W 2022 roku ruszy remont skrzyżowań

Przedstawiciele Starostwa Powiatowego we Wrocławiu zaprezentowali projekt przebudowy skrzyżowań przy placu Wolności w Sobótce. W planach jest budowa dwóch rond.

fot. Przy placu Wolności projektant zaproponował ruch okrężny. Duże rondo ma mieć 42 metrów średnicy, mniejsze – 28 m.

Przedstawiciele Starostwa Powiatowego we Wrocławiu zaprezentowali projekt przebudowy skrzyżowań przy placu Wolności w Sobótce. W planach jest budowa dwóch rond.

Skrzyżowania przy Wolności łączą ruch siedmiu wlotów ulic. Istniały trzy warianty technicznych rozwiązań. Ostatecznie mają tam powstać dwa ronda, które spowolnią ruch samochodów jadących od strony Strzegomian, Będkowic i Sulistrowic.

– Projektant zaproponował ruch okrężny. Duże rondo ma średnicę 42 metrów, mniejsze – 28 metrów. W projekcie przedstawiono rozwiązanie geometryczne, aby poprawić przejezdność i wprowadzić bezpieczne korytarze dla samochodów, pieszych i rowerzystów – omawiała projekt Joanna Kryszczak – dyrektor wydziału dróg i transportu wrocławskiego starostwa.

W ramach przebudowy ma powstać nowe oświetlenie skrzyżowań. Projektanci skupili się na bezpieczeństwie przejazdu i rowerzystach, których w okolicach Sobótki jest bardzo dużo. Przy dużym rondzie powstaną dwa pasy ruchu po pięć metrów każde. W obrębie skrzyżowań powstaną też ciągi pieszo-rowerowe i bezpieczne przejazdy dla cyklistów.

– W obecnych warunkach terenowych rozwiązanie koncepcyjne tego projektu jest najbardziej optymalne, możliwe do wdrożenia z jednoczesnym zapewnieniem wszystkich aspektów bezpieczeństwa – dodała Joanna Kryszczak.

Projekt jest tylko koncepcją. W trakcie opracowywania planów mają odbywać się spotkania z mieszkańcami, których posesje bezpośrednio przylegają do skrzyżowania.

– Szacujemy, że koszt tego przedsięwzięcia będzie oscylował w granicach siedmiu milionów złotych. Będziemy ubiegać się u wojewody, aby dofinansował zadanie – dodał Andrzej Szawan, wicestarosta powiatu.

Budowa skrzyżowania ma się rozpocząć w 2022 roku.

Za współpracę podziękowano sołtysowi

Podczas zebrania przedstawiciele starostwa omówili też zakres prac drogowych, które przeprowadzono już w gminie Sobótka. Pokazano slajdy wyremontowanych odcinków dróg powiatowych m.in. w Rękowie, Sulistrowicach, Strzegomianach, Garncarsku i Będkowicach. W dalszej części sesji głos zabrał radny Grzegorz Chrzan, który mówił o podziale pieniędzy na dofinansowanie budowy i remontów świetlic w gminie Sobótka.

– Przez dziesiątki lat nie zostały włożone pieniądze w miejscowościach: Kryształowice, Kunów, Michałowice, Olbrachtowice, Wojnarowice, Stary Zamek, Żerzuszyce i Sulistrowiczki. W przyszłości należy położyć nacisk, aby te wsie zostały doinwestowane – podkreślił Grzegorz Chrzan.

Za współpracę podziękowano Ryszardowi Saltarskiemu, który przez wiele lat pełnił funkcję sołtysa Sobótki. Obecnie pan Ryszard pozostał radnym. Lidia Sączawa i burmistrz Mirosław Jarosz podziękowali mieszkańcom Świątnik, którzy pomogli przy organizacji dziewiątych Międzynarodowych Spotkań Miłośników Ziemi Wołyńskiej i Kresów Wschodnich.

Posts Grid

Starosta Roman Potocki: Przejście dla pieszych przy cmentarzu zostanie doposażone w punktowe elementy odblaskowe.

fot. RK Przejście dla pieszych przy al Św Anny w Sobótce znają wszyscy mieszkańcy gminy. Korzystają z niego dzieci, idąc do przedszkola i szkoły oraz...

Turniej piłki nożnej! Namów kolegów z pracy i zgłoś drużynę!

Przed nami Międzyzakładowy Halowy Turniej Piłki Nożnej Trwają zgłoszenia do kolejnej edycji zakładowego turnieju halowej piłki nożnej. Już po raz drugi turniej rozegrany zostanie w...

Zdalne – darmowe KTG dla kobiet w ciąży z terenu powiatu wrocławskiego. Zgłoś się ilość miejsc ograniczona!

fot. Powiat Wrocławski Powiat Wrocławski startuje z pilotażowym projektem „Powiat Wrocławski promuje e-zdrowie” Jeśli jesteś kobietą po 34 - tygodniu ciąży i mieszkasz na terenie...

Boks w Sobótce! W poniedziałek dzień otwarty w hotelu Sobotel.

fot/org Interesujesz się boksem i chciałbyś zacząć trenować? Teraz możesz spełnić swoje marzenia i rozpocząć treningi w Sobótce. Już w poniedziałek dzień otwarty dla wszystkich...

W tym roku 70-lecie powstania Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Sobótce [ZDJĘCIA]

POWSTANIE MŁODZIEŻOWEGO OŚRODKA WYCHOWAWCZEGO W SOBÓTCE W styczniu 1952 roku, w Zakładzie w Skoroszowicach zostaje przeprowadzona wizytacja przez wizytatora Ministerstwa Oświaty oraz kierownika Samodzielnego Referatu...

W Borzygniewie odbyły się Wojewódzkie Zawody Sportowo-Pożarnicze

Fot. Arkadiusz Małecki Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP, odbiera specjalne podziękowanie z rąk Tomasza Stanowskiego Prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP. W...