Zaniepokojeni rodzice pytają o bezpieczeństwo w kościele

Chodzi o uroczystości Pierwszej Komunii Świętej w parafii pw. św. Jakuba w Sobótce. Jak zniesienie obostrzeń ma się do rosnącej liczby przypadków zachorowań na Covid-19? – pytają rodzice.

Rodzice pytają m.in. czy komunia podawana będzie do ust? (fot. zdjęcie ilustracyjne, parafia, jk)

Chodzi o uroczystości Pierwszej Komunii Świętej w parafii pw. św. Jakuba w Sobótce. Jak zniesienie obostrzeń ma się do rosnącej liczby przypadków zachorowań na Covid-19? – pytają rodzice.

W dniu 10 czerwca grupa zatroskanych rodziców przesłała nam pytania, które przekazaliśmy rzecznikowi wrocławskiej kurii metropolitalnej. Czekamy na odpowiedź.

– Czy dekret metropolity wrocławskiego z dnia 27 marca dotyczący uroczystości Pierwszej Komunii Świętej w 2020 roku został odwołany lub zmieniony?
– Czy nadal obowiązują zapisy paragrafu nr 1 – „Jeśli stan epidemii nie zostanie odwołany i dzieci nie wrócą do szkoły, należy odwołać wszystkie uroczystości komunijne”?  (stan epidemii nie został odwołany, a dzieci nie wracają jeszcze do szkoły).
– W jaki sposób proboszcz parafii św. Jakuba w Sobótce zapewni bezpieczeństwo uczestnikom uroczystości komunijnych?
– Czy zachowane zostaną wymagane odległości – według episkopatu 2 metry (przed wejściem do kościoła, w ławkach, podczas podchodzenia do komunii)?
– Czy wszyscy będą mieli maseczki?
– Czy przeprowadzona zostanie dezynfekcja kościoła przed uroczystością oraz po uroczystości?
– Czy komunia podawana będzie do ust (czy zapewniona zostanie możliwość udzielenia komunii do rąk)?
– Czy poza dziećmi prawie (50 osób) i ich rodzicami (ok. 100 osób) w mszy uczestniczyć będą inni członkowie rodzin (rodzeństwo, dziadkowie, chrzestni)?
– Czy proboszcz zapewni osobę odpowiedzialną za dopilnowanie ustalonych zasad bezpieczeństwa?
– Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podkreślał, że duchowni powinni starać się zmniejszyć ryzyko zachorowań i zwrócić szczególną uwagę na zachowywanie podstawowych zasad higieny, powinni również brać pod uwagę potrzeby osób, które czują obawę przed zarażeniem. Czy proboszcz bierze pod uwagę takie zalecenia i potrzeby?
– Czy to prawda, że proboszcz wyraził zgodę na uczestnictwo w komunii dziecku nie zamieszkującemu na co dzień w parafii i nie uczęszczającemu wcześniej na religię z innymi dziećmi przystępującymi do sakramentu w dniu 28 czerwca?
– Czy proboszcz wziął pod uwagę obawy innych rodziców przed uczestnictwem dziecka na co dzień mieszkającego w Anglii, które ma przyjechać na uroczystość do Polski i w obecnym stanie prawnym nie podlega obowiązkowej kwarantannie? Czy w tak szczególnych okolicznościach opinia innych uczestników uroczystości nie powinna zostać wzięta pod uwagę?

 

 

Posts Grid

Aż nie chce się wierzyć! Jeszcze kilka lat temu był wikarym w Sobótce!

Fot. Red. Wstrząsające informacje dotarły do nas z Prusic (Powiat Trzebnicki). Prokuratura zatrzymała ks Artura L, który jeszcze kilka lat temu pełnił posługę duszpasterską w...

Zespół „Piersi” gwiazdą dożynek w Sobótce? Manager zespołu: Wszystko na to wskazuje.

Fot. Zespół Piersi Dożynki gminne w Sobótce mają odbyć się w sobotę 3 września. Do tej pory władze miasta nie poinformowały, jaki będzie program tegorocznego...

Mieszkańcy gminy Sobótka będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni.

Fot. Judo Sobótka Pięciu zawodników z terenu Gminy Sobótka będzie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni. To kolejny sukces podopiecznych Bartłomieja Zamęckiego,...

Uczył w Gimnazjum w Sobótce. Dziś jest gwiazdą kabaretu Neo-Nówka i rozprawia się z jego zaprzyjaźnioną partią!

Fot. Youtube.com Nie milkną echa wokół najnowszego skeczu kabaretu Neo-Nówka, w którym aktorzy przedstawili gorzką refleksję o bieżącej sytuacji politycznej w Polsce. Lider grupy kabaretowej...

Gdzie żyje się najdrożej? Sobótka liderem tego niechlubnego rankingu!

Fot. W Sobótce zapłacisz najdrożej za wodę i śmieci. W 2022 roku burmistrz Sobótki Mirosław Jarosz dostał bardzo wysoką podwyżkę i teraz włodarz miasta zarabia...

W niedzielę święto kolorów w Borzygniewie. Szykuje się wielka frajda dla najmłodszych.

Fot. Organizator Tylu kolorów Borzygniew jeszcze nie widział, piszą organizatorzy na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.  Już w niedzielę od 14:00 do 18:00 na  plaży...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.