Wynik konsultacji społecznych nie po myśli handlarzy. Kiedy otwarcie tymczasowego targowiska?

Gmina opublikowała wyniki głosowania mieszkańców w sprawie lokalizacji nowego targowiska w Sobótce. Najwięcej ludzi postulowało, aby plac działał przy stadionie.

Handlowcy od dawna chcieli lokalizacji targowiska przy ul. Strażackiej. Organizowali zebrania i akcje informacyjne (fot. bom)

Gmina opublikowała wynik głosowania mieszkańców w sprawie lokalizacji nowego targowiska w Sobótce. Najwięcej ludzi postulowało, aby plac działał przy stadionie.

Protokół z konsultacji opublikowano w piątek 27 marca. Jest dostępny na stronie BIP Urzędu Miasta i Gminy w Sobótce. Z dokumentu wynika, że najwięcej ludzi chce lokalizacji przy alei św. Anny (niedaleko głównego wejścia na stadion).

Z wyniku niezadowoleni są kupcy, którzy od początku postulowali, aby plac powstał przy ulicy Strażackiej.

– Jeszcze w piątek o godzinie jedenastej do urzędu zanieśliśmy 280 podpisów. Po kilku godzinach gmina ogłosiła, że zdecydowana większość jest za budową placu przy stadionie. Nie znamy szczegółów. Brakuje informacji, bo magistrat jest zamknięty – mówi Piotr Litwinkiewicz, jeden z kupców.

Wynik głosowania dziwi nie tylko handlowców, ale i radnych. Ryszard Saltarski pyta, czy podczas liczenia głosów obecny był ktoś z radnych, sołtysów lub kupców?

– Będą wnioskował do komisji rewizyjnej, aby sporządzono szczegółowy protokół. Dlaczego blisko 60 ankiet uznano za nieważne? Czy w liczeniu brał udział tzw. czynnik społeczny – radny, sołtys, przedstawiciel kupców? – pyta Ryszard Saltarski.

W konsultacjach wzięło udział 940 osób. Za lokalizacją targowiska przy alei św. Anny było – 448. Za targiem przy Strażackiej – 320. Zaledwie 113 głosowało na lokalizację przy Chopina. Liczba ankiet nieważnych – 59.

Targowisko z ulicy Warszawskiej przeniesiono na zastępczy plac przy Armii Krajowej. Jednak z powodu koronawirusa bazary w Polsce zamknięto.

Kilka dni temu minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski przyznał, że zamykanie targowisk było błędem i zaapelował do samorządów, aby umożliwić kupcom sprzedaż żywności.

– W trosce o umożliwienie konsumentom dostępu do polskiej żywności, zachowanie bytu rolników i sprzedawców apeluję do samorządów o niezamykanie targowisk. Dajmy szansę wszystkim produkującym, sprzedającym i konsumentom. Przestrzegajmy jednak podstawowe zasady, które opublikował na swojej stronie Główny Inspektor Sanitarny – zaapelował Ardanowski.

W najbliższych dniach place mają ruszyć w Ząbkowicach Śląskich, Dzierżoniowie i Strzelinie. Czy otworzą w Sobótce? Tego nie wiadomo. Mejla z zapytaniem wysłaliśmy do urzędu i czekamy na odpowiedź.

– Można umożliwić kupcom handel żywnością na terenie miasta. Warunkiem byłoby rozproszenie ich w wielu miejscach Sobótki. Handlowcy nie mogliby się gromadzić – przekonuje radny Grzegorz Chrzan.

Co dalej z terenem po byłym placu na Warszawskiej? Obecnie stoi pusty. Kiedy wjadą koparki i sprzęt budowlany? Czekamy na odpowiedź rzecznika Polomarketu w tej sprawie.

 

 

Posts Grid

Aż nie chce się wierzyć! Jeszcze kilka lat temu był wikarym w Sobótce!

Fot. Red. Wstrząsające informacje dotarły do nas z Prusic (Powiat Trzebnicki). Prokuratura zatrzymała ks Artura L, który jeszcze kilka lat temu pełnił posługę duszpasterską w...

Zespół „Piersi” gwiazdą dożynek w Sobótce? Manager zespołu: Wszystko na to wskazuje.

Fot. Zespół Piersi Dożynki gminne w Sobótce mają odbyć się w sobotę 3 września. Do tej pory władze miasta nie poinformowały, jaki będzie program tegorocznego...

Mieszkańcy gminy Sobótka będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni.

Fot. Judo Sobótka Pięciu zawodników z terenu Gminy Sobótka będzie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni. To kolejny sukces podopiecznych Bartłomieja Zamęckiego,...

Uczył w Gimnazjum w Sobótce. Dziś jest gwiazdą kabaretu Neo-Nówka i rozprawia się z jego zaprzyjaźnioną partią!

Fot. Youtube.com Nie milkną echa wokół najnowszego skeczu kabaretu Neo-Nówka, w którym aktorzy przedstawili gorzką refleksję o bieżącej sytuacji politycznej w Polsce. Lider grupy kabaretowej...

Gdzie żyje się najdrożej? Sobótka liderem tego niechlubnego rankingu!

Fot. W Sobótce zapłacisz najdrożej za wodę i śmieci. W 2022 roku burmistrz Sobótki Mirosław Jarosz dostał bardzo wysoką podwyżkę i teraz włodarz miasta zarabia...

W niedzielę święto kolorów w Borzygniewie. Szykuje się wielka frajda dla najmłodszych.

Fot. Organizator Tylu kolorów Borzygniew jeszcze nie widział, piszą organizatorzy na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.  Już w niedzielę od 14:00 do 18:00 na  plaży...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.