Smog przez brudne kominy. Palimy pieluchami i tekstyliami

Przez zanieczyszczone kominy emitujemy do atmosfery niebezpieczne związki organiczne (fot. zdjęcie ilustracyjne, stgros)

W grudniu strażacy gasili płonącą sadzę w przewodach kominowych w Sulistrowicach, Milinie i Dankowicach. Zjawisko palących się kominów nasiliło się w ostatnich latach.

Do pożarów najczęściej dochodzi podczas sezonu grzewczego. Objawem zapalenia się sadzy jest głośne dudnienie dochodzące z komina. Czarny, mazisty osad powstaje w wyniku niepełnego spalania. Tak dzieje się w przypadku, kiedy palimy gorszej jakości węglem lub śmieciami.

– Sadza gromadzi się w przewodzie kominowym blokując ujście dymu. Wystarczy zaledwie kilkumilimetrowa warstwa, aby wywołać pożar. Płonący osad ma temperaturę ponad tysiąca stopni Celsjusza – opowiada jeden ze strażaków OSP, który chce pozostać anonimowy.

Według mundurowych zjawisko palenia się kominów nasiliło się w ostatnich latach. Dawniej było rzadkością. Być może efekt spowodowała bieda lub gorsza jakość taniego węgla. Ludzie palą też styropianem, plastikiem, skrawkami otulin, pieluchami i tekstyliami.

– Dym zalatujący fenolem można poczuć wieczorem na Świdnickiej. Podobnie jest na osiedlu przy Broniewskiego – Chopina. Czym ci ludzie palą w domach? – pyta Maria Dawidowicz, która niedawno przeprowadziła się do Sobótki.

Ludzie często do kominka wrzucają kolorowe gazety. Wydzielający się z komina dym powoduje smog.

– Raz w roku przegląd kominiarski jest obowiązkowy, w domach opalanych drewnem lub węglem, co trzy miesiące. Podczas spalania plastiku lub gumy tworzą się niebezpieczne wyziewy toksyczne, które czuć w całej okolicy – dodaje strażak.

W ten sposób można podtruć całe osiedle. Efekty? Bóle głowy, drapanie w gardle i złe samopoczucie. W najgorszych przypadkach omdlenie i pobyt w szpitalu. Kominiarze radzą, aby palić w kominkach drewnem z drzew liściastych. Nie zawiera ono żywicy. Istnieje też zakaz palenia mokrym drewnem.

Co robić w przypadku zapalenia się sadzy? Do gaszenia komina nigdy nie używajmy wody. W momencie zalania paleniska gwałtownie powstaje para, która może spowodować pęknięcie komina. Można do tego użyć piasku. Należy wygasić ogień w palenisku i zamknąć dopływ powietrza do pieca. Wezwać straż pożarną: tel. 998 lub 112.

Za zaniedbanie czyszczenia kominów można zostać ukaranym grzywną do 5 tys zł. Osoba, która ubezpieczyła dom od pożaru, a nie udowodni, że regularnie czyściła komin, pozbawia się szansy na odszkodowanie.

 

 

 

Posts Grid

Zespół „Piersi” gwiazdą dożynek w Sobótce? Manager zespołu: Wszystko na to wskazuje.

Fot. Zespół Piersi Dożynki gminne w Sobótce mają odbyć się w sobotę 3 września. Do tej pory władze miasta nie poinformowały, jaki będzie program tegorocznego...

Mieszkańcy gminy Sobótka będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni.

Fot. Judo Sobótka Pięciu zawodników z terenu Gminy Sobótka będzie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni. To kolejny sukces podopiecznych Bartłomieja Zamęckiego,...

Uczył w Gimnazjum w Sobótce. Dziś jest gwiazdą kabaretu Neo-Nówka i rozprawia się z jego zaprzyjaźnioną partią!

Fot. Youtube.com Nie milkną echa wokół najnowszego skeczu kabaretu Neo-Nówka, w którym aktorzy przedstawili gorzką refleksję o bieżącej sytuacji politycznej w Polsce. Lider grupy kabaretowej...

Gdzie żyje się najdrożej? Sobótka liderem tego niechlubnego rankingu!

Fot. W Sobótce zapłacisz najdrożej za wodę i śmieci. W 2022 roku burmistrz Sobótki Mirosław Jarosz dostał bardzo wysoką podwyżkę i teraz włodarz miasta zarabia...

W niedzielę święto kolorów w Borzygniewie. Szykuje się wielka frajda dla najmłodszych.

Fot. Organizator Tylu kolorów Borzygniew jeszcze nie widział, piszą organizatorzy na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.  Już w niedzielę od 14:00 do 18:00 na  plaży...

Senator Bogdan Zdrojewski i poseł Michał Jaros spotkają się z mieszkańcami Sobótki. W sobotę otwarte spotkanie odbędzie się w hotelu MIŚ w Sobótce.

Fot. Na zdjęciu od lewej poseł Michał Jaros i senator Bogdan Zdrojewski W sobotę 16 lipca parlamentarzyści Bogdan Zdrojewski i Michał Jaros wezmą udział w...