W styczniu będzie wiadomo, co dalej z targowiskiem

Kupcy nie chcą zmiany lokalizacji bazaru poza centrum miasta. Tłumaczą, że przeniesienie placu na ulicę Chopina lub w pobliżu stadionu oznacza jego koniec.

Kilku kupców przyszło na komisję budżetową, na której dyskutowano o zmianie lokalizacji targowiska przy Warszawskiej. Jeśli właściciel terenu (spółka Polomarket) zawiadomi gminę, że rozpoczyna budowę, handlowcy będą mieli 3 miesiące na zwinięcie kramów. Nieoficjalnie mówi się, że Polomarket zajmie teren na wiosnę

Kupcy nie chcą zmiany lokalizacji bazaru poza centrum miasta. Tłumaczą, że przeniesienie placu na ulicę Chopina lub w pobliżu stadionu oznacza jego koniec.

Ostra dyskusja w Urzędzie Miasta i Gminy w Sobótce między radnymi i handlowcami z targowiska. Urzędnicy zaproponowali miejsca, gdzie w niedalekiej przyszłości miałby zostać przeniesiony plac. Pod uwagę bierze się kilka lokalizacji m.in. ulicę Strażacką (teren za remizą OSP), okolice stadionu miejskiego, ulicę Chopina (w miejscu, gdzie kiedyś stały baraki) i Mickiewicza (niedaleko starego basenu).

– To jakiś absurd. Osiemdziesiąt procent ludzi starszych zaopatruje się na targowisku. Po zmianie lokalizacji nikt z seniorów nie będzie chodził na zakupy w odległe miejsca np. na stadion czy Chopina. Przeniesienie placu w inne miejsce oznacza jego koniec – argumentuje Piotr Litwinkiewicz, jeden z handlowców.

Dlaczego targowisko ma zostać przeniesione? Bo teren przy ulicy Warszawskiej wykupił Polomarket i prawdopodobnie na wiosnę rozpocznie budowę. Jedynym miejscem nowej lokalizacji, na którą godzą się sprzedawcy, jest teren za remizą (przy ul. Strażackiej). Problemem są jednak wymogi prawne. Na lokalizację placu w tym miejscu nie pozwala miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

– Lokalizacja targowiska powinna być w miejscu, do którego łatwo można dotrzeć. Mówię o mieszkańcach nie tylko Sobótki. W mieście powstaje nowa galeria. Nie można rozprzestrzenić handlu marketów po całym mieście. Targowisko to nie tylko handel, ale miejsce spotkań ludzi. W komercyjnych galeriach handlowych nie ma tego klimatu – zaznaczył radny Grzegorz Chrzan.

W pobliżu stacji Orlen przy ulicy Wrocławskiej powstają kolejne markety. Nie martwi to handlowców, bo uważają, że ludzie odwiedzający sklepy będą odwiedzać nowe targowisko przy Strażackiej. Obecnie na placu handluje ponad 120 osób. Za rezerwację miejsca trzeba zapłacić 25 zł brutto.

– Na Wrocławskiej powstają supermarkety, dlatego miejsce za remizą jest najkorzystniejsze. Klienci po obejściu sklepów zapewne przyjdą na bazar, aby coś kupić – przekonywała jedna z handlujących.

Teraz decyzja należy do urzędników.

– Co trzeba zrobić? Zmienić miejscowy plan zagospodarowania, a później opracować projekt. Przecież targowisko generuje zyski dla gminy – podsumował radny Chrzan.

Ostatecznie radni nie podjęli żadnych decyzji. Urzędnicy tłumaczą, że będą musieli wziąć pod uwagę wymogi prawne i różne uwarunkowania. Jeśli właściciel terenu (spółka Polomarket) zawiadomi gminę, że rozpocznie budowę, handlowcy będą mieli 3 miesiące na zwinięcie kramów.

Do końca stycznia ma zapaść decyzja dotycząca nowej lokalizacji placu. W tej sprawie mają być przeprowadzone konsultacje społeczne.

 

Posts Grid

Aż nie chce się wierzyć! Jeszcze kilka lat temu był wikarym w Sobótce!

Fot. Red. Wstrząsające informacje dotarły do nas z Prusic (Powiat Trzebnicki). Prokuratura zatrzymała ks Artura L, który jeszcze kilka lat temu pełnił posługę duszpasterską w...

Zespół „Piersi” gwiazdą dożynek w Sobótce? Manager zespołu: Wszystko na to wskazuje.

Fot. Zespół Piersi Dożynki gminne w Sobótce mają odbyć się w sobotę 3 września. Do tej pory władze miasta nie poinformowały, jaki będzie program tegorocznego...

Mieszkańcy gminy Sobótka będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni.

Fot. Judo Sobótka Pięciu zawodników z terenu Gminy Sobótka będzie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni. To kolejny sukces podopiecznych Bartłomieja Zamęckiego,...

Uczył w Gimnazjum w Sobótce. Dziś jest gwiazdą kabaretu Neo-Nówka i rozprawia się z jego zaprzyjaźnioną partią!

Fot. Youtube.com Nie milkną echa wokół najnowszego skeczu kabaretu Neo-Nówka, w którym aktorzy przedstawili gorzką refleksję o bieżącej sytuacji politycznej w Polsce. Lider grupy kabaretowej...

Gdzie żyje się najdrożej? Sobótka liderem tego niechlubnego rankingu!

Fot. W Sobótce zapłacisz najdrożej za wodę i śmieci. W 2022 roku burmistrz Sobótki Mirosław Jarosz dostał bardzo wysoką podwyżkę i teraz włodarz miasta zarabia...

W niedzielę święto kolorów w Borzygniewie. Szykuje się wielka frajda dla najmłodszych.

Fot. Organizator Tylu kolorów Borzygniew jeszcze nie widział, piszą organizatorzy na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.  Już w niedzielę od 14:00 do 18:00 na  plaży...