W styczniu będzie wiadomo, co dalej z targowiskiem

Kupcy nie chcą zmiany lokalizacji bazaru poza centrum miasta. Tłumaczą, że przeniesienie placu na ulicę Chopina lub w pobliżu stadionu oznacza jego koniec.

Kilku kupców przyszło na komisję budżetową, na której dyskutowano o zmianie lokalizacji targowiska przy Warszawskiej. Jeśli właściciel terenu (spółka Polomarket) zawiadomi gminę, że rozpoczyna budowę, handlowcy będą mieli 3 miesiące na zwinięcie kramów. Nieoficjalnie mówi się, że Polomarket zajmie teren na wiosnę

Kupcy nie chcą zmiany lokalizacji bazaru poza centrum miasta. Tłumaczą, że przeniesienie placu na ulicę Chopina lub w pobliżu stadionu oznacza jego koniec.

Ostra dyskusja w Urzędzie Miasta i Gminy w Sobótce między radnymi i handlowcami z targowiska. Urzędnicy zaproponowali miejsca, gdzie w niedalekiej przyszłości miałby zostać przeniesiony plac. Pod uwagę bierze się kilka lokalizacji m.in. ulicę Strażacką (teren za remizą OSP), okolice stadionu miejskiego, ulicę Chopina (w miejscu, gdzie kiedyś stały baraki) i Mickiewicza (niedaleko starego basenu).

– To jakiś absurd. Osiemdziesiąt procent ludzi starszych zaopatruje się na targowisku. Po zmianie lokalizacji nikt z seniorów nie będzie chodził na zakupy w odległe miejsca np. na stadion czy Chopina. Przeniesienie placu w inne miejsce oznacza jego koniec – argumentuje Piotr Litwinkiewicz, jeden z handlowców.

Dlaczego targowisko ma zostać przeniesione? Bo teren przy ulicy Warszawskiej wykupił Polomarket i prawdopodobnie na wiosnę rozpocznie budowę. Jedynym miejscem nowej lokalizacji, na którą godzą się sprzedawcy, jest teren za remizą (przy ul. Strażackiej). Problemem są jednak wymogi prawne. Na lokalizację placu w tym miejscu nie pozwala miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

– Lokalizacja targowiska powinna być w miejscu, do którego łatwo można dotrzeć. Mówię o mieszkańcach nie tylko Sobótki. W mieście powstaje nowa galeria. Nie można rozprzestrzenić handlu marketów po całym mieście. Targowisko to nie tylko handel, ale miejsce spotkań ludzi. W komercyjnych galeriach handlowych nie ma tego klimatu – zaznaczył radny Grzegorz Chrzan.

W pobliżu stacji Orlen przy ulicy Wrocławskiej powstają kolejne markety. Nie martwi to handlowców, bo uważają, że ludzie odwiedzający sklepy będą odwiedzać nowe targowisko przy Strażackiej. Obecnie na placu handluje ponad 120 osób. Za rezerwację miejsca trzeba zapłacić 25 zł brutto.

– Na Wrocławskiej powstają supermarkety, dlatego miejsce za remizą jest najkorzystniejsze. Klienci po obejściu sklepów zapewne przyjdą na bazar, aby coś kupić – przekonywała jedna z handlujących.

Teraz decyzja należy do urzędników.

– Co trzeba zrobić? Zmienić miejscowy plan zagospodarowania, a później opracować projekt. Przecież targowisko generuje zyski dla gminy – podsumował radny Chrzan.

Ostatecznie radni nie podjęli żadnych decyzji. Urzędnicy tłumaczą, że będą musieli wziąć pod uwagę wymogi prawne i różne uwarunkowania. Jeśli właściciel terenu (spółka Polomarket) zawiadomi gminę, że rozpocznie budowę, handlowcy będą mieli 3 miesiące na zwinięcie kramów.

Do końca stycznia ma zapaść decyzja dotycząca nowej lokalizacji placu. W tej sprawie mają być przeprowadzone konsultacje społeczne.

 

Posts Grid

Zdalne – darmowe KTG dla kobiet w ciąży z terenu powiatu wrocławskiego. Zgłoś się ilość miejsc ograniczona!

fot. Powiat Wrocławski Powiat Wrocławski startuje z pilotażowym projektem „Powiat Wrocławski promuje e-zdrowie” Jeśli jesteś kobietą po 34 - tygodniu ciąży i mieszkasz na terenie...

Boks w Sobótce! W poniedziałek dzień otwarty w hotelu Sobotel.

fot/org Interesujesz się boksem i chciałbyś zacząć trenować? Teraz możesz spełnić swoje marzenia i rozpocząć treningi w Sobótce. Już w poniedziałek dzień otwarty dla wszystkich...

W tym roku 70-lecie powstania Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Sobótce [ZDJĘCIA]

POWSTANIE MŁODZIEŻOWEGO OŚRODKA WYCHOWAWCZEGO W SOBÓTCE W styczniu 1952 roku, w Zakładzie w Skoroszowicach zostaje przeprowadzona wizytacja przez wizytatora Ministerstwa Oświaty oraz kierownika Samodzielnego Referatu...

W Borzygniewie odbyły się Wojewódzkie Zawody Sportowo-Pożarnicze

Fot. Arkadiusz Małecki Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP, odbiera specjalne podziękowanie z rąk Tomasza Stanowskiego Prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP. W...

W niedzielę w Jordanowie Śląskim darmowe badania lekarskie. Powiat Wrocławski zaprasza na Białą Niedzielę

Fot. Powiat Wrocławski Zbadaj się, to nie boli, czyli bezpłatne badania i konsultacje medyczne! Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, Zarząd Powiatu Wrocławskiego zaprasza na kolejną edycję...

Mocne wrażenie niczym z przygodowego filmu. Runmageddon Rolantowice już w ten weekend!

Letnia edycja Runmageddonu zaskoczy uczestników nowościami oraz umożliwi im bieg po pełnej przygód trasie usłanej przeszkodami i kopalnianymi utrudnieniami. Postapokaliptyczny klimat wydarzenie zaczaruje uczestników, którzy...