Weterynarze z Sobótki ratują zwierzęta

W lesie między Sulistrowicami a Przemiłowem znaleziono wyczerpaną młodą suczkę. Weterynarz stwierdził, że wcześniej zwierzę było maltretowane. Podobny los spotkał szesnastoletniego czworonoga z Rogowa Sobóckiego. Psy przeżyły dzięki pomocy weterynarzom z Sobótki

fot. Lala znaleziona w lesie koło Sulistrowic szybko wyzdrowiała. Adoptowali ją właściciele z Wrocławia

W lesie między Sulistrowicami a Przemiłowem znaleziono wyczerpaną młodą suczkę. Weterynarz stwierdził, że wcześniej zwierzę było maltretowane. Podobny los spotkał szesnastoletniego czworonoga z Rogowa Sobóckiego. Psy przeżyły dzięki pomocy weterynarzom z Sobótki

Nieoficjalnie mówi się, że suczka znaleziona w lesie należała do mieszkańca Olbrachtowic. Zwierzę miało na szyi sznur, co świadczy o tym, że oprawca przywiązał ją do drzewa. Jednak po kilku dniach psu udało się uwolnić.

– Przez sześć godzin łapaliśmy suczkę po lesie. „Lala” – bo tak ją nazwaliśmy była wystraszona i w fatalnym stanie. W lecznicy przeszła miesiąc rekonwalescencji. Nasza ekipa odrobaczyła ją i odchowała. Na szczęście została adoptowana przez nowych właścicieli z Wrocławia. Jest zdrowa i ma się dobrze – mówi Agnieszka Nowacka z przychodni weterynaryjnej Załoga Czworonoga w Sobótce.

Dla 16-letniego, wychudzonego i błąkającego się w okolicach Rogowa Sobóckiego psa również znalazł się nowy właściciel. „Dziadek” (tak go nazwano) przymierał z głodu. Doszedł do siebie, kiedy zajęli się nim weterynarze.

– W Starym Zamku musieliśmy zabrać sześć psów. Gospodarz posesji trafił do szpitala i zwierzętami nie miał się kto zajmować – dodaje pani Agnieszka.

W okolicach Sulistrowiczek pies został potrącony przez samochód. Zwierzę odnaleziono i wyleczono w klinice. Podobny przypadek był przy drodze do Garncarska. Teraz Załoga Czworonoga szuka dla niego nowego domu.

Zwierzęta wariują od petard w sylwestra

W 2015 roku gmina Sobótka podpisała umowę z kliniką na odławianie dzikich, chorych i bezdomnych zwierząt. Od tego czasu weterynarze mieli ponad 640 interwencji.

– Dotyczą one różnych zwierząt. Uwalnialiśmy dzika, który dostał się na teren hurtowni budowlanej w Sobótce. Mieliśmy zgłoszenie do rocznej sarenki, która przeżyła zderzenie z pojazdem. Najtrudniej jest w sylwestra, kiedy mamy zgłoszenia do wielu zwierząt spłoszonych hukiem petard – relacjonuje Jarosław Nowacki, współwłaściciel kliniki.

I choć w Polsce istnieje obowiązek czipowania zwierząt, to sporo właścicieli nie jest zainteresowanych tym zabiegiem. Dzięki wszczepieniu mikroprocesora można szybko ustalić tożsamość psa i zawiadomić jego właściciela.

– Ma to sens tylko wtedy, kiedy istnieje ogólnopolska baza danych. Niestety w Polsce jej brakuje. Własne bazy posiadają schroniska, lecznice i poszczególne gminy. Ogólnopolska baza dałaby możliwość najszybszej weryfikacji danych – uzasadnia Jarosław Nowacki.

Zabieg wszczepienia mikroprocesora jest bezbolesny, a zwierzę reaguje jak przy zwykłym zastrzyku. Czip jest wielkości ziarenka ryżu i nie powoduje reakcji alergicznych. Mikrourządzenie wprowadza się podskórnie w szyję lub między łopatkami zwierzęcia.

Wezwania do dzików, żółwi i węży

Ekipa wiele razy była wzywana do potrąceń dzikich zwierząt w okolicy drogi krajowej nr 35. Łącznie Załodze Czworonoga udaje się uratować życie 95 procentom zwierząt.

Zdarzają się też nietypowe wezwania np. pewien rolnik ze Strzegomian wezwał ekipę do odłowienia lisa. Zwierzę co noc zakradało się do kurnika. Po odłowieniu gospodarz kategorycznie zażądał uśpienia zwierzęcia. Jednak lis był zdrowy i weterynarze nie mogli go uśmiercić. Inny mieszkaniec na podwórku w Sobótce Zachodniej zauważył węża. Natychmiast wezwał weterynarzy i straż pożarną.

– Po przyjechaniu na miejsce gada już nie było. Przemknął gdzieś dalej albo schował się w miejscu niedostępnym dla ludzi. Nie wiadomo, czy była to żmija, zaskroniec, czy zwykły padalec – zaznacza Agnieszka Nowacka.

Inne wezwanie dotyczyło żółwia, który dostał się do przydomowego ogródka w Sulistrowicach. Łapano również psa, który straszył klientów pizzerii przy ulicy Broniewskiego. Niedawno strażacy z OSP wspólnie z weterynarzami w lesie, w okolicach Garncarska, wyciągali z błota koziołka. Zwierzę przypadkowo odnalazł robotnik leśny. Mały rogacz był w złym stanie, ale udało się go uratować.

Załoga Czworonoga działa na terenie gminy Sobótka. Reaguje o każdej porze na interwencje od policji i mieszkańców. To świadczy o pozytywnym podejściu magistratu do problemu zwierząt.

 

 

 

 

Posts Grid

Zespół „Piersi” gwiazdą dożynek w Sobótce? Manager zespołu: Wszystko na to wskazuje.

Fot. Zespół Piersi Dożynki gminne w Sobótce mają odbyć się w sobotę 3 września. Do tej pory władze miasta nie poinformowały, jaki będzie program tegorocznego...

Mieszkańcy gminy Sobótka będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni.

Fot. Judo Sobótka Pięciu zawodników z terenu Gminy Sobótka będzie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni. To kolejny sukces podopiecznych Bartłomieja Zamęckiego,...

Uczył w Gimnazjum w Sobótce. Dziś jest gwiazdą kabaretu Neo-Nówka i rozprawia się z jego zaprzyjaźnioną partią!

Fot. Youtube.com Nie milkną echa wokół najnowszego skeczu kabaretu Neo-Nówka, w którym aktorzy przedstawili gorzką refleksję o bieżącej sytuacji politycznej w Polsce. Lider grupy kabaretowej...

Gdzie żyje się najdrożej? Sobótka liderem tego niechlubnego rankingu!

Fot. W Sobótce zapłacisz najdrożej za wodę i śmieci. W 2022 roku burmistrz Sobótki Mirosław Jarosz dostał bardzo wysoką podwyżkę i teraz włodarz miasta zarabia...

W niedzielę święto kolorów w Borzygniewie. Szykuje się wielka frajda dla najmłodszych.

Fot. Organizator Tylu kolorów Borzygniew jeszcze nie widział, piszą organizatorzy na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.  Już w niedzielę od 14:00 do 18:00 na  plaży...

Senator Bogdan Zdrojewski i poseł Michał Jaros spotkają się z mieszkańcami Sobótki. W sobotę otwarte spotkanie odbędzie się w hotelu MIŚ w Sobótce.

Fot. Na zdjęciu od lewej poseł Michał Jaros i senator Bogdan Zdrojewski W sobotę 16 lipca parlamentarzyści Bogdan Zdrojewski i Michał Jaros wezmą udział w...