Zaniepokojeni rodzice pytają o bezpieczeństwo w kościele

Chodzi o uroczystości Pierwszej Komunii Świętej w parafii pw. św. Jakuba w Sobótce. Jak zniesienie obostrzeń ma się do rosnącej liczby przypadków zachorowań na Covid-19? – pytają rodzice.

Rodzice pytają m.in. czy komunia podawana będzie do ust? (fot. zdjęcie ilustracyjne, parafia, jk)

Chodzi o uroczystości Pierwszej Komunii Świętej w parafii pw. św. Jakuba w Sobótce. Jak zniesienie obostrzeń ma się do rosnącej liczby przypadków zachorowań na Covid-19? – pytają rodzice.

W dniu 10 czerwca grupa zatroskanych rodziców przesłała nam pytania, które przekazaliśmy rzecznikowi wrocławskiej kurii metropolitalnej. Czekamy na odpowiedź.

– Czy dekret metropolity wrocławskiego z dnia 27 marca dotyczący uroczystości Pierwszej Komunii Świętej w 2020 roku został odwołany lub zmieniony?
– Czy nadal obowiązują zapisy paragrafu nr 1 – „Jeśli stan epidemii nie zostanie odwołany i dzieci nie wrócą do szkoły, należy odwołać wszystkie uroczystości komunijne”?  (stan epidemii nie został odwołany, a dzieci nie wracają jeszcze do szkoły).
– W jaki sposób proboszcz parafii św. Jakuba w Sobótce zapewni bezpieczeństwo uczestnikom uroczystości komunijnych?
– Czy zachowane zostaną wymagane odległości – według episkopatu 2 metry (przed wejściem do kościoła, w ławkach, podczas podchodzenia do komunii)?
– Czy wszyscy będą mieli maseczki?
– Czy przeprowadzona zostanie dezynfekcja kościoła przed uroczystością oraz po uroczystości?
– Czy komunia podawana będzie do ust (czy zapewniona zostanie możliwość udzielenia komunii do rąk)?
– Czy poza dziećmi prawie (50 osób) i ich rodzicami (ok. 100 osób) w mszy uczestniczyć będą inni członkowie rodzin (rodzeństwo, dziadkowie, chrzestni)?
– Czy proboszcz zapewni osobę odpowiedzialną za dopilnowanie ustalonych zasad bezpieczeństwa?
– Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podkreślał, że duchowni powinni starać się zmniejszyć ryzyko zachorowań i zwrócić szczególną uwagę na zachowywanie podstawowych zasad higieny, powinni również brać pod uwagę potrzeby osób, które czują obawę przed zarażeniem. Czy proboszcz bierze pod uwagę takie zalecenia i potrzeby?
– Czy to prawda, że proboszcz wyraził zgodę na uczestnictwo w komunii dziecku nie zamieszkującemu na co dzień w parafii i nie uczęszczającemu wcześniej na religię z innymi dziećmi przystępującymi do sakramentu w dniu 28 czerwca?
– Czy proboszcz wziął pod uwagę obawy innych rodziców przed uczestnictwem dziecka na co dzień mieszkającego w Anglii, które ma przyjechać na uroczystość do Polski i w obecnym stanie prawnym nie podlega obowiązkowej kwarantannie? Czy w tak szczególnych okolicznościach opinia innych uczestników uroczystości nie powinna zostać wzięta pod uwagę?

 

 

Posts Grid

Poseł Jaros interweniuje w Sobótce. Chodzi o rekordowe podwyżki podatków! [FILM]

Fot. GW Poseł Michał Jaros wraz ze swoim asystentem Grzegorzem Waksmundzkim złożyli dziś interwencję poselską w Urzędzie Miasta i Gminy w Sobótce. Interwencja dotyczy podwyższenia...

Starosta Roman Potocki: Przejście dla pieszych przy cmentarzu zostanie doposażone w punktowe elementy odblaskowe.

fot. RK Przejście dla pieszych przy al Św Anny w Sobótce znają wszyscy mieszkańcy gminy. Korzystają z niego dzieci, idąc do przedszkola i szkoły oraz...

Turniej piłki nożnej! Namów kolegów z pracy i zgłoś drużynę!

Przed nami Międzyzakładowy Halowy Turniej Piłki Nożnej Trwają zgłoszenia do kolejnej edycji zakładowego turnieju halowej piłki nożnej. Już po raz drugi turniej rozegrany zostanie w...

Zdalne – darmowe KTG dla kobiet w ciąży z terenu powiatu wrocławskiego. Zgłoś się ilość miejsc ograniczona!

fot. Powiat Wrocławski Powiat Wrocławski startuje z pilotażowym projektem „Powiat Wrocławski promuje e-zdrowie” Jeśli jesteś kobietą po 34 - tygodniu ciąży i mieszkasz na terenie...

Boks w Sobótce! W poniedziałek dzień otwarty w hotelu Sobotel.

fot/org Interesujesz się boksem i chciałbyś zacząć trenować? Teraz możesz spełnić swoje marzenia i rozpocząć treningi w Sobótce. Już w poniedziałek dzień otwarty dla wszystkich...

W tym roku 70-lecie powstania Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Sobótce [ZDJĘCIA]

POWSTANIE MŁODZIEŻOWEGO OŚRODKA WYCHOWAWCZEGO W SOBÓTCE W styczniu 1952 roku, w Zakładzie w Skoroszowicach zostaje przeprowadzona wizytacja przez wizytatora Ministerstwa Oświaty oraz kierownika Samodzielnego Referatu...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *