Wieś wykluczona komunikacyjnie. Pociągi nie będą tu stawać

Mieszkańcy Olbrachtowic są przerażeni wizją rozbudowy drogi krajowej nr 8. Odcinek ekspresówki ma przebiegać 200 metrów od ich wsi. Dowiedzieli się również, że na stacji nie będą zatrzymywać się pociągi.

fot. Marny będzie widok, gdy na polach zobaczymy ekrany dźwiękochłonne. Ekspresówka ma przebiegać niedaleko naszych domów – przekonuje Ewa Kawa

Mieszkańcy Olbrachtowic są przerażeni wizją rozbudowy drogi krajowej nr 8. Odcinek ekspresówki ma przebiegać 200 metrów od ich domów. Dowiedzieli się również, że na stacji nie będą zatrzymywać się pociągi.

Obecnie wieś jest całkowicie wykluczona komunikacyjnie. Miesiąc temu urząd marszałkowski poinformował sołtysa, że dworzec PKP w Olbrachtowicach nie zostanie wyremontowany.

– Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego odpowiedział, że stacja nie będzie odnowiona. Nie powstaną też nowe perony, co oznacza, że pociągi nie będą się u nas zatrzymywać – rozkłada ręce sołtys Emil Pawlina.

Pociągi na linii 285 Wrocław – Sobótka – Świdnica mają wyjechać na trasę na przełomie 2020 – 2021 roku. Tymczasem Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na przebudowę dworców w Smolcu i Kątach Wrocławskich. Obiekty mają zostać gruntownie zmodernizowane. Co z Olbrachtowicami?

– Sprawa była konsultowana z gminami i przewoźnikiem. Niestety w Olbrachtowicach nie będzie odtwarzana infrastruktura pasażerska – potwierdza Bogdan Ząbek z biura prasowego PKP PLK SA.

Nieoficjalnie mówi się, że w Olbrachtowicach mieszka zbyt mało ludzi, którzy korzystaliby z przejazdów pasażerskich do Wrocławia, Sobótki lub Świdnicy. Przypomnijmy. Kolej nie wyremontuje też poczekalni, kas biletowych i elewacji budynków stacyjnych w Sobótce. Na czternastu przystankach trasy Wrocław – Sobótka – Świdnica odremontowane zostaną jedynie perony. Cała sytuacja oburza mieszkańców Olbrachtowic.

– Dawniej, aby dojechać do pracy, na stację kolejową przyjeżdżali ludzie z Rękowa i Kryształowic. Wszyscy czekali na przyjazd składu w poczekalni. Podróżnych było tak dużo, że w pociągach piętrowych panował tłok – opowiada Ewa Kawa, mieszkanka Olbrachtowic.

Mają sklep, świetlicę, ale komunikacji już nie

Problemów jest więcej. Jednym z nich jest kostka brukowa ułożona na całej długości drogi powiatowej. Nie była ona remontowana od wojny. Nie ma też utwardzonych chodników. Plusem na pewno jest świetlica i sklep spożywczo-przemysłowy. W 2011 roku Olbrachtowicom zabrano wszystkie połączenia autobusowe. Pozostały słupki na rozkłady jazdy i zardzewiała wiata.

– Wieś postulowała o przywrócenie połączeń, ale nikt nie chciał nas słuchać. Urzędnicy tłumaczyli, że takie działanie nie mają żadnego uzasadnienia ekonomicznego. Przez pewien czas jeździły autobusy 502, ale ostatecznie przewoźnik zrezygnował – zaznacza jedna z mieszkanek.

Obecnie ludzie postulują o przywrócenie dwóch połączeń w ciągu dnia. Zależy im, aby transport do Sobótki odbywał się w dni targowe.

Budowa drogi zakłóci spokój

Zdaniem sołtysa większość ludzi jest przeciwko planom lokalizacyjnym rozbudowy drogi krajowej nr 8. Według jednego z wariantów ekspresówka będzie przebiegać zaledwie kilkaset metrów od wsi pomiędzy Rękowem a Starym Zamkiem.

– Na temat drogi zwołaliśmy zebranie wiejskie. Ludzie obawiają się hałasu. Drogę wytyczono przez środek pól – przekonuje sołtys.

Budowie ekspresówki sprzeciwia się również Grupa Odnowi Wsi Olbrachtowice, którą tworzą mieszkańcy. Tłumaczą, że jej lokalizacja będzie niekorzystnie wpływać na środowisko, klimat i rzeźbę terenu. Jak na razie gmina nie będzie mieć z budowy żadnych korzyści.

Prace budowlane na ósemce mają ruszyć najwcześniej za rok. Wojewoda Paweł Hreniak tłumaczy, że plany rozbudowy S8 to dopełnienie programu rozbudowy i modernizacji dolnośląskich szlaków komunikacyjnych. Do końca tego roku zaplanowano remonty i rozbudowę 230 km dróg lokalnych.

 

 

 

Posts Grid

Aż nie chce się wierzyć! Jeszcze kilka lat temu był wikarym w Sobótce!

Fot. Red. Wstrząsające informacje dotarły do nas z Prusic (Powiat Trzebnicki). Prokuratura zatrzymała ks Artura L, który jeszcze kilka lat temu pełnił posługę duszpasterską w...

Zespół „Piersi” gwiazdą dożynek w Sobótce? Manager zespołu: Wszystko na to wskazuje.

Fot. Zespół Piersi Dożynki gminne w Sobótce mają odbyć się w sobotę 3 września. Do tej pory władze miasta nie poinformowały, jaki będzie program tegorocznego...

Mieszkańcy gminy Sobótka będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni.

Fot. Judo Sobótka Pięciu zawodników z terenu Gminy Sobótka będzie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni. To kolejny sukces podopiecznych Bartłomieja Zamęckiego,...

Uczył w Gimnazjum w Sobótce. Dziś jest gwiazdą kabaretu Neo-Nówka i rozprawia się z jego zaprzyjaźnioną partią!

Fot. Youtube.com Nie milkną echa wokół najnowszego skeczu kabaretu Neo-Nówka, w którym aktorzy przedstawili gorzką refleksję o bieżącej sytuacji politycznej w Polsce. Lider grupy kabaretowej...

Gdzie żyje się najdrożej? Sobótka liderem tego niechlubnego rankingu!

Fot. W Sobótce zapłacisz najdrożej za wodę i śmieci. W 2022 roku burmistrz Sobótki Mirosław Jarosz dostał bardzo wysoką podwyżkę i teraz włodarz miasta zarabia...

W niedzielę święto kolorów w Borzygniewie. Szykuje się wielka frajda dla najmłodszych.

Fot. Organizator Tylu kolorów Borzygniew jeszcze nie widział, piszą organizatorzy na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.  Już w niedzielę od 14:00 do 18:00 na  plaży...