W końcu tir kogoś zabije! Alarmują mieszkańcy Popowic!

Mieszkańcy Popowic koło Jordanowa Śląskiego skarżą się na pędzące przez ich miejscowość tiry. Chcą zamontowania progów ograniczających prędkość. Problemem jest również brak komunikacji autobusowej do Wrocławia. Ludzie o pomoc zwrócili się do Grzegorza Waksmundzkiego, asystenta posła Michała Jarosa.

Mieszkańcy Popowic koło Jordanowa Śląskiego skarżą się na pędzące przez ich miejscowość tiry. Chcą zamontowania progów ograniczających prędkość. Problemem jest również brak komunikacji autobusowej do Wrocławia. Ludzie o pomoc zwrócili się do Grzegorza Waksmundzkiego, asystenta posła Michała Jarosa.

Ciężarówki omijają zakorkowane skrzyżowania na drodze krajowej nr 8, skracając sobie drogę przez Popowice. Według mieszkańców przez wieś biegnie tranzyt tirów. Doszło już do kilku wypadków m.in. ciężarówka wylądowała w rowie. Nikt nie przestrzega ograniczenia prędkości do 40 km na godzinę.

– Auta pędzą 100 na godzinę. Nie chodzi o osobówki, ale o tiry. Przy wjeździe od strony Tyńca znajduje się plac zabaw. Boimy się, że dojdzie do wypadku. W miejscowości nie ma chodników i ludzie często uciekają poboczem przed ciężarówkami – opowiada jedna z mieszkanek.

O różnych dramatycznych sytuacjach mówiono na zebraniu, które zorganizowano w świetlicy. Zaproszono radnych, wójta Pawła Filipczaka i posła Michała Jarosa, któremu mieszkańcy wcześniej zgłosili problem.

– Przejazd przez Popowice kierowcy traktują, jako alternatywę dla świateł w Jordanowie. Nieprzestrzegana jest prędkość i ograniczenie tonażu. Co pewien czas policja ustawia się z radarem, ale to nic nie daje – mówi inny mieszkaniec.

Sto na godzinę przy placu zabaw

Mieszkańcy postulują o montaż progów zwalniających. Ich zdaniem można też podwyższyć przejście dla pieszych przy placu zabaw.

– To droga powiatowa, dlatego kontaktowałem się już w tej sprawie ze starostwem. Jest wiele możliwości np. montaż progów czy wysepek. Jednak istotą sprawy jest ograniczenie ruchu na całym odcinku. Od specjalistów wiem, że istnieją rozwiązania, ale trzeba dobrej woli, każdej ze stron. W kwestii bezpieczeństwa macie państwo moje poparcie – zaznaczył Michał Jaros.

Zdaniem wójta Jordanowa Śląskiego jednym ze sposobów jest odwołanie się do świadomości kierowców.

– Największe bezpieczeństwo, które może nam zapewnić kierowca, to jego bezpieczna jazda. Jednak jeśli nie ma innej możliwości, to trzeba stawiać bariery. To wiąże się z nakładami finansowymi starostwa. Niedługo w tej sprawie będę rozmawiał z Andrzejem Szawanem, który w powiecie zajmuje się drogami – informuje Paweł Filipczak.

Czym dojechać do Wrocławia?

Innym problemem, który zgłaszają mieszkańcy, jest brak komunikacji autobusowej między Popowicami a Wrocławiem. Najbliższy przystanek znajduje się w oddalonym o dwa kilometry Jordanowie Śląskim.

– W weekendy młodzież nie może dojechać do szkół. W latach 70. przez wieś kursowało ponad dwadzieścia autobusów. Dziś nie ma żadnego – przekonuje sołtys Ryszard Ciróg.

Poseł Jaros tłumaczy, że trzeba zorganizować komunikację, bo mieszkańcy nie mogą być wykluczeni społecznie. Jednym z pomysłów jest docelowo utworzenie Wrocławskiego Związku Metropolitalnego (WZM). Organizacje te istnieją przy dużych miastach: Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Trójmieście i na Górnym Śląsku.

– Powstanie związku da nam możliwość pełnej współpracy w zakresie wspólnej organizacji komunikacji również w gminach. To dodatkowo 150-200 mln złotych na transport publiczny – uważa poseł.

Zrzeszone gminy mogą postulować o zwiększenie większej ilości autobusów. Ułatwić życie miałaby jazda do Wrocławia i innych miejscowości na jednym bilecie.

 

 

 

 

Posts Grid

Poseł Jaros interweniuje w Sobótce. Chodzi o rekordowe podwyżki podatków! [FILM]

Fot. GW Poseł Michał Jaros wraz ze swoim asystentem Grzegorzem Waksmundzkim złożyli dziś interwencję poselską w Urzędzie Miasta i Gminy w Sobótce. Interwencja dotyczy podwyższenia...

Starosta Roman Potocki: Przejście dla pieszych przy cmentarzu zostanie doposażone w punktowe elementy odblaskowe.

fot. RK Przejście dla pieszych przy al Św Anny w Sobótce znają wszyscy mieszkańcy gminy. Korzystają z niego dzieci, idąc do przedszkola i szkoły oraz...

Turniej piłki nożnej! Namów kolegów z pracy i zgłoś drużynę!

Przed nami Międzyzakładowy Halowy Turniej Piłki Nożnej Trwają zgłoszenia do kolejnej edycji zakładowego turnieju halowej piłki nożnej. Już po raz drugi turniej rozegrany zostanie w...

Zdalne – darmowe KTG dla kobiet w ciąży z terenu powiatu wrocławskiego. Zgłoś się ilość miejsc ograniczona!

fot. Powiat Wrocławski Powiat Wrocławski startuje z pilotażowym projektem „Powiat Wrocławski promuje e-zdrowie” Jeśli jesteś kobietą po 34 - tygodniu ciąży i mieszkasz na terenie...

Boks w Sobótce! W poniedziałek dzień otwarty w hotelu Sobotel.

fot/org Interesujesz się boksem i chciałbyś zacząć trenować? Teraz możesz spełnić swoje marzenia i rozpocząć treningi w Sobótce. Już w poniedziałek dzień otwarty dla wszystkich...

W tym roku 70-lecie powstania Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Sobótce [ZDJĘCIA]

POWSTANIE MŁODZIEŻOWEGO OŚRODKA WYCHOWAWCZEGO W SOBÓTCE W styczniu 1952 roku, w Zakładzie w Skoroszowicach zostaje przeprowadzona wizytacja przez wizytatora Ministerstwa Oświaty oraz kierownika Samodzielnego Referatu...