W końcu tir kogoś zabije! Alarmują mieszkańcy Popowic!

Mieszkańcy Popowic koło Jordanowa Śląskiego skarżą się na pędzące przez ich miejscowość tiry. Chcą zamontowania progów ograniczających prędkość. Problemem jest również brak komunikacji autobusowej do Wrocławia. Ludzie o pomoc zwrócili się do Grzegorza Waksmundzkiego, asystenta posła Michała Jarosa.

Mieszkańcy Popowic koło Jordanowa Śląskiego skarżą się na pędzące przez ich miejscowość tiry. Chcą zamontowania progów ograniczających prędkość. Problemem jest również brak komunikacji autobusowej do Wrocławia. Ludzie o pomoc zwrócili się do Grzegorza Waksmundzkiego, asystenta posła Michała Jarosa.

Ciężarówki omijają zakorkowane skrzyżowania na drodze krajowej nr 8, skracając sobie drogę przez Popowice. Według mieszkańców przez wieś biegnie tranzyt tirów. Doszło już do kilku wypadków m.in. ciężarówka wylądowała w rowie. Nikt nie przestrzega ograniczenia prędkości do 40 km na godzinę.

– Auta pędzą 100 na godzinę. Nie chodzi o osobówki, ale o tiry. Przy wjeździe od strony Tyńca znajduje się plac zabaw. Boimy się, że dojdzie do wypadku. W miejscowości nie ma chodników i ludzie często uciekają poboczem przed ciężarówkami – opowiada jedna z mieszkanek.

O różnych dramatycznych sytuacjach mówiono na zebraniu, które zorganizowano w świetlicy. Zaproszono radnych, wójta Pawła Filipczaka i posła Michała Jarosa, któremu mieszkańcy wcześniej zgłosili problem.

– Przejazd przez Popowice kierowcy traktują, jako alternatywę dla świateł w Jordanowie. Nieprzestrzegana jest prędkość i ograniczenie tonażu. Co pewien czas policja ustawia się z radarem, ale to nic nie daje – mówi inny mieszkaniec.

Sto na godzinę przy placu zabaw

Mieszkańcy postulują o montaż progów zwalniających. Ich zdaniem można też podwyższyć przejście dla pieszych przy placu zabaw.

– To droga powiatowa, dlatego kontaktowałem się już w tej sprawie ze starostwem. Jest wiele możliwości np. montaż progów czy wysepek. Jednak istotą sprawy jest ograniczenie ruchu na całym odcinku. Od specjalistów wiem, że istnieją rozwiązania, ale trzeba dobrej woli, każdej ze stron. W kwestii bezpieczeństwa macie państwo moje poparcie – zaznaczył Michał Jaros.

Zdaniem wójta Jordanowa Śląskiego jednym ze sposobów jest odwołanie się do świadomości kierowców.

– Największe bezpieczeństwo, które może nam zapewnić kierowca, to jego bezpieczna jazda. Jednak jeśli nie ma innej możliwości, to trzeba stawiać bariery. To wiąże się z nakładami finansowymi starostwa. Niedługo w tej sprawie będę rozmawiał z Andrzejem Szawanem, który w powiecie zajmuje się drogami – informuje Paweł Filipczak.

Czym dojechać do Wrocławia?

Innym problemem, który zgłaszają mieszkańcy, jest brak komunikacji autobusowej między Popowicami a Wrocławiem. Najbliższy przystanek znajduje się w oddalonym o dwa kilometry Jordanowie Śląskim.

– W weekendy młodzież nie może dojechać do szkół. W latach 70. przez wieś kursowało ponad dwadzieścia autobusów. Dziś nie ma żadnego – przekonuje sołtys Ryszard Ciróg.

Poseł Jaros tłumaczy, że trzeba zorganizować komunikację, bo mieszkańcy nie mogą być wykluczeni społecznie. Jednym z pomysłów jest docelowo utworzenie Wrocławskiego Związku Metropolitalnego (WZM). Organizacje te istnieją przy dużych miastach: Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Trójmieście i na Górnym Śląsku.

– Powstanie związku da nam możliwość pełnej współpracy w zakresie wspólnej organizacji komunikacji również w gminach. To dodatkowo 150-200 mln złotych na transport publiczny – uważa poseł.

Zrzeszone gminy mogą postulować o zwiększenie większej ilości autobusów. Ułatwić życie miałaby jazda do Wrocławia i innych miejscowości na jednym bilecie.

 

 

 

 

Posts Grid

Aż nie chce się wierzyć! Jeszcze kilka lat temu był wikarym w Sobótce!

Fot. Red. Wstrząsające informacje dotarły do nas z Prusic (Powiat Trzebnicki). Prokuratura zatrzymała ks Artura L, który jeszcze kilka lat temu pełnił posługę duszpasterską w...

Zespół „Piersi” gwiazdą dożynek w Sobótce? Manager zespołu: Wszystko na to wskazuje.

Fot. Zespół Piersi Dożynki gminne w Sobótce mają odbyć się w sobotę 3 września. Do tej pory władze miasta nie poinformowały, jaki będzie program tegorocznego...

Mieszkańcy gminy Sobótka będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni.

Fot. Judo Sobótka Pięciu zawodników z terenu Gminy Sobótka będzie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni. To kolejny sukces podopiecznych Bartłomieja Zamęckiego,...

Uczył w Gimnazjum w Sobótce. Dziś jest gwiazdą kabaretu Neo-Nówka i rozprawia się z jego zaprzyjaźnioną partią!

Fot. Youtube.com Nie milkną echa wokół najnowszego skeczu kabaretu Neo-Nówka, w którym aktorzy przedstawili gorzką refleksję o bieżącej sytuacji politycznej w Polsce. Lider grupy kabaretowej...

Gdzie żyje się najdrożej? Sobótka liderem tego niechlubnego rankingu!

Fot. W Sobótce zapłacisz najdrożej za wodę i śmieci. W 2022 roku burmistrz Sobótki Mirosław Jarosz dostał bardzo wysoką podwyżkę i teraz włodarz miasta zarabia...

W niedzielę święto kolorów w Borzygniewie. Szykuje się wielka frajda dla najmłodszych.

Fot. Organizator Tylu kolorów Borzygniew jeszcze nie widział, piszą organizatorzy na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.  Już w niedzielę od 14:00 do 18:00 na  plaży...