Wieś wykluczona komunikacyjnie. Pociągi nie będą tu stawać

Mieszkańcy Olbrachtowic są przerażeni wizją rozbudowy drogi krajowej nr 8. Odcinek ekspresówki ma przebiegać 200 metrów od ich wsi. Dowiedzieli się również, że na stacji nie będą zatrzymywać się pociągi.

fot. Marny będzie widok, gdy na polach zobaczymy ekrany dźwiękochłonne. Ekspresówka ma przebiegać niedaleko naszych domów – przekonuje Ewa Kawa

Mieszkańcy Olbrachtowic są przerażeni wizją rozbudowy drogi krajowej nr 8. Odcinek ekspresówki ma przebiegać 200 metrów od ich domów. Dowiedzieli się również, że na stacji nie będą zatrzymywać się pociągi.

Obecnie wieś jest całkowicie wykluczona komunikacyjnie. Miesiąc temu urząd marszałkowski poinformował sołtysa, że dworzec PKP w Olbrachtowicach nie zostanie wyremontowany.

– Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego odpowiedział, że stacja nie będzie odnowiona. Nie powstaną też nowe perony, co oznacza, że pociągi nie będą się u nas zatrzymywać – rozkłada ręce sołtys Emil Pawlina.

Pociągi na linii 285 Wrocław – Sobótka – Świdnica mają wyjechać na trasę na przełomie 2020 – 2021 roku. Tymczasem Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na przebudowę dworców w Smolcu i Kątach Wrocławskich. Obiekty mają zostać gruntownie zmodernizowane. Co z Olbrachtowicami?

– Sprawa była konsultowana z gminami i przewoźnikiem. Niestety w Olbrachtowicach nie będzie odtwarzana infrastruktura pasażerska – potwierdza Bogdan Ząbek z biura prasowego PKP PLK SA.

Nieoficjalnie mówi się, że w Olbrachtowicach mieszka zbyt mało ludzi, którzy korzystaliby z przejazdów pasażerskich do Wrocławia, Sobótki lub Świdnicy. Przypomnijmy. Kolej nie wyremontuje też poczekalni, kas biletowych i elewacji budynków stacyjnych w Sobótce. Na czternastu przystankach trasy Wrocław – Sobótka – Świdnica odremontowane zostaną jedynie perony. Cała sytuacja oburza mieszkańców Olbrachtowic.

– Dawniej, aby dojechać do pracy, na stację kolejową przyjeżdżali ludzie z Rękowa i Kryształowic. Wszyscy czekali na przyjazd składu w poczekalni. Podróżnych było tak dużo, że w pociągach piętrowych panował tłok – opowiada Ewa Kawa, mieszkanka Olbrachtowic.

Mają sklep, świetlicę, ale komunikacji już nie

Problemów jest więcej. Jednym z nich jest kostka brukowa ułożona na całej długości drogi powiatowej. Nie była ona remontowana od wojny. Nie ma też utwardzonych chodników. Plusem na pewno jest świetlica i sklep spożywczo-przemysłowy. W 2011 roku Olbrachtowicom zabrano wszystkie połączenia autobusowe. Pozostały słupki na rozkłady jazdy i zardzewiała wiata.

– Wieś postulowała o przywrócenie połączeń, ale nikt nie chciał nas słuchać. Urzędnicy tłumaczyli, że takie działanie nie mają żadnego uzasadnienia ekonomicznego. Przez pewien czas jeździły autobusy 502, ale ostatecznie przewoźnik zrezygnował – zaznacza jedna z mieszkanek.

Obecnie ludzie postulują o przywrócenie dwóch połączeń w ciągu dnia. Zależy im, aby transport do Sobótki odbywał się w dni targowe.

Budowa drogi zakłóci spokój

Zdaniem sołtysa większość ludzi jest przeciwko planom lokalizacyjnym rozbudowy drogi krajowej nr 8. Według jednego z wariantów ekspresówka będzie przebiegać zaledwie kilkaset metrów od wsi pomiędzy Rękowem a Starym Zamkiem.

– Na temat drogi zwołaliśmy zebranie wiejskie. Ludzie obawiają się hałasu. Drogę wytyczono przez środek pól – przekonuje sołtys.

Budowie ekspresówki sprzeciwia się również Grupa Odnowi Wsi Olbrachtowice, którą tworzą mieszkańcy. Tłumaczą, że jej lokalizacja będzie niekorzystnie wpływać na środowisko, klimat i rzeźbę terenu. Jak na razie gmina nie będzie mieć z budowy żadnych korzyści.

Prace budowlane na ósemce mają ruszyć najwcześniej za rok. Wojewoda Paweł Hreniak tłumaczy, że plany rozbudowy S8 to dopełnienie programu rozbudowy i modernizacji dolnośląskich szlaków komunikacyjnych. Do końca tego roku zaplanowano remonty i rozbudowę 230 km dróg lokalnych.

 

 

 

Posts Grid

Poseł Jaros interweniuje w Sobótce. Chodzi o rekordowe podwyżki podatków! [FILM]

Fot. GW Poseł Michał Jaros wraz ze swoim asystentem Grzegorzem Waksmundzkim złożyli dziś interwencję poselską w Urzędzie Miasta i Gminy w Sobótce. Interwencja dotyczy podwyższenia...

Starosta Roman Potocki: Przejście dla pieszych przy cmentarzu zostanie doposażone w punktowe elementy odblaskowe.

fot. RK Przejście dla pieszych przy al Św Anny w Sobótce znają wszyscy mieszkańcy gminy. Korzystają z niego dzieci, idąc do przedszkola i szkoły oraz...

Turniej piłki nożnej! Namów kolegów z pracy i zgłoś drużynę!

Przed nami Międzyzakładowy Halowy Turniej Piłki Nożnej Trwają zgłoszenia do kolejnej edycji zakładowego turnieju halowej piłki nożnej. Już po raz drugi turniej rozegrany zostanie w...

Zdalne – darmowe KTG dla kobiet w ciąży z terenu powiatu wrocławskiego. Zgłoś się ilość miejsc ograniczona!

fot. Powiat Wrocławski Powiat Wrocławski startuje z pilotażowym projektem „Powiat Wrocławski promuje e-zdrowie” Jeśli jesteś kobietą po 34 - tygodniu ciąży i mieszkasz na terenie...

Boks w Sobótce! W poniedziałek dzień otwarty w hotelu Sobotel.

fot/org Interesujesz się boksem i chciałbyś zacząć trenować? Teraz możesz spełnić swoje marzenia i rozpocząć treningi w Sobótce. Już w poniedziałek dzień otwarty dla wszystkich...

W tym roku 70-lecie powstania Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Sobótce [ZDJĘCIA]

POWSTANIE MŁODZIEŻOWEGO OŚRODKA WYCHOWAWCZEGO W SOBÓTCE W styczniu 1952 roku, w Zakładzie w Skoroszowicach zostaje przeprowadzona wizytacja przez wizytatora Ministerstwa Oświaty oraz kierownika Samodzielnego Referatu...