Wynik konsultacji społecznych nie po myśli handlarzy. Kiedy otwarcie tymczasowego targowiska?

Gmina opublikowała wyniki głosowania mieszkańców w sprawie lokalizacji nowego targowiska w Sobótce. Najwięcej ludzi postulowało, aby plac działał przy stadionie.

Handlowcy od dawna chcieli lokalizacji targowiska przy ul. Strażackiej. Organizowali zebrania i akcje informacyjne (fot. bom)

Gmina opublikowała wynik głosowania mieszkańców w sprawie lokalizacji nowego targowiska w Sobótce. Najwięcej ludzi postulowało, aby plac działał przy stadionie.

Protokół z konsultacji opublikowano w piątek 27 marca. Jest dostępny na stronie BIP Urzędu Miasta i Gminy w Sobótce. Z dokumentu wynika, że najwięcej ludzi chce lokalizacji przy alei św. Anny (niedaleko głównego wejścia na stadion).

Z wyniku niezadowoleni są kupcy, którzy od początku postulowali, aby plac powstał przy ulicy Strażackiej.

– Jeszcze w piątek o godzinie jedenastej do urzędu zanieśliśmy 280 podpisów. Po kilku godzinach gmina ogłosiła, że zdecydowana większość jest za budową placu przy stadionie. Nie znamy szczegółów. Brakuje informacji, bo magistrat jest zamknięty – mówi Piotr Litwinkiewicz, jeden z kupców.

Wynik głosowania dziwi nie tylko handlowców, ale i radnych. Ryszard Saltarski pyta, czy podczas liczenia głosów obecny był ktoś z radnych, sołtysów lub kupców?

– Będą wnioskował do komisji rewizyjnej, aby sporządzono szczegółowy protokół. Dlaczego blisko 60 ankiet uznano za nieważne? Czy w liczeniu brał udział tzw. czynnik społeczny – radny, sołtys, przedstawiciel kupców? – pyta Ryszard Saltarski.

W konsultacjach wzięło udział 940 osób. Za lokalizacją targowiska przy alei św. Anny było – 448. Za targiem przy Strażackiej – 320. Zaledwie 113 głosowało na lokalizację przy Chopina. Liczba ankiet nieważnych – 59.

Targowisko z ulicy Warszawskiej przeniesiono na zastępczy plac przy Armii Krajowej. Jednak z powodu koronawirusa bazary w Polsce zamknięto.

Kilka dni temu minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski przyznał, że zamykanie targowisk było błędem i zaapelował do samorządów, aby umożliwić kupcom sprzedaż żywności.

– W trosce o umożliwienie konsumentom dostępu do polskiej żywności, zachowanie bytu rolników i sprzedawców apeluję do samorządów o niezamykanie targowisk. Dajmy szansę wszystkim produkującym, sprzedającym i konsumentom. Przestrzegajmy jednak podstawowe zasady, które opublikował na swojej stronie Główny Inspektor Sanitarny – zaapelował Ardanowski.

W najbliższych dniach place mają ruszyć w Ząbkowicach Śląskich, Dzierżoniowie i Strzelinie. Czy otworzą w Sobótce? Tego nie wiadomo. Mejla z zapytaniem wysłaliśmy do urzędu i czekamy na odpowiedź.

– Można umożliwić kupcom handel żywnością na terenie miasta. Warunkiem byłoby rozproszenie ich w wielu miejscach Sobótki. Handlowcy nie mogliby się gromadzić – przekonuje radny Grzegorz Chrzan.

Co dalej z terenem po byłym placu na Warszawskiej? Obecnie stoi pusty. Kiedy wjadą koparki i sprzęt budowlany? Czekamy na odpowiedź rzecznika Polomarketu w tej sprawie.

 

 

Posts Grid

Zdalne – darmowe KTG dla kobiet w ciąży z terenu powiatu wrocławskiego. Zgłoś się ilość miejsc ograniczona!

fot. Powiat Wrocławski Powiat Wrocławski startuje z pilotażowym projektem „Powiat Wrocławski promuje e-zdrowie” Jeśli jesteś kobietą po 34 - tygodniu ciąży i mieszkasz na terenie...

Boks w Sobótce! W poniedziałek dzień otwarty w hotelu Sobotel.

fot/org Interesujesz się boksem i chciałbyś zacząć trenować? Teraz możesz spełnić swoje marzenia i rozpocząć treningi w Sobótce. Już w poniedziałek dzień otwarty dla wszystkich...

W tym roku 70-lecie powstania Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Sobótce [ZDJĘCIA]

POWSTANIE MŁODZIEŻOWEGO OŚRODKA WYCHOWAWCZEGO W SOBÓTCE W styczniu 1952 roku, w Zakładzie w Skoroszowicach zostaje przeprowadzona wizytacja przez wizytatora Ministerstwa Oświaty oraz kierownika Samodzielnego Referatu...

W Borzygniewie odbyły się Wojewódzkie Zawody Sportowo-Pożarnicze

Fot. Arkadiusz Małecki Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP, odbiera specjalne podziękowanie z rąk Tomasza Stanowskiego Prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP. W...

W niedzielę w Jordanowie Śląskim darmowe badania lekarskie. Powiat Wrocławski zaprasza na Białą Niedzielę

Fot. Powiat Wrocławski Zbadaj się, to nie boli, czyli bezpłatne badania i konsultacje medyczne! Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, Zarząd Powiatu Wrocławskiego zaprasza na kolejną edycję...

Mocne wrażenie niczym z przygodowego filmu. Runmageddon Rolantowice już w ten weekend!

Letnia edycja Runmageddonu zaskoczy uczestników nowościami oraz umożliwi im bieg po pełnej przygód trasie usłanej przeszkodami i kopalnianymi utrudnieniami. Postapokaliptyczny klimat wydarzenie zaczaruje uczestników, którzy...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *