowicach. W dalszej części sesji głos zabrał radny Grzegorz Chrzan, który mówił o podziale pieniędzy na dofinansowanie budowy i remontów świetlic w gminie Sobótka.

– Przez dziesiątki lat nie zostały włożone pieniądze w miejscowościach: Kryształowice, Kunów, Michałowice, Olbrachtowice, Wojnarowice, Stary Zamek, Żerzuszyce i Sulistrowiczki. W przyszłości należy położyć nacisk, aby te wsie zostały doinwestowane – podkreślił Grzegorz Chrzan.

Za współpracę podziękowano Ryszardowi Saltarskiemu, który przez wiele lat pełnił funkcję sołtysa Sobótki. Obecnie pan Ryszard pozostał radnym. Lidia Sączawa i burmistrz Mirosław Jarosz podziękowali mieszkańcom Świątnik, którzy pomogli przy organizacji dziewiątych Międzynarodowych Spotkań Miłośników Ziemi Wołyńskiej i Kresów Wschodnich.

Posts Grid

Zespół „Piersi” gwiazdą dożynek w Sobótce? Manager zespołu: Wszystko na to wskazuje.

Fot. Zespół Piersi Dożynki gminne w Sobótce mają odbyć się w sobotę 3 września. Do tej pory władze miasta nie poinformowały, jaki będzie program tegorocznego...

Mieszkańcy gminy Sobótka będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni.

Fot. Judo Sobótka Pięciu zawodników z terenu Gminy Sobótka będzie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni. To kolejny sukces podopiecznych Bartłomieja Zamęckiego,...

Uczył w Gimnazjum w Sobótce. Dziś jest gwiazdą kabaretu Neo-Nówka i rozprawia się z jego zaprzyjaźnioną partią!

Fot. Youtube.com Nie milkną echa wokół najnowszego skeczu kabaretu Neo-Nówka, w którym aktorzy przedstawili gorzką refleksję o bieżącej sytuacji politycznej w Polsce. Lider grupy kabaretowej...

Gdzie żyje się najdrożej? Sobótka liderem tego niechlubnego rankingu!

Fot. W Sobótce zapłacisz najdrożej za wodę i śmieci. W 2022 roku burmistrz Sobótki Mirosław Jarosz dostał bardzo wysoką podwyżkę i teraz włodarz miasta zarabia...

W niedzielę święto kolorów w Borzygniewie. Szykuje się wielka frajda dla najmłodszych.

Fot. Organizator Tylu kolorów Borzygniew jeszcze nie widział, piszą organizatorzy na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.  Już w niedzielę od 14:00 do 18:00 na  plaży...

Senator Bogdan Zdrojewski i poseł Michał Jaros spotkają się z mieszkańcami Sobótki. W sobotę otwarte spotkanie odbędzie się w hotelu MIŚ w Sobótce.

Fot. Na zdjęciu od lewej poseł Michał Jaros i senator Bogdan Zdrojewski W sobotę 16 lipca parlamentarzyści Bogdan Zdrojewski i Michał Jaros wezmą udział w...