Smog przez brudne kominy. Palimy pieluchami i tekstyliami

Przez zanieczyszczone kominy emitujemy do atmosfery niebezpieczne związki organiczne (fot. zdjęcie ilustracyjne, stgros)

W grudniu strażacy gasili płonącą sadzę w przewodach kominowych w Sulistrowicach, Milinie i Dankowicach. Zjawisko palących się kominów nasiliło się w ostatnich latach.

Do pożarów najczęściej dochodzi podczas sezonu grzewczego. Objawem zapalenia się sadzy jest głośne dudnienie dochodzące z komina. Czarny, mazisty osad powstaje w wyniku niepełnego spalania. Tak dzieje się w przypadku, kiedy palimy gorszej jakości węglem lub śmieciami.

– Sadza gromadzi się w przewodzie kominowym blokując ujście dymu. Wystarczy zaledwie kilkumilimetrowa warstwa, aby wywołać pożar. Płonący osad ma temperaturę ponad tysiąca stopni Celsjusza – opowiada jeden ze strażaków OSP, który chce pozostać anonimowy.

Według mundurowych zjawisko palenia się kominów nasiliło się w ostatnich latach. Dawniej było rzadkością. Być może efekt spowodowała bieda lub gorsza jakość taniego węgla. Ludzie palą też styropianem, plastikiem, skrawkami otulin, pieluchami i tekstyliami.

– Dym zalatujący fenolem można poczuć wieczorem na Świdnickiej. Podobnie jest na osiedlu przy Broniewskiego – Chopina. Czym ci ludzie palą w domach? – pyta Maria Dawidowicz, która niedawno przeprowadziła się do Sobótki.

Ludzie często do kominka wrzucają kolorowe gazety. Wydzielający się z komina dym powoduje smog.

– Raz w roku przegląd kominiarski jest obowiązkowy, w domach opalanych drewnem lub węglem, co trzy miesiące. Podczas spalania plastiku lub gumy tworzą się niebezpieczne wyziewy toksyczne, które czuć w całej okolicy – dodaje strażak.

W ten sposób można podtruć całe osiedle. Efekty? Bóle głowy, drapanie w gardle i złe samopoczucie. W najgorszych przypadkach omdlenie i pobyt w szpitalu. Kominiarze radzą, aby palić w kominkach drewnem z drzew liściastych. Nie zawiera ono żywicy. Istnieje też zakaz palenia mokrym drewnem.

Co robić w przypadku zapalenia się sadzy? Do gaszenia komina nigdy nie używajmy wody. W momencie zalania paleniska gwałtownie powstaje para, która może spowodować pęknięcie komina. Można do tego użyć piasku. Należy wygasić ogień w palenisku i zamknąć dopływ powietrza do pieca. Wezwać straż pożarną: tel. 998 lub 112.

Za zaniedbanie czyszczenia kominów można zostać ukaranym grzywną do 5 tys zł. Osoba, która ubezpieczyła dom od pożaru, a nie udowodni, że regularnie czyściła komin, pozbawia się szansy na odszkodowanie.

 

 

 

Posts Grid

Starosta Roman Potocki: Przejście dla pieszych przy cmentarzu zostanie doposażone w punktowe elementy odblaskowe.

fot. RK Przejście dla pieszych przy al Św Anny w Sobótce znają wszyscy mieszkańcy gminy. Korzystają z niego dzieci, idąc do przedszkola i szkoły oraz...

Turniej piłki nożnej! Namów kolegów z pracy i zgłoś drużynę!

Przed nami Międzyzakładowy Halowy Turniej Piłki Nożnej Trwają zgłoszenia do kolejnej edycji zakładowego turnieju halowej piłki nożnej. Już po raz drugi turniej rozegrany zostanie w...

Zdalne – darmowe KTG dla kobiet w ciąży z terenu powiatu wrocławskiego. Zgłoś się ilość miejsc ograniczona!

fot. Powiat Wrocławski Powiat Wrocławski startuje z pilotażowym projektem „Powiat Wrocławski promuje e-zdrowie” Jeśli jesteś kobietą po 34 - tygodniu ciąży i mieszkasz na terenie...

Boks w Sobótce! W poniedziałek dzień otwarty w hotelu Sobotel.

fot/org Interesujesz się boksem i chciałbyś zacząć trenować? Teraz możesz spełnić swoje marzenia i rozpocząć treningi w Sobótce. Już w poniedziałek dzień otwarty dla wszystkich...

W tym roku 70-lecie powstania Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Sobótce [ZDJĘCIA]

POWSTANIE MŁODZIEŻOWEGO OŚRODKA WYCHOWAWCZEGO W SOBÓTCE W styczniu 1952 roku, w Zakładzie w Skoroszowicach zostaje przeprowadzona wizytacja przez wizytatora Ministerstwa Oświaty oraz kierownika Samodzielnego Referatu...

W Borzygniewie odbyły się Wojewódzkie Zawody Sportowo-Pożarnicze

Fot. Arkadiusz Małecki Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP, odbiera specjalne podziękowanie z rąk Tomasza Stanowskiego Prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP. W...