Ogromna pożyczka na wymianę magistrali wodnej. Polepszy się jakość wody w kranach?

Gmina Sobótka weźmie pożyczkę w wysokości 13 mln zł na budowę głównego wodociągu ze Świątnik do Sobótki. Magistrala będzie przebiegać przez m.in. Księginice i Strzegomiany.

  Z powodu dziurawej sieci wodociągowej gmina ponosi straty w wysokości 2 mln zł rocznie (zdjęcie ilustracyjne, fot. S. Szwajkowski)

Gmina Sobótka zaciągnie pożyczkę w wysokości 13 mln zł na budowę głównego wodociągu ze Świątnik do Sobótki. Magistrala będzie przebiegać m.in. przez Księginice i Strzegomiany.

Sprawę omawiano na ostatniej sesji. Pożyczka zostanie zaciągnięta z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Będzie spłacana przez piętnaście lat.

– Daliśmy zielone światło na działania w tej kwestii. Powstanie nowa magistrala wodna. Na sesji radni pytali głównie o sprawy techniczne i oszczędności, które ma generować nowa sieć – mówi radna Iwona Czyż.

Obecna magistrala wodna jest przestarzała. W ciągu roku dochodzi do wielu pęknięć rur i awarii. Z tego powodu gmina ponosi straty w wysokości ok. 2 mln rocznie. Straty wynoszą sześćdziesiąt procent. Sytuację i zaopatrzenie w wodę ma poprawić inwestycja „Uporządkowanie gospodarki wodnej Gminy Sobótka – etap pierwszy”.

Na sesji za uchwałą w sprawie zaciągnięcia pożyczki głosowało trzynastu radnych. Dwóch wstrzymało się od głosu.

– Wstrzymałem się, bo z pewnymi sprawami się nie zgadzam. Nie jestem pewien, czy ujęcie wody, które istnieje jest w stu procentach wydajne. I czy przez 30 lat będzie normalnie funkcjonować – informuje Ryszard Saltarski, jeden z radnych.

Tak dużą pożyczkę, gmina już zaciągnęła kilkanaście lat wcześniej na budowę Gimnazjum Gminnego im. Piotra Włostowica w Sobótce. Radni tłumaczą, że budowa magistrali będzie szczególnie korzystna dla gminy.

– Obecnie wydobywamy milion metrów sześciennych wody, a sprzedajemy ok. 400. Gmina ponosi straty w wysokości 60 procent. Coś trzeba z tym zrobić. Warunkiem jest wymiana instalacji – dodaje Ryszard Saltarski.

Zdaniem radnych zaciągnięta pożyczka może zostać w części umorzona. Mówi się o 30 procentach, ale jeszcze nie wiadomo, czy tak się stanie. Po zamontowaniu magistrali straty mają być minimalne. Czy polepszy się jakość kranówki?

Najbardziej zastanawia tempo, które narzucił burmistrz radnym w podjęciu decyzji.

– Szkoda, że przeniesienie targowiska było poparte konsultacjami społecznymi, a wydatek rządu 16 mln, bardzo szybkim procedowaniem – napisał na Facebooku, Andrzej Bzymek były sołtys Rogowa Sobóckiego.

 

Posts Grid

Poseł Jaros interweniuje w Sobótce. Chodzi o rekordowe podwyżki podatków! [FILM]

Fot. GW Poseł Michał Jaros wraz ze swoim asystentem Grzegorzem Waksmundzkim złożyli dziś interwencję poselską w Urzędzie Miasta i Gminy w Sobótce. Interwencja dotyczy podwyższenia...

Starosta Roman Potocki: Przejście dla pieszych przy cmentarzu zostanie doposażone w punktowe elementy odblaskowe.

fot. RK Przejście dla pieszych przy al Św Anny w Sobótce znają wszyscy mieszkańcy gminy. Korzystają z niego dzieci, idąc do przedszkola i szkoły oraz...

Turniej piłki nożnej! Namów kolegów z pracy i zgłoś drużynę!

Przed nami Międzyzakładowy Halowy Turniej Piłki Nożnej Trwają zgłoszenia do kolejnej edycji zakładowego turnieju halowej piłki nożnej. Już po raz drugi turniej rozegrany zostanie w...

Zdalne – darmowe KTG dla kobiet w ciąży z terenu powiatu wrocławskiego. Zgłoś się ilość miejsc ograniczona!

fot. Powiat Wrocławski Powiat Wrocławski startuje z pilotażowym projektem „Powiat Wrocławski promuje e-zdrowie” Jeśli jesteś kobietą po 34 - tygodniu ciąży i mieszkasz na terenie...

Boks w Sobótce! W poniedziałek dzień otwarty w hotelu Sobotel.

fot/org Interesujesz się boksem i chciałbyś zacząć trenować? Teraz możesz spełnić swoje marzenia i rozpocząć treningi w Sobótce. Już w poniedziałek dzień otwarty dla wszystkich...

W tym roku 70-lecie powstania Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Sobótce [ZDJĘCIA]

POWSTANIE MŁODZIEŻOWEGO OŚRODKA WYCHOWAWCZEGO W SOBÓTCE W styczniu 1952 roku, w Zakładzie w Skoroszowicach zostaje przeprowadzona wizytacja przez wizytatora Ministerstwa Oświaty oraz kierownika Samodzielnego Referatu...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *