Ogromna pożyczka na wymianę magistrali wodnej. Polepszy się jakość wody w kranach?

Gmina Sobótka weźmie pożyczkę w wysokości 13 mln zł na budowę głównego wodociągu ze Świątnik do Sobótki. Magistrala będzie przebiegać przez m.in. Księginice i Strzegomiany.

  Z powodu dziurawej sieci wodociągowej gmina ponosi straty w wysokości 2 mln zł rocznie (zdjęcie ilustracyjne, fot. S. Szwajkowski)

Gmina Sobótka zaciągnie pożyczkę w wysokości 13 mln zł na budowę głównego wodociągu ze Świątnik do Sobótki. Magistrala będzie przebiegać m.in. przez Księginice i Strzegomiany.

Sprawę omawiano na ostatniej sesji. Pożyczka zostanie zaciągnięta z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Będzie spłacana przez piętnaście lat.

– Daliśmy zielone światło na działania w tej kwestii. Powstanie nowa magistrala wodna. Na sesji radni pytali głównie o sprawy techniczne i oszczędności, które ma generować nowa sieć – mówi radna Iwona Czyż.

Obecna magistrala wodna jest przestarzała. W ciągu roku dochodzi do wielu pęknięć rur i awarii. Z tego powodu gmina ponosi straty w wysokości ok. 2 mln rocznie. Straty wynoszą sześćdziesiąt procent. Sytuację i zaopatrzenie w wodę ma poprawić inwestycja „Uporządkowanie gospodarki wodnej Gminy Sobótka – etap pierwszy”.

Na sesji za uchwałą w sprawie zaciągnięcia pożyczki głosowało trzynastu radnych. Dwóch wstrzymało się od głosu.

– Wstrzymałem się, bo z pewnymi sprawami się nie zgadzam. Nie jestem pewien, czy ujęcie wody, które istnieje jest w stu procentach wydajne. I czy przez 30 lat będzie normalnie funkcjonować – informuje Ryszard Saltarski, jeden z radnych.

Tak dużą pożyczkę, gmina już zaciągnęła kilkanaście lat wcześniej na budowę Gimnazjum Gminnego im. Piotra Włostowica w Sobótce. Radni tłumaczą, że budowa magistrali będzie szczególnie korzystna dla gminy.

– Obecnie wydobywamy milion metrów sześciennych wody, a sprzedajemy ok. 400. Gmina ponosi straty w wysokości 60 procent. Coś trzeba z tym zrobić. Warunkiem jest wymiana instalacji – dodaje Ryszard Saltarski.

Zdaniem radnych zaciągnięta pożyczka może zostać w części umorzona. Mówi się o 30 procentach, ale jeszcze nie wiadomo, czy tak się stanie. Po zamontowaniu magistrali straty mają być minimalne. Czy polepszy się jakość kranówki?

Najbardziej zastanawia tempo, które narzucił burmistrz radnym w podjęciu decyzji.

– Szkoda, że przeniesienie targowiska było poparte konsultacjami społecznymi, a wydatek rządu 16 mln, bardzo szybkim procedowaniem – napisał na Facebooku, Andrzej Bzymek były sołtys Rogowa Sobóckiego.

 

Posts Grid

Aż nie chce się wierzyć! Jeszcze kilka lat temu był wikarym w Sobótce!

Fot. Red. Wstrząsające informacje dotarły do nas z Prusic (Powiat Trzebnicki). Prokuratura zatrzymała ks Artura L, który jeszcze kilka lat temu pełnił posługę duszpasterską w...

Zespół „Piersi” gwiazdą dożynek w Sobótce? Manager zespołu: Wszystko na to wskazuje.

Fot. Zespół Piersi Dożynki gminne w Sobótce mają odbyć się w sobotę 3 września. Do tej pory władze miasta nie poinformowały, jaki będzie program tegorocznego...

Mieszkańcy gminy Sobótka będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni.

Fot. Judo Sobótka Pięciu zawodników z terenu Gminy Sobótka będzie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni. To kolejny sukces podopiecznych Bartłomieja Zamęckiego,...

Uczył w Gimnazjum w Sobótce. Dziś jest gwiazdą kabaretu Neo-Nówka i rozprawia się z jego zaprzyjaźnioną partią!

Fot. Youtube.com Nie milkną echa wokół najnowszego skeczu kabaretu Neo-Nówka, w którym aktorzy przedstawili gorzką refleksję o bieżącej sytuacji politycznej w Polsce. Lider grupy kabaretowej...

Gdzie żyje się najdrożej? Sobótka liderem tego niechlubnego rankingu!

Fot. W Sobótce zapłacisz najdrożej za wodę i śmieci. W 2022 roku burmistrz Sobótki Mirosław Jarosz dostał bardzo wysoką podwyżkę i teraz włodarz miasta zarabia...

W niedzielę święto kolorów w Borzygniewie. Szykuje się wielka frajda dla najmłodszych.

Fot. Organizator Tylu kolorów Borzygniew jeszcze nie widział, piszą organizatorzy na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.  Już w niedzielę od 14:00 do 18:00 na  plaży...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.