Zbadaliśmy wodę z Sobótki w akredytowanym laboratorium. Wyniki są szokujące!

Mieszkańcy Sobótki od ponad miesiąca żyją tematem jakości wody pitnej. Wszyscy zadają sobie pytanie, czy śmierdząca i brudna woda, która leci z kranu, nadaje się do picia? Ludzie masowo skarżą się na dolegliwości żołądka i skóry. Do tej pory burmistrz Sobótki Mirosław Jarosz przekonywał, że woda jest dobra i można ją pić. Postanowiliśmy pobrać w kilku punktach wodę i zbadać ją w akredytowanym laboratorium w Świdnicy. Wyniki szokują.

fot. Burmistrz Sobótki Mirosław Jarosz ma ogromny problem. Od tygodni przekonuje mieszkańców, że woda w ich kranach jest dobra. Wystarczyło jedno badanie w laboratorium, by podważyć tezy, które głosi włodarz miasta.

Mieszkańcy Sobótki od ponad miesiąca żyją tematem jakości wody pitnej. Wszyscy zadają sobie pytanie, czy śmierdząca i brudna woda, która leci z kranu, nadaje się do picia? Ludzie masowo skarżą się na dolegliwości żołądka i skóry. Do tej pory burmistrz Sobótki Mirosław Jarosz przekonywał, że woda jest dobra i można ją pić. Postanowiliśmy pobrać w kilku punktach wodę i zbadać ją w akredytowanym laboratorium w Świdnicy. Wyniki szokują.

Nasze wstrząsające informacje, o których poinformowaliśmy mieszkańców Sobótki, potwierdziły się. W strategicznej studni, która odpowiada za dostarczenie wody pitnej dla 60 procent mieszkańców Sobótki, jest nadmiar niklu. Pierwiastek, który zagraża zdrowiu a nawet życiu, powoduje u mieszkańców Sobótki dolegliwości gastryczne i skórne.

– Notujemy wzrost objawów gastrycznych zarówno u dzieci i dorosłych. Jeżeli poruszamy temat wody to mamy duży odsetek pacjentów ze schorzeniami dermatologicznymi. Świąd skóry, sucha skóra, łuszczenie się skóry, co może być związane z wodą – mówił dr. Marek Korol w ostatnim wywiadzie dla Gazety Ślężańskiej.

W INTERNECIE MOŻNA ZNALEŹĆ MNÓSTWO KOMENTARZY NA TEMAT JAKOŚCI WODY I DOLEGLIWOŚCI, JAKICH ODCZUWAJĄ MIESZKAŃCY. ZOBACZ PONIŻEJ.

Pobraliśmy wodę w kilku punktach i zleciliśmy badanie w laboratorium badawczym w Świdnicy, akredytowanym w zakresie pobierania i badania próbek wody. Wyniki okazały się szokujące. W próbce wody pobranej w kranie w Strzegomianach, nikiel przekroczył dopuszczalne parametry o ponad 150 procent. Okazuje się, że jeszcze gorzej jest z żelazem, bo tam wartości zostały przekroczone o  300 procent. Czy tak drastycznymi wynikami powinna zająć się prokuratura? Czy to już trucie ludzi?

WYNIKI BADAŃ PONIŻEJ 

*Kolorem zielonym zaznaczone dopuszczalne parametry, kolorem czerwonym te występujące w badanej wodzie.

Co w takim razie dzieje się z lokalną wodą i dlaczego burmistrz nie reaguje? Skąd w wodzie tak drastyczne przekroczenia niklu i żelaza? Na te pytania do dzisiaj nie odpowiedział mieszkańcom Sobótki burmistrz Mirosław Jarosz, który twierdzi, że siejemy panikę, a woda nadaje się do spożycia.

– Woda w Świątnikach nadaje się do spożycia. Woda, która jest podawana do mieszkańców gminy, nie stanowi dla nich żadnego zagrożenia – zapewniał burmistrz Sobótki na ostatniej sesji rady miejskiej.

Innego zdania niż burmistrz Sobótki jest senator Bogdan Zdrojewski, który w ostatnim wywiadzie dla Gazety Ślężańskiej potwierdził, że w Sobótce jest niepokojący problem z niklem w wodzie.

– Ja nie będę doradzać burmistrzowi, jak w takich sytuacjach powinien reagować. Woda pitna, która służy do konsumpcji to jest bardzo newralgiczny element, który powinien być przedmiotem takiej nadzwyczajnej troski. W tej sprawie skontaktowałem się z panem Pawłem Wróblewskim, szefem dolnośląskiego sanepidu, który udzielił mi odpowiedzi na piśmie. To, że jest nie dobrze, wynika z badań szczególnie dwóch próbek, gdzie wartość niklu była przekroczona – mówił senator Bogdan Zdrojewski

Sanepid zapewnia, że objął Sobótkę specjalną kontrolą i badań wody będzie zdecydowanie więcej. Już dziś wiemy, że jakość wody w Sobótce jest kiepska i w pięcioklasowej skali umieszczona została na czwartym przedostatnim miejscu. Dziś jednak najważniejszym pytaniem jest, skąd tak duży nadmiar niklu i żelaza w wodzie i jak się go pozbyć.

Zachęcamy mieszkańców Sobótki do przebadania wody z kranu w laboratorium Świdnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Kontakt telefoniczny do laboratorium – 74 851 89 59

Posts Grid

Zespół „Piersi” gwiazdą dożynek w Sobótce? Manager zespołu: Wszystko na to wskazuje.

Fot. Zespół Piersi Dożynki gminne w Sobótce mają odbyć się w sobotę 3 września. Do tej pory władze miasta nie poinformowały, jaki będzie program tegorocznego...

Mieszkańcy gminy Sobótka będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni.

Fot. Judo Sobótka Pięciu zawodników z terenu Gminy Sobótka będzie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Sumo w Estoni. To kolejny sukces podopiecznych Bartłomieja Zamęckiego,...

Uczył w Gimnazjum w Sobótce. Dziś jest gwiazdą kabaretu Neo-Nówka i rozprawia się z jego zaprzyjaźnioną partią!

Fot. Youtube.com Nie milkną echa wokół najnowszego skeczu kabaretu Neo-Nówka, w którym aktorzy przedstawili gorzką refleksję o bieżącej sytuacji politycznej w Polsce. Lider grupy kabaretowej...

Gdzie żyje się najdrożej? Sobótka liderem tego niechlubnego rankingu!

Fot. W Sobótce zapłacisz najdrożej za wodę i śmieci. W 2022 roku burmistrz Sobótki Mirosław Jarosz dostał bardzo wysoką podwyżkę i teraz włodarz miasta zarabia...

W niedzielę święto kolorów w Borzygniewie. Szykuje się wielka frajda dla najmłodszych.

Fot. Organizator Tylu kolorów Borzygniew jeszcze nie widział, piszą organizatorzy na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.  Już w niedzielę od 14:00 do 18:00 na  plaży...

Senator Bogdan Zdrojewski i poseł Michał Jaros spotkają się z mieszkańcami Sobótki. W sobotę otwarte spotkanie odbędzie się w hotelu MIŚ w Sobótce.

Fot. Na zdjęciu od lewej poseł Michał Jaros i senator Bogdan Zdrojewski W sobotę 16 lipca parlamentarzyści Bogdan Zdrojewski i Michał Jaros wezmą udział w...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.