Wyjaśnienia wójta w sprawie zmniejszenia funduszu sołtysów

Wójt Mietkowa Adam Kozarowicz: błąd popełniony przy planowaniu tegorocznego budżetu ukrył istotny problem deficytu w kwocie ok. 800 tys. zł, którego źródła przedstawię w liczbach.

Budżet na rok 2020 uchwalono z błędem, który polegał na dwukrotnym wydatkowaniu subwencji uzupełniającej – wyjaśnia wójt Adam Kozarowicz (z prawej)

Wójt Mietkowa Adam Kozarowicz: błąd popełniony przy planowaniu tegorocznego budżetu ukrył istotny problem deficytu w kwocie ok. 800 tys. zł, którego źródła przedstawię w liczbach.

Wcześniej sołtysi poinformowali nas, że ma zostać mocno okrojony ich fundusz, który potrzebny jest na remonty świetlic, placów zabaw i organizację imprez.
Zapytaliśmy wójta na jak długo wstrzymano pełne wypłacanie funduszu i na co gmina przeznaczy te środki?

Poinformowaliśmy też, że sołtysi są niezadowoleni, bo uważają, że w niedalekiej przyszłości fundusz ma zostać całkowicie zlikwidowany.

Wójt wyjaśnia:

Dziękuję za zainteresowanie budżetem i pytania.
Budżet na rok 2020 uchwalono z błędem, który polegał na dwukrotnym wydatkowaniu subwencji uzupełniającej. Błąd ten umknął naszej uwadze i organów kontrolujących. Po jego ujawnieniu potrzebą chwili było podjęcie działań zaradczych. Poleciłem kierownikom wszystkich jednostek bardzo oszczędne wydatkowanie przyznanych środków. Gmina zrezygnowała też z realizacji jednej inwestycji. Zwróciłem się również do sołtysów z prośbą o ograniczenie wydatków. Już na spotkaniu 27 maja padły propozycje i deklaracje oszczędności, za które serdecznie dziękuję.
Błąd popełniony przy planowaniu tegorocznego budżetu ukrył istotny problem deficytu w kwocie ok. 800.000 zł, którego źródła przedstawię w liczbach. Wydatki na oświatę w latach 2018-2020 wzrosły o około 900.000 zł, a wysokość subwencji wzrosła o 20.000 zł. Na to nałożył się spadek dochodów z podatku od nieruchomości. Niewiadomą jest wpływ Covid-19 na bieżącą realizację dochodów. Pracujemy obecnie nad taką zmianą funkcjonowania gminy i jednostek aby przywrócić równowagę budżetu. To wymaga rozwagi i czasu na konsultacje. O podejmowanych decyzjach radni i sołtysi informowani są na bieżąco. Co do poziomu zadłużenia to jest on niski – na 31 grudnia 2019 roku wynosi 26,91 procent i spada. W związku ze spadkiem dochodów zawieszono funkcjonowanie funduszy sołeckich w 2021 roku, obiecując wydatkować po 10.000 zł na miejscowość.
W odniesieniu do artykułu, chcę powiedzieć, że wszystkie inwestycje w gminie zrealizowane zostały celowo, były oczekiwane przez naszych mieszkańców i dobrze im służą. Fundusze sołeckie są bardzo dobrym sposobem inwestowania. Dzięki rozwadze i mądrości naszych sołtysów zmieniły się nasze świetlice, place zabaw i przestrzeń wspólna. Myślą o swoich miejscowościach i komforcie mieszkańców. Są też otwarci na wspólne działanie dla dobra gminy jako całości. Dzięki ich wsparciu zakupiliśmy nowy samochód pożarniczy dla OSP. Będę dążył, aby w 2022 roku fundusze sołeckie wróciły do budżetu.
Pozdrawiam
Adam Kozarowicz

 

 

Posts Grid

Zespół „Piersi” gwiazdą dożynek w Sobótce? Manager zespołu: Wszystko na to wskazuje.

Fot. Zespół Piersi Dożynki gminne w Sobótce mają odbyć się w sobotę 3 września. Do tej pory władze miasta nie poinformowały, jaki będzie program tegorocznego...

Mieszkańcy gminy Sobótka będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni.

Fot. Judo Sobótka Pięciu zawodników z terenu Gminy Sobótka będzie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni. To kolejny sukces podopiecznych Bartłomieja Zamęckiego,...

Uczył w Gimnazjum w Sobótce. Dziś jest gwiazdą kabaretu Neo-Nówka i rozprawia się z jego zaprzyjaźnioną partią!

Fot. Youtube.com Nie milkną echa wokół najnowszego skeczu kabaretu Neo-Nówka, w którym aktorzy przedstawili gorzką refleksję o bieżącej sytuacji politycznej w Polsce. Lider grupy kabaretowej...

Gdzie żyje się najdrożej? Sobótka liderem tego niechlubnego rankingu!

Fot. W Sobótce zapłacisz najdrożej za wodę i śmieci. W 2022 roku burmistrz Sobótki Mirosław Jarosz dostał bardzo wysoką podwyżkę i teraz włodarz miasta zarabia...

W niedzielę święto kolorów w Borzygniewie. Szykuje się wielka frajda dla najmłodszych.

Fot. Organizator Tylu kolorów Borzygniew jeszcze nie widział, piszą organizatorzy na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.  Już w niedzielę od 14:00 do 18:00 na  plaży...

Senator Bogdan Zdrojewski i poseł Michał Jaros spotkają się z mieszkańcami Sobótki. W sobotę otwarte spotkanie odbędzie się w hotelu MIŚ w Sobótce.

Fot. Na zdjęciu od lewej poseł Michał Jaros i senator Bogdan Zdrojewski W sobotę 16 lipca parlamentarzyści Bogdan Zdrojewski i Michał Jaros wezmą udział w...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.